5 obserwujących
56 notek
18k odsłon
  67   0

Bezsenność obniża stężenia antyoksydantów i zmienia wzorce epigenetyczne

NIE CHCESZ TYĆ, CHOROWAĆ, TO SIĘ WYSYPIAJ❗️ Bezsenność wywołuje obniżenie stężenia antyoksydantów i zmiany we wzorach epigenetycznych u zwierząt i ludzi☀️

Szukałem zupełnie innych materiałów i trafiłem na to streszczenie. Pochodzi z roku 2017 i z pewnością wnioski w nim zawarte są już uzupełnione nowymi badaniami. Jednak to, co przeczytałem i streściłem w miarę moich skromnych możliwości, powinno być wystarczające, żeby podjąć mocne postanowienie niezarywania nocy i spania przynajmniej 8 godzin na dobę.

Sen jest czynnością właściwą prawie wszystkim wyższym gatunkom. Ludzie potrzebują około 8 godzin snu na dobę, psy i koty 12, a koale przesypiają większość dnia – drzemiąc przez około 22 godziny na dobę! Ludzkie życie jest przepełnione zajęciami, albo rozrywkami, które wymuszają nocny tryb życia . Czasami bezsenność jest wynikiem choroby lub zmianami harmonogramów pracy. Bez względu na przyczynę, stały brak snu jest szkodliwy dla naszego zdrowia, a liczne badania powiązały go z zaburzeniami w zakresie sprawności poznawczej, a także z licznymi fizjologicznymi problemami zdrowotnymi, takimi jak otyłość , cukrzyca i nadciśnienie. Poprzednie badania wykazały, że utrata snu podczas zaledwie jednej nocy może uruchomić epigenetyczne znaczniki i zwiększyć przyrost masy ciała . Inne badania sugerują, że brak snu, lub zaburzony sen prowadzą do utraty pamięci i modyfikacji histonów.

image

Dlaczego właśnie odpowiednia ilość snu jest tak ważna dla naszego zdrowia? Odpowiedź na to pytanie nie jest w pełni zrozumiała. Wiadomo jednak, że sen jest niezbędny do naprawy komórek i procesów odmładzania/ regeneracji organizmu – takich jak naprawa mięśni i poprawianie regulacji hormonalnej. Ponieważ wiele z tych funkcji jest regulowanych przez system metaboliczny, naukowcy są zainteresowani badaniem tego obszaru, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób pozbawienie snu wpływa na ciało na poziomie molekularnym.

Jedno z badań przeprowadzonych ostatnio na Uniwersytecie Nova Southeastern w Fort Lauderdale na Florydzie, dotyczyło dowodów odnośnie wpływu deprywacji snu na metabolizm, w tym główne na metabolity redoks, a także na poziom metylacji DNA . Wyniki badań zostały opublikowane w lipcowym numerze PLoS ONE .

Sen jest niezbędny do naprawy komórek i procesów regeneracji w organiźmie, takich jak naprawa mięśni i regulacji hormonalnej. W ciągu dnia ciało narażone jest na działanie różnych wolnych rodników. Te wysoce reaktywne cząsteczki mogą uszkadzać strukturę komórki poprzez szereg reakcji oksydacyjnych. Kiedy ciało utrzymuje stan czuwania przez dłuższy czas, aktywność metaboliczna zostaje zakłócona. Powoduje to brak równowagi między reaktywnymi formami tlenu (ROS) i mechanizmami obronnymi: antyoksydantami – optymalne stężenie ROS jest niezbędne dla właściwego funkcjonowania organizmu.

Odpowiedni sen może przywrócić równowagę między utlenianiem i redukcją (redoks), które są niezbędne dla odpowiedniej wydolności komórek: aktywacji proliferacji, a co za tym idzie prawidłowych funkcji narządów. Komórkowy poziom redoks może wpływać na regulację metylacji DNA lub na sam jej proces, w którym grupy metylowe są dodawane do cząsteczki DNA. Wcześniejsze badania wykazały, że brak snu może zwiększać poziom metylacji DNA w cyklach zegara dobowego w tkankach tłuszczowych i mięśniach, które mają największą aktywność metaboliczną. Epigenetyczny znacznik 5-metylocytozyny ( 5-mC ) utlenia się do 5-hydroksymetylocytozyny (5-hmC) w stanach stresu oksydacyjnego. Doniesiono także, że pewne zaburzenia snu, takie jak bezsenność, mogą wpływać na metylację DNA i epigenetycznie przyśpieszyć proces starzenia!

Chociaż w kilku badaniach oceniano jedynie stres oksydacyjny spowodowany niedostatkiem snu u zwierząt, to teraz po raz pierwszy oceniono wpływ deprywacji snu na poziomy niektórych metabolitów przeciwutleniających w osoczu i na stan epigenetyczny u ludzi. Badaniem objęto 19 dorosłych uczestników, u których każdy przeszedł całkowitą deprywację snu. Pouczono ich, aby spali 8 godzin w nocy przed sesją bezsenną, a każdy z nich nosił urządzenia do monitorowania aktywności organizmu, aby obiektywnie zweryfikować ich zachowanie. Rano przed i po tych sesjach zebrano i przeanalizowano ślinę i osocze z próbek krwi. Po zaledwie jednej nocy bez snu dane ujawniły znacząco obniżony poziom glutationu przeciwutleniającego (GSH), ATP, cysteiny i homocysteiny – wszystkich ważnych elementów metabolizmu redoks.

Wykorzystując popularny komercyjny test oparty na ELISA, zespół dodatkowo ocenił globalne poziomy metylacji DNA z genomowego DNA, który wyizolowano z próbek osocza w różnych punktach czasowych. Wyniki wykazały zmieniony poziom zarówno 5-mC jak i 5-hmC po pozbawieniu snu.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale