148 obserwujących
7760 notek
20442k odsłony
1849 odsłon

Wybory prezydenckie 2020. Komorowski stawia na Kidawę-Błońską: Poprę ją ze wszystkich sił

Bronisław Komorowski deklaruje poparcie dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Fot. PAP/	Marcin Gadomski
Bronisław Komorowski deklaruje poparcie dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Fot. PAP/ Marcin Gadomski
Wykop Skomentuj101

Były prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że jeśli PO przedstawi kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na prezydenta on ją poprze „ze wszystkich sił”. Według niego, Kidawa-Błońska jest osobą wiarygodną, dojrzałą życiowo i politycznie i byłaby znakomitym kandydatem w wyborach prezydenckich. 

We wtorek b. premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk ogłosił, że nie będzie kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich. Zdaniem wiceszefa PO Borysa Budki w takiej sytuacji naturalną kandydatką Koalicji Obywatelskiej na prezydenta jest wicemarszałek Sejmu kończącej się kadencji Małgorzata Kidawa-Błońska, która w wyborach parlamentarnych ogłoszona została kandydatką KO na przyszłego premiera. 

Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką Platformy Obywatelskiej na prezydenta RP?
Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką Platformy Obywatelskiej na prezydenta RP? Fot. PAP/Paweł Supernak

Komorowski podkreślał w rozmowie z radiem RMF FM, że Polsce potrzebny jest mądry prezydent, który będzie szanował konstytucję. Dopytywany, kto jest taką osobą w Platformie Obywatelskiej, odparł, że tego wyboru musi dokonać partia. – Ja mam oczywiście swoje, że tak powiem, typy, mówiłem o tym wielokrotnie - dla mnie znakomitym kandydatem na prezydenta będzie Małgorzata Kidawa-Błońska – powiedział b. prezydent. 

– Jeśli PO taką kandydaturę przedstawi, poprę ją ze wszystkich moich sił dlatego, że jest to osoba, która jest wiarygodna. Nigdy nie słyszałem, żeby obiecywała coś ponad to, co może zrobić, jest człowiekiem pozbawionym agresji, bez takiego ADHD właśnie, które przejawia się w polityce różnymi brutalnościami, chamstwem zwykłym, chęcią poniżania innych. Jest osobą dojrzałą życiowo i politycznie – mówił b. prezydent. 

Zapytany, czy umiałby dzisiaj wygrać wybory z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą, Komorowski zaznaczył, że nie kandyduje. – Trochę pytanie zawieszone w czasoprzestrzeni. Nie kandyduję, bo uważam, że świat się zmienia, czas ucieka i jest czas na młodszych ludzi, którzy nie mają za sobą całego życiorysu, który jest źródłem zarówno jakiegoś tam doświadczenia, jak i jakichś tam obciążeń – dodał. Podkreślił przy tym, że jest spełnionym politykiem. 

Decyzje w sprawie kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta mogą zapaść w ciągu kilku dni. Oprócz ogłoszenia kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej rozważana jest organizacja prawyborów z udziałem przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej. Nad trybem wyboru kandydata KO na prezydenta debatować zarząd PO, który zbierze się w najbliższy piątek. 

KW

Wykop Skomentuj101
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka