383 obserwujących
1808 notek
4604k odsłony
  2172   0

Protest na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

 „Dura lex sed lex”. Ta znana sentencja wyraża konieczność bezwzględnego podporządkowania się przepisom. Bezwzględnego na tyle, że nie ma tu mowy o usprawiedliwieniu ich łamania jakimikolwiek względami moralnymi czy etycznymi. Każdy musi sobie zdawać sprawę z tego, że postępując wbrew prawu, poniesie tego konsekwencje.

    Właśnie odbyła się ekshumacja ciała śp. Arama Rybickiego na gdańskim cmentarzu Srebrzysko. Rodzina i przyjaciele znanego działacza gdańskiego zapowiedzieli protest i próbę blokady czynności prokuratorskich. O godzinie 22 wczoraj aktywiści otrzymali informację od rodziny, że blokada została wstrzymana. Protest pozostał aktualny. Pojawili się na cmentarzu aktywiści KOD, kandydaci na nową kadencję  i obecnie sprawujący urząd Prezydenci Paweł Adamowicz i Jacek Karnowski.

   Wobec tych zapowiedzi liczba żandarmów wojskowych i policji nie winna budzić zdziwienia. Zarówno aktywiści jak i rodzina śp. Arama Rybickiego oskarżyli prokuraturę o bezduszność, bezczeszczenie ciała itp. To jest barbarzyństwo. To jest sprzeczne z tradycją i wartościami chrześcijańskimi. Uważam, że to jest instrumentalne traktowanie ciała ludzkiego do celów politycznych.(..)Absolutnie się na to nie zgadzamy. I ja, i moja córka, i cała rodzina Arama będziemy pamiętać, kto podjął tę decyzję i kto jest za nią odpowiedzialny, kto grzebał w grobie naszego Arama zupełnie bez żadnego uzasadnienia. Długo czyniliśmy wszelkie starania, żeby nie dopuścić do ekshumacji. Niestety, nie udało się.”-tak skomentowała wydarzenia żona śp. Arama Rybickiego.

    Wypowiedź rodziny tragicznie zmarłego nie dziwi mnie wcale. Rodzina ma prawo wyrażać swoje emocje i próbować zmusić do powstrzymania osoby wykonujące- niekorzystne z ich punktu oceny –czynności. Niedobrze jednak, ze do tych emocji wkradł się element „upolitycznienia wydarzeń”. Bo daje pozamerytoryczny argument stronie przeciwnej-. Ta w odwecie za chwile wyciągnie argument upolityczniania samego protestu ,zważywszy na obecność znanych z udziału we wszystkich anty-rządowych protestach działaczy KOD, czy tez obecność pana prezydenta Adamowicza …Albo wypowiedź obecnego na cmentarzu pana marszałka Borusewicza, który skarżył się, że- policja nie dopuściła go do grobu żony, gdzie co tydzień składa kwiaty.

Spójrzmy na zagadnienie merytorycznie, od strony prawnej :

1.sekcję zwłok obowiązkowo przeprowadza się, jeśli wymagają tego przepisy:1*.W przypadku Katastrofy Smoleńskiej sekcje zostały wykonane bez obecności nadzoru polskich prokuratorów, protokoły sekcji które nadeszły w kilka miesięcy później- w świetle obowiązującego prawa -nie mają właściwych atrybutów dowodowych.

    Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami o pochówkach –prokuratura winna była wydać zgodę na wydanie ciał do pochówku , co mogła (znowu zgodnie z przepisami) wykonać po otrzymaniu wyników sekcji zwłok. 2* Przy pochówkach ofiar ten wymóg nie został spełniony.

    Po otrzymaniu dokumentacji z Moskwy było jasne - protokoły są niespójne, zawierają błędy. Prokuratura otrzymała też formalne zawiadomienie o przypadkach zamiany ,pochowanych już ciał ofiar. Zmuszona była do wydania nakazów ekshumacji . Z kolei wyniki sekcji po ekshumacji wykazały, że oprócz zamiany osób, zbezczeszczono zwłoki wielu z nich przez pozostawienie w ciałach i trumnach nieczystości oraz części ciał pochodzących od wielu ofiar. Mimo wątpliwości wyrażanych przez rodzinę śp. Anny Walentynowicz, co do identyfikacji Jej ciała w jednym z dwóch okazanych, sprawę wątpliwości zamknięto. Nic dziwnego, brak ciała śp. Anny Walentynowicz zmusiłby już wtedy do zarządzenia ekshumacji wszystkich ofiar. .

   Mimo pełnej wiedzy o nieprawidłowościach w dokumentacji oraz o dowodach na bezczeszczenie zwłok takiej decyzji nie podjęto. Mimo, że rodziny już wiedziały o brakach części ciał swoich zmarłych i dodatkowych częściach ciał innych osób w trumnach ich najbliższych. 3*

     Wtedy także nie było masowych protestów wspierających rodziny chcące pewności co do właściwości pochowania wszystkich części ciał ich najbliższych. Nie było apeli o wyciagnięcie odpowiedzialności wobec tych, którzy do takich sytuacji dopuścili. Ba, była mowa o epatowaniu okropnościami, o grze politycznej itp.

   W świetle przepisów prawa prokuratura była zmuszona do zarządzenia ekshumacji i sekcji wszystkich ciał ofiar.

  Wątpliwy wydaje się być zarzut użycia sporych sił ŻW i policji dla zabezpieczenia ekshumacji. Oraz niedopuszczeniu p. marszałka Borusewicza na grób żony. Zamieszczam wyjaśnienie sprzed 6 lat, złożone w roku 2012 :” Z powodu planowanej w nocy ekshumacji ciała Anny Walentynowicz, cmentarz Srebrzysko został zamknięty już o północy. Wejść pilnowali policjanci i żandarmeria wojskowa. Jednak czynności rozpoczęły się z opóźnieniem, bo przedstawiciele sanepidu którzy przybyli na miejsce o godz. 3, nie zostali wpuszczeni na teren cmentarza. Prawdopodobnie nie umieszczono ich na liście osób biorących udział w ekshumacji przygotowywanej przez prokuratora.(..) Jeszcze do godz. 7 rano cmentarz był zamknięty i pilnowany przez Żandarmerię Wojskową, uniemożliwiając wejścia także osobom chcącym odwiedzić groby swoich bliskich.(..) Na teren zamkniętego cmentarza próbowały wejść posłanki PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Anna Fotyga, ale nie zostały wpuszczone.”. Byłam na cmentarzu Srebrzysko w nocy ekshumacji śp. Anny Walentynowicz. Nie liczyłam ilości żandarmów i policji. Ale cały cmentarz o powierzchni 28 ha był dokładnie obstawiony. Wewnątrz cmentarza również było pełno funkcjonariuszy. Wniosek ; zarzut o nie dopuszczeniu marszałka Borusewicza jest chybiony. Skoro na ten sam cmentarz 6 lat temu nie dopuszczono nawet przedstawicieli Sanepidu- „gospodarzy czynności ekshumacyjnych! Tak jak i oni pan marszałek nie był na liście. A liczba i obecność ŻW i policji byłą rutynowym zabezpieczeniem czynności prokuratorsko- sądowych.

Lubię to! Skomentuj108 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka