Robert.Knapik Robert.Knapik
147
BLOG

W przededniu

Robert.Knapik Robert.Knapik Polityka Obserwuj notkę 3
Wydarzenia ostatnich dni

I

Wielka Brytania podwaja liczbę żołnierzy relokowanych do Estonii. W najbliższych dniach dotrze tam batalionowa grupa bojowa wojsk pancernych i zmechanizowanych British Army, dysponująca czołgami Challenger 2 oraz gąsienicowymi BWP Warrior, a także pojazdy wsparcia. [1]


II

18. Dywizja Zmechanizowana Wojska Polskiego poinformowała [2], że w rejonie przygranicznym Polski i Białorusi rozmieszczone zostały radary pola walki, które posłużą do nadzoru nad granicą z Białorusią. Rzecznik jednostki potwierdził, że chodzi o radary PGSR-3i Beagle pozyskane w 2020 roku.

Podpisana z producentem umowa przewidywała dostarczenie dla WP 93 radarów w ramach zamówienia podstawowego plus 11 w ramach opcji, za kwotę 39 mln zł za zamówienie podstawowe.

Radary pola walki PGSR-3i Beagle są dostarczone przez węgierską firmę Pro Patria Electronics Kft, powstają jednak w ramach współpracy przemysłowej z Elbit Systems (licencyjna odmiana systemu Foxtrack). Stacje tego typu mogą – według informacji zamieszczonej przez Inspektorat Uzbrojenia przy okazji podpisania umowy – wykrywać ludzi z odległości do 8 km, a duże pojazdy z dystansu do 24 km


III

Do Zamościa zostanie przebazowane kolejne 1500 żołnierzy US Army z 82 Dywizji Powietrznodesantowej [3]. Ponadto na zamojskim lotnisku zostanie rozmieszczone co najmniej 8 śmigłowców bojowych, a już teraz pojawił się tam zmiennowirnikowy MV-22 Osprey, dysponujący możliwością krótkiego lub pionowego startu. Na potrzeby ochrony lotniska Amerykanie rozlokują także w okolicy zestawy przeciwlotnicze.

Żołnierze stacjonujący w Zamościu stanowią więc część kontyngentu, rozmieszczanego w Polsce przez Amerykanów z uwagi na napiętą sytuację na granicy Rosji z Ukrainą. Najpierw zdecydowano o przerzucie do Polski 1,7 tys. żołnierzy jednej z brygad 82. Dywizji Powietrznodesantowej (a także 300 żołnierzy 18. Korpusu Powietrznodesantowego, w skład którego wchodzi 82. Dywizja, do Niemiec). Następnie USA zdecydowały o przerzucie kolejnych 3 tys. żołnierzy wojsk powietrzno-desantowych.
Amerykańscy wojskowi są rozmieszczani w kilku lokalizacjach – m.in. na lotnisku w Rzeszowie, gdzie lądują samoloty transportowe, ale też w Mielcu i właśnie w Zamościu. Są wspierani przez śmigłowce, w tym UH-60 Black Hawk i CH-47 Chinook. Co najmniej część z tych maszyn pochodzi z jednostek bazujących na stałe w Niemczech i została przemieszczona do Polski, by wspierać prowadzony przerzut. 


IV

Do bazy lotniczej Łask przebazowana została kolejna grupa 8 samolotów F-15 Eagle – amerykańskich ciężkich myśliwców przewagi powietrznej. [4]


V

Rosja wysłała fałszywy komunikat o wycofywaniu swych oddziałów spod granicy ukraińskiej, w międzyczasie rozmieszczając 7 tysięcy dodatkowych żołnierzy. [5]

Sekretarz stanu Antony Bliken, poinformowała, że USA nadal obserwuje jednostki przesuwające się w stronę granicy z Ukrainą. Jak dodał, na razie nie ma żadnych dowodów na deeskalację ze strony Rosji.





[1] https://defence24.pl/geopolityka/wielka-brytania-wysle-wiecej-zolnierzy-do-estonii-w-tym-czolgi-i-wozy-bojowe

[2] https://defence24.pl/sily-zbrojne/nowe-radary-na-granicy-polski-z-bialorusia

[3] https://defence24.pl/sily-zbrojne/amerykanie-w-zamosciu-wsparcie-smiglowcow--i-nie-tylko

[4] https://defence24.pl/geopolityka/wiecej-f-15-w-lasku

[5] https://defence24.pl/geopolityka/usa-apeluja-do-rosji-o-nieuznawanie-separatystycznych-republik-na-ukrainie-

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Polityka