PiS z samodzielną większością w Sejmie . fot. Twitter
PiS z samodzielną większością w Sejmie . fot. Twitter

PiS z samodzielną większością w Sejmie. PKW podała oficjalne wyniki wyborów 2019

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 155

Próg wyborczy w wyborach do Sejmu przekroczyły komitety: PiS, Koalicja Obywatelska, SLD, PSL i Konfederacja w podziale mandatów uczestniczyć też będzie Komitet Mniejszość Niemiecka - podała PKW. 

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 235 mandatów, co daje partii Jarosława Kaczyńskiego samodzielną większość w Sejmie.  

W wyborach wzięło udział 61,74 procent uprawnionych do głosowania.

Wyniki wyborów do Sejmu

5-procentowy próg wyborczy w wyborach do Sejmu przekroczyły komitety wyborcze partii politycznych - KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, KW Polskie Stronnictwo Ludowe i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość; 8-procentowy próg dla koalicji przekroczył Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO N IPL ZIELONI.

W podziale mandatów – zgodnie z Kodeksem wyborczym - uczestniczyć też będzie Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka, na który oddano 32 tys. 94 głosy, czyli 0,17 proc.

Na PiS zagłosowało 8 mln 51 tys. 935 osób, czyli 43,59 proc.

Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 mln 60 tys. 355 głosów, co stanowi 27,40 proc.


Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 mln 319 tys. 946 głosów, czyli 12,56 proc.


Na komitet wyborczy PSL oddano 1 mln 578 tys. 523 głosy, co stanowi 8,55 proc.


Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 mln 256 tys. 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.


Progu wyborczego nie przekroczyły komitety: KW Prawica, na który oddano 1765 głosów (0,01 proc.); KW Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów, na który głosowało 5448 osób (0,03 proc.); KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy, na który oddano 144 tys. 773 głosy (0,78 proc.) oraz KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca, na który głosowało 18 tys. 918 głosów (0,1 proc.).

Podział mandatów w Sejmie

PiS ma większość w Sejmie - przekazała na konferencji prasowej PKW. Kandydaci PiS łącznie zdobyli 235 mandatów w Sejmie. 134 mandaty przypadły natomiast kandydatom Koalicji Obywatelskiej. 

Prawo i Sprawiedliwość: 235 mandatów

Koalicja Obywatelska: 134 mandaty

Lewica: 49 mandatów

PSL-Koalicja Polska: 30 mandatów

Konfaderacja: 11 mandatów

Mniejszość niemiecka: 1 mandat

Opozycja zdobyła większość w Senacie 

Kandydaci popierani przez opozycję zdobyli większość 51 mandatów w Senacie - wynika z danych okręgowych komisji wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w nadchodzącej kadencji parlamentarnej 49 senatorów.

Kandydaci PSL zdobyli trzy mandaty, a kandydaci SLD - dwa. Trzy mandaty przypadły kandydatom niezależnym, kojarzonym jednak z opozycją. Chodzi o byłego prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego w Łodzi, prezydenta Nowej Soli Wadima Tyszkiewicza w jednym z okręgów w woj. lubuskim oraz byłego sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego w Koszalinie.

Zobacz: PiS wygrywa walkę o Sejm, opozycja bierze Senat. Wyniki z ponad 99 proc. komisji

Rekordowa frekwencja

W wyborach wzięło udział 18 678 457 osób. To jest 61,74 procent uprawnionych do głosowania. To najwyższa frekwencja w wyborach parlamentarnych w ostatnich 30 latach.

Dotychczas najwyższą frekwencję w wyborach parlamentarnych zanotowano w 2007 r., wyniosła ona wówczas 53,88 proc. 

- Jest wielu ojców tego naszego wspólnego osiągnięcia. Przede wszystkim to rodacy, którzy tak tłumnie udali się do lokali wyborczych, aby aktywnie uczestniczyć w święcie demokracji. Nie bez znaczenia dla osiągnięcia tego rezultatu była profrekwencyjna kampania wszystkich komitetów wyborczych, również mobilizujące wskazania płynęły ze świata mediów – ocenił przewodniczący PKW.

KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka