Al.K Al.K
354
BLOG

O czasie słów kilka...

Al.K Al.K Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 13

MM&AlK

Na forum bardzo często poruszany jest problem czasu. Nigdzie nie spotkałem definicji czasu...Wikipedia” definiując czas podaje: „Czas – skalarna (w klasycznym ujęciu) wielkość fizyczna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu.”... Wielu filozofów i fizyków uważa czas za iluzję - jako cechę szczególną przypisaną rodzajowi ludzkiemu. Mówimy o teorii Minkowskiego, o czasie jako czwartym wymiarze, ale tak naprawdę, to teorie względności wzmacniają tylko argumenty za tym, że czas jest nieistotny w fundamentalnym opisie świata. Myślę, że dobrze jest czasem wrócić do podstaw… Tak więc:

[…] Czas według Platona jest ściśle związany z ruchem. Toteż nie ma go dla rzeczy wiecznych. Każda gwiazda ma swój odrębny czas [...] Nawet każda rzecz, która trwa, ma swój własny czas [...]”

Platon Timajos, Krytias albo Atlantyk przekład P. Siwek

Pełny obieg, ruch Ziemi na orbicie wokół Słońca, nazywamy Rokiem. Rok jest przyjętą jednostką czasu. Jeśli zatem mówimy, że okres obiegu danej planety lub innego obiektu wokół Słońca wynosi Np lat, to tak naprawdę mówimy, że Ziemia wykonała Np obiegów (ruchów) wokół Słońca, a dana planeta lub dany obiekt, wykonała jeden pełny obieg (ruch) wokół Słońca.

Ziemia w swym ruchu wokół Słońca zakreśla orbitę o średnim promieniu RS i długości 2πRS. Wielkość orbity przypadająca na jeden pełny obieg wokół Słońca - 2πRS/1 obieg (rok) - jest prędkością - wymiar [jednostka długości obserwatora/1 rok].

Obserwator na Ziemi, powie, że pełny obieg Ziemi wokół Słońca trwa 365,256 obrotów Ziemi. Jeden obrót Ziemi nazywamy Dobą. Tak więc gdy Ziemia wykona jeden obrót, to przebędzie 1/365,256 część długości orbity:

2πRS/365,256 = 2π(RS/365 ) = 2πRd.

Dobie przypisać możemy obrót koła o promieniu Rd .W środku toczącego się koła znajduje się Ziemia. Tak więc 1/365,256 część orbity Ziemi (równa obwodowi koła 2πRd ), przypadająca na jeden obrót Ziemi jest prędkością:

2πRS/(365,256 obrotów Ziemi (dni)) - wymiar [jednostka długości obserwatora/1 dzień]

Rok, to obieg Ziemi (z Księżycem) wokół Słońca… Doba, to obrót Ziemi wokół własnej osi… A sekunda? Mamy jeszcze Księżyc o promieniu RK. Jeżeli długość orbity Ziemi w jej obiegu wyrazimy długością obwodu Księżyca wówczas:

2πRS/2πR= A = constans

gdzie liczba A nie zależy od przyjętych jednostek długości. Jeśli przyjmiemy, że promień biegunowy Księżyca wynosi 1736,1 km, natomiast średni promień orbity Ziemi 149597890 km, to A = 86168,94(w rzeczywistości A = 86164,10035, tyle sekund ma doba). Starożytni astronomowie, ze względów praktycznych związanych z systemem liczbowym, przyjęli wartość = 86400. Taką wartość stosujemy współcześnie. Pamiętać należy, że przyjmując wielkość liczby = 86400 zwiększamy średni promień orbity Ziemi RS* = 86400 RK, lub zmniejszamy prędkość liniową Ziemi na orbicie – modyfikując promień okręgu którego obrót nazywamy sekundą.

Jest więc: 2πRS*= 365,256 (2πRd ) = 86400 (2πRK).

Musi być zatem:

365,256 x 86400(2πRd /86400) = 86400 x 365,256(2πRK/365,256).

Jest więc: 2πRd /86400 = 2πRK/365,256 = 2πRsek

Sekunda, to obrót okręgu o promieniu Rsek Długość tego okręgu przypadająca na jeden obrót jest prędkością liniową Ziemi w jej obiegu wokół Słońca.

Tak więc czas związany jest z ruchem…

W znanym wzorze Keplera:

2πRp = 2πRS (np /nS)2/3

Wyrażenie (np/nS)2/3gdzie np jest okresem obiegu planety a nS okresem obiegu Ziemi, mówi nam ile obiegów (lat), musi wykonać Ziemia na swej orbicie aby przebyć drogę równą średniej długości orbity danej planety. Lub też, że średni promień Rp orbity planety jest wielokrotnością średniego promienia RS orbity Ziemi – model heliocentryczny.Wzór możemy zapisać w postaci:

O czasie słów kilka...

Jeżeli przyjmujemy, że2πRS/1 obieg (rok)=V[km/rok] wówczas:

O czasie słów kilka...

Jako miarę ilości ruchu planety w jej obiegu wokół Słońca możemy przyjąć ilość Nobrotów Ziemi wokół własnej osi (doba):

O czasie słów kilka...

Jest sprawą oczywistą, że wzór ogólny ma postać:

O czasie słów kilka...

lub: 2πRp= V(NN2p)1/3

gdzie: Rw jest średnim promieniem orbity planety przyjętej jako miara (wzorzec), Vw jest prędkością przyjętego wzorca, Nw mówi nam ile obrotów wykonała Ziemia w jednym cyklu obiegowym przyjętego wzorca, a wyrażenie (NwNp2)1/3określa czas w jakim sygnał poruszający się z prędkością Vw przebiegnie drogę równą orbicie danej planety, której okres obiegu (1 cykl) wynosi Np obrotów Ziemi.

Za wzorzec prędkości możemy przyjąć dowolną prędkość. Przyjęta prędkość ma charakter prędkości absolutnej dla całego układu słonecznego i dla układów wewnątrz planetarnych – powyższe przedstawiłem w notce „Światło, czas i...

Św Augustyn odnosząc się do poglądów Platona pisze: [...]Czy żądasz ode mnie, abym przyjął twierdzenie, że czas polega na ruchu ciał? Nie, bo słyszę, że wszystkie ciała mogą poruszać się tylko w czasie.[...]"

Jeżeli mamy dwie różne planety o orbitach odpowiednio:

2πR1= V(NN21)1/3 = Vt1   oraz:  2πR2= Vw(NN22)1/3 = Vt2

Wykorzystując prawo Keplera możemy zapisać:

t13/t23 = N12/N22

Sześciany czasów w jakich sygnał, poruszający się z dowolną prędkością, obiegnie orbitę danego obiektu (planety, księżyca danej planety), lub dotrze z centrum danego układu do orbity obiektu, są wprost proporcjonalne do kwadratów obiegów (ruchów) tych obiektów.

Czas w jakim sygnał dotrze do orbity danej planety (lub obiegnie orbitę planety - dotyczy również planet i ich księżyców) zawiera w sobie ilość ruchów – zarówno przyjętego wzorca jak i obiektu (planety lub księżyca planety)...

Na lekcjach astronomii, fizyki i nauk o Ziemi, podkreślamy wyższość układu heliocentrycznego nad układem geocentrycznym. Paradoks polega na tym, że my wciąż posługujemy się także układem geocentrycznym. Stosujemy podwójny układ - heliocentryczny układ przestrzenny i geocentryczny układ czasowy (związany z definicją roku, doby i sekundy).

O czasie słów kilka...

 

Al.K
O mnie Al.K

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie