Robert.Knapik Robert.Knapik
264
BLOG

Droga, bardzo droga UE

Robert.Knapik Robert.Knapik UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

W latach 2010 – 2016 Polska otrzymała z UE średnio rocznie środki finansowe stanowiące 2,7 proc. PKB. Ale w tym samym okresie z Polski wypływało netto 4,7 proc. PKB – wynika z raportu Thomasa Piketty „Capital and Ideology”



Wśród państw, do których danych Piketty uzyskał dostęp, jest m.in. Polska. Najciekawsze informacje dotyczące naszego kraju znajdujemy w połowie książki. Zobaczymy tu porównanie średnich rocznych przepływów środków finansowych z Unii Europejskiej do Polski, Węgier, Czech i Słowacji z ich wypływem za granicę.


Więcej pieniędzy wypływa niż wpływa.

I tak na przykład, w latach 2010 – 2016 otrzymaliśmy z UE średnio rocznie środki finansowe stanowiące 2,7 proc. PKB. Ale w tym samym okresie wypływało z naszego kraju netto 4,7 proc. PKB. We wszystkich wymienionych krajach więcej pieniędzy wypływało, niż wpływało w postaci oficjalnych transferów unijnych.


Piketty potwierdza, że po upadku komunizmu zachodni inwestorzy przejęli dużą część kapitału w Europie Wschodniej, ok. jednej czwartej całości, jeżeli patrzeć na wszystkie aktywa łącznie z nieruchomościami, ale ponad połowę, gdy brać pod uwagę tylko firmy (a nawet jeszcze więcej, jeżeli patrzeć tylko na duże przedsiębiorstwa).


Bardzo interesujący artykuł prezentujący mechanizm podstępnej grabieży majątku państw Europy Centralnej zastosowany za pośrednictwem Unii Europejskiej przez państwa tzw. Starej Europy.


https://forsal.pl/gospodarka/artykuly/7749846,wysoka-cena-pieniedzy-z-ue-przeplywy-finansowe-polska-thomas-piketty.html





Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka