373 obserwujących
1757 notek
4438k odsłon
11430 odsłon

Po pierwsze :myśleć.

Wykop Skomentuj457

Tylko ludzie bez wyobraźni są zawsze bezstronni. Oscar Wilde

Oskarżany: szef NIK, Marian Banaś 

Oskarżający: dziennikarze związani z superwizjerem TVN, głównym oskarżającym jest red. Bertold Kittel. Obecnie, były szef KAS jest atakowany nie tylko przez opozycję, ale także przez własne środowisko.

Okoliczności i zdarzenia: Akowiec: śp. Stachowski przepisał Banasiowi, w zamian za dożywotnią opiekę zrujnowaną kamienicę na krakowskim Podgórzu. Przyjaźnił się z rodziną Banasiów ponad 30 lat. Zaczęto podważać przeszłość darczyńcy: a był to: żołnierz Kedywu, torturowany przez UB, z ładną karta wsparcia Solidarności z lat 80-tych, domownik państwa Banasiów.  
Kamienica: wyremontowana za własne pieniądze Mariana Banasia, przekształcona w akademik. Prowadził go syn szefa NIK. W 2014 roku, w związku ze zmianą planów zawodowych syna (prowadzenie akademika wymaga stałego nadzoru) - kamienicę wydzierżawiono z prawem zakupu. Dzierżawcą był inny kamienicznik, hotelarz. Pasierb tego pana, który w pierścieniami z lubością był pokazywany jako kontrahent Mariana Banasia.  Umowy: dzierżawa z przedwstępną umową sprzedaży podpisana w 2014 roku. Umowa przedwstępna została jednak odnotowana w dokumentach sądowych. Okazuje się, że niedoszłym nabywcą jest młody, zaledwie 30-letni Dawid O., który jednocześnie prowadzi pensjonat w kamienicy ministra. ) Najemca nie uzyskuje jednak kredytu na zakup. Latem 2019 roku, z ogłoszenia w prasie, Marian Banaś sprzedaje kamienicę pośrednikowi nieruchomości.    Opłaty: najem 4 tysiące miesięcznie –tak komentują oskarżający o zaniżanie czynszu w celu oszustwa podatkowego. Faktycznie + 200 000 zł zaliczki na poczet sprzedaży. Łącznie wpłynęło na konto szefa NIK 390 000 zł z tytułu umowy, które wykazał wobec fiskusa. Najemca- przyszły właściciel- był zobowiązany do ponoszenia kosztów remontu, wszelkich opłat. Zatem przychody były wyższe od wykazanego czynszu. Podejrzewam, że pan Banaś ten przychód prawidłowo z fiskusem rozliczył.  

Hipoteka:: ojciec użyczył synowi hipoteki, jako zabezpieczenie kredytu wziętego przez syna. To obciążenie nie było wykazane w oświadczeniu majątkowym pana Banasia. Na zdrowy rozum – obciążenie wynikało nie ze zobowiązań pana Banasia, tylko jego syna. Skoro nie było egzekucji- oznacza to, ze syn spłacał. Długu swojego syna nie musiał wpisywać do oświadczenia.  Sierpień  2019 roku. Krzysztof Kwiatkowski rezygnuje z funkcji szefa NIK 

Sierpień 2019 Na nowego szefa NIK powołany jest dotychczasowy wice minister finansów i szef KAS Marian Banaś. Pancerny Banaś w NIK to może być zagrożenie dla wielu. Jeśli mają rację zadeklarowani obrońcy uczciwości pana Banasia. Bo Marian Banaś ma opinię nieugiętego w ściganiu „lewych pieniędzy”, bez względu na to do czyich rąk trafiają. I bardzo piękną kartę z dotychczasowej działalności publicznej. Podczas opiniowana na szefa NIK pada pytanie o stan sprawdzenia oświadczeń majątkowych z lutego 2019 r., chodzi o kamienicę na Podgórzu.  
Oświadczenie majątkowe: 2 domy 60 i 200 m2, 3 mieszkania 76,71,40 m2 oraz kamienica 400 m2. Łączny przychód z najmu 63 000 zł. Sierpień 2019 – dochodzi do sprzedaży kamienicy. Kupcem jest pośrednik nieruchomości.  

Wrzesień – superwizjer nagrywa swój program. Red. Kittel kręci film z tezą: oto jest hotelik na godziny, seks biznes. Szef NIK ma kontakty z mafią, czerpie zyski z nierządu. Film jest składakiem z dwóch wizyt, jedna wejście w obecności recepcjonistki, druga już w obecności w recepcji ojca najemcy, człowieka uwikłanego w krakowski seks biznes. Redaktor Kittel nie pyta jednak o działalność hoteliku, tylko zadaje pytanie o szczegóły umowy zakupu kamienicy, na co pada odpowiedź: mam zadzwonić do Banasia, żeby powiedział szczegółach umowy? Na tym film się kończy. Nagrania z rozmowy nie ma.  
Ważne imponderabilia: 1.Superwizjer: na pytanie Kittla o szczegóły sprzedaży kamienicy, ( a nie działalności) mówi czy mam zadzwonić do pana Banasia i spytać, co mam powiedzieć. Świadkami wykonania telefonu nie jesteśmy. Wyjaśnienie Mariana Banasia: „ Dopytywany o rozmowę telefoniczną pokazaną w reportażu, Banaś powiedział, że "w momencie, kiedy zawarłem umowę, to dałem temu młodemu człowiekowi mój telefon". - Na wypadek, gdyby była jakaś awaria, coś się działo z tą nieruchomością, żeby miał ze mną kontakt - tłumaczył. - Być może on do mnie zadzwonił, ale ja rozmowy żadnej nie podjąłem - dodał. (http://www.tvn24.pl) 
2. Redaktor Kittel, wspólnie z red. Marszałek byli autorami artykułu z zarzutami korupcyjnymi dla ministra Szeremietiewa. Za artykuł oboje zostali nagrodzeni. Wskutek bezzasadnych oskarżeń owej pary, minister przez 9 lat był persona non grata w życiu publicznym. Do chwili, gdy wszystkie zarzuty okazały się kompletnie wyssanymi z palca. Bertold Kittel w 2001 roku opisał mechanizm korupcyjny w MON, gdy wiceministrem był Prof. Romuald Szeremietiew. Mechanizm, którego jak się okazało w ogóle nie było. Kosztowało to Prof. Romualda Szeremietiewa 9 lat walki sądowej a jego asystenta 16 lat. Prof. Szeremietiew szczerze o tym, co myśli na temat laureata kilku nagród przyznawanych przez środowisko dziennikarskie. 
3. Pani Anna Marszałek odeszła z zawodu. Od 8 lat pracuje natomiast w NIK. Szczegóły wydarzeń sprzed lat w linku do wywiadu z ministrem Szeremietiewem.  
Stwierdzenia i zarzuty dziennikarza: 1.Wynajmowanie pokojów na godziny to jest niszowa działalność seks biznesu (B.Kittel) Sprawdziłam: w Krakowie jest bardzo dużo hoteli większych i mniejszych, wynajmowanych na godziny. Sieć Accord tak opisuje cel działalności pokojów na godzinę: Potrzebujesz wygodnej przestrzeni tylko dla siebie, żeby odpocząć po długiej podróży, zrelaksować się lub po prostu skorzystać z chwili spokoju? Zarezerwuj pokój do użytku w ciągu dnia i korzystaj ze wszystkich hotelowych usług, takich jak bar, sauna, basen czy siłownia.( Pan Kittel, na potrzeby swojego filmu zawęża do seks biznesu.) Kittel stwierdza autorytatywnie: Klientami seks biznesu są niewierni małżonkowie lub mężczyźni korzystający z usług prostytutek. Dopuszczam, że taka działalność w hoteliku prowadzono, ale sam fakt najmu pokojów na godziny jest powszechny w Krakowie.  

2.Zadaniem Kittela, sprawa szefa NIK "ma kilka bardzo, bardzo poważnych wymiarów". Jak wskazywał, prezesem Najwyższej Izby Kontroli jest "człowiek podejrzewany o to, że ma dochody z nieustalonych źródeł".

Wykop Skomentuj457
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka