5 obserwujących
56 notek
20k odsłon
  60   0

Nowa mistyfikacja dotycząca pochodzenia żółwi

  1. image

Na portalu Racjonalista.pl http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9015 ukazało się tłumaczenie nowszego artykułu Grega Mayera zapowiadającego nowy artykuł dotyczący hipotez związanych z ewolucją żółwi. Greg Mayer na początku wymienia trudności, jakie mogła nieść taka ewentualna ewolucja, choć z pod jego klawiatury nie padają słowa, że są to trudności, ponieważ zdaniem neodarwinistów dla ewolucji nie ma rzeczy niemożliwych. Profesor Greg Mayer stwierdził:

„(…)Pochodzenie żółwi jest fascynującą i ważną dziedziną badań, choć na ogół nieco niedocenianą (Burke 2009). Jest ona ważna dlatego, że pancerz żółwia jest prawdopodobnie najbardziej innowacyjną i najbardziej przetworzoną strukturą szkieletową u wszystkich kręgowców. Na przykład w ewolucji człowieka nie ma niczego, co by temu dorównywało. Co bowiem widzimy, co jest tak różne? Naprawdę krótki ogon? Pełno tego i chodzi tylko o redukcję wielkości i liczby kości. Dwunożność? Także dokonane wiele razy. Dużą czaszkę? Tylko kilka kości, które się powiększyły.

A co zrobiły żółwie? Przesunęły łopatki i miednicę wewnątrz klatki piersiowej! Jeśli chcesz docenić, co to znaczy, sięgnij do pleców i dotknij łopatek, potem sięgnij w dół i dotknij kości biodrowych. Teraz wyczuj żebra z tyłu i z przodu. A teraz wyobraź sobie, jak wepchnąć łopatki i biodra do środka klatki piersiowej — to właśnie zrobiły żółwie.”

W dalszej części artykułu Greg Mayer potwierdza starą i powszechną zasadę dotyczącą braku form pośrednich w zapisie kopalnym i koncentruje uwagę czytelników na znalezisku prażółwia, którego nazwano Odontochelys

image

„(….)Brak dobrych zapisów kopalnych utrudniał zrozumienie pochodzenia żółwi. Przez wiele lat najwcześniejszym znanym żółwiem był Proganochelys

image

....z późnego triasu (około 210 milionów lat temu), który, choć pod wieloma względami prymitywny, miał pełen pancerz, zarówno górę (karapaks), jak i dół (plastron). Pierwszy przełom w materiale kopalnym pojawił się w 2008 r., kiedy Li z współpracownikami opisali Odontochelys, żółwia z późnego triasu nieco starszego od Proganochelys, z dobrze uformowanym plastronem, ale z karapaksem, który składał się tylko z kilku kości ponad kręgami i z powiększonych żeber.”

Greg Mayer kontynuuje:

„(….)Lyson i jego współpracownicy rozszerzyli model pochodzenia pancerza, włączając więcej danych o ontogenii pancerza u współczesnych żółwi i, co najważniejsze, dodając Eunotosaurus jako wczesnego przodka żółwi, który ma proto-karapaks z powiększonych żeber.”

Oczywiście włączenie Eunotosaurusao

  1. image

...rodowodu żółwi jest czysto umowne o czym Greg Mayer zaznaczył już na samym początku swojego artykułu:

„W artykule, który zostanie wkrótce opublikowany w „Current Biology” (streszczenie), Tyler Lyson i jego współpracownicy proponują model pochodzenia żółwi, uznając skamielinę z permu (około 260 milionów lat temu) Eunotosuarus za formę przejściową.(….)”

Czy to założenie ma jakieś naukowe podstawy? Nie, ponieważ analizy samych ewolucjonistów przysparzają nieprzebytych trudności takim interpretacjom. Założenie to jest wytworem imaginacji,a nie efektem analizm empirycznych. Mało tego: ono stoi w sprzeczności wobec takich analiz [” Eunotosaurus”http://en.wikipedia.org/wiki/Eunotosaurus].

PODSUMUJMY: Jak już wiemy autorzy artykułu, jaki opisuje Greg Mayer arbitralnie uznali Eunotosuarusa za ewolucyjnego wspólnego przodka żółwi [tzw.: „gatunek bazalny”]. Do korowodu, który miał prowadzić do współczesnych żółwi, jako jejeną z „form przejściowych” zaproponowali znalezisko prażółwia określonego nazwą Odontochelys. Nie będę się tutaj rozwodził nad znaleziskiem określonym mianem Proganochelys [quenstedti], ponieważ, jak stwierdził sam Greg Mayer: „(….)Przez wiele lat najwcześniejszym znanym żółwiem był Proganochelys.

z późnego triasu (około 210 milionów lat temu), który, choć pod wieloma względami prymitywny, miał pełen pancerz, zarówno górę (karapaks), jak i dół (plastron).” A więc według standardów neodarwinowskich nie był to ćwierć-żółw czy pół-żółw, tylko kompletny żółw. Inaczej się ma sprawa z Odontochelysem, ponieważ twierdzi się, że ten prażółw posiadał już plastron, ale jeszcze nie posiadał karapaksu. No cóż, na upartego można przyznać, że taka istota przypomina formę przejściową, gdyż jest w połowie drogi do wyewoluowania kompletnego żółwiego pancerza. Ale czy jest to takie pewne, że Odontochelys nie posiadał karapaksu?

Sprawa nie jest wcale oczywista! Wielu uczonych jest zdania, że Odontochelys posiadał górną część pancerza, ale była ona skórzasta (jak u współczesnych żółwi skórzastych) i dlatego nie uległa fosylizacji [nie zachowała się w stanie kopalnym].

Oto cytaty nawiązujące do oryginalnych wniosków na temat Odontochelysa, w oparciu o fachową literaturę:

http://archeowiesci.pl/2008/11/27/przodek-zolwi-z-polowa-pancerza/

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale