Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
69 obserwujących
1465 notek
1266k odsłon
120 odsłon

Ble, ble, ble ... czyli środkowy palec pani poseł Lichockiej

Wykop Skomentuj1

TEMATY ZASTĘPCZE POWTARZAJĄ SIĘ JAK MANTRA W TVP INFO

Grodzki, Lichocka, agent Tomek itp., itd..

Lotto 21:40 czysty hazard codziennie...

Żeby Polska, była Polską ...

i kasiorka płynie...


Żeby Polska była Polską - Jan Pietrzak

Tekst

Z głębi dziejów, z krain mrocznych,

Puszcz odwiecznych, pól i stepów,

Nasz rodowód, nasz początek,

Hen, od Piasta, Kraka, Lecha.

Długi łańcuch ludzkich istnień

Połączonych myślą prostą.

Żeby Polska, żeby Polska,

Żeby Polska była Polską!

Żeby Polska, żeby Polska,

Żeby Polska była Polską!

Wtedy kiedy los nieznany

Rozsypywał nas po kątach,

Kiedy obce wiatry grały,

Obce orły na proporcach,

Przy ogniskach wybuchała

Niezmożona nuta swojska.

Żeby Polska, żeby Polska,

Żeby Polska była Polską!

Żeby Polska, żeby Polska,

Żeby Polska była Polską!

Zrzucał uczeń portret cara,

Ksiądz Ściegienny wznosił modły,

Opatrywał wóz Drzymała,

Dumne wiersze pisał Norwid.

I kto szablę mógł utrzymać,

Ten formował legion, wojsko.

Żeby Polska, żeby Polska,

Żeby Polska była Polską!

Żeby Polska, żeby Polska,

Żeby Polska była Polską!

Matki, żony w mrocznych izbach

Wyszywały na sztandarach

Hasło: "Honor i Ojczyzna".

I ruszała w pole wiara.

I ruszała wiara w pole

Od Chicago do Tobolska.

Żeby Polska, żeby Polska,

Żeby Polska była Polską!

Żeby Polska, żeby Polska,

Żeby Polska była Polską!

Żeby Polska, żeby Polska,

Żeby Polska była Polską!

Żeby Polska, żeby Polska,

Żeby Polska była Polską!

https://tvn24.pl/polska/srebro-i-miedz-w-polsce-wielkie-zloza-odkryte-w-wojewodztwie-lubuskim-4134574

W województwie lubuskim odkryto nowe złoża miedzi i srebra. Znaleźli je Kanadyjczycy, ale swoje plany wobec złóż mają też Polacy. - Wartość tego, co się tam znajduje, to 60 miliardów dolarów – szacuje profesor Stanisław Speczik. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

- Znaleźliśmy nowe udokumentowane złoże miedzi i srebra – informuje profesor Stanisław Speczik, dyrektor generalny Miedzi Copper Corp. Odkrycie może być źródłem dużych przychodów dla kraju i regionu. Złoże odkryto w okolicach Nowej Soli i Zielonej Góry.

- Wartość tego, co się tam pod ziemią znajduje, to 60 miliardów dolarów – szacuje profesor Stanisław Speczik. To byłby ponad miliard złotych rocznie więcej w budżecie i 8600 miejsc pracy na dziesiątki lat. – W 2024-25 (roku - red.) ruszamy z budową kopalni – dodaje profesor.

image

Złoża miedzi i srebra w województwie lubuskim

TVN24

"Wszystkie złoża są własnością państwa"

Złoża znalazła kanadyjska firma, ona też chce zbudować kopalnię. Czy się uda? Pojawiają się wątpliwości, czy polskie władze dadzą inwestorowi z zagranicy zielone światło. - Od lat się mówi, że byłaby to konkurencja dla KGHM-u Polskiej Miedzi. Wiadomo, że chodzi o dostęp do poważnych zasobów surowcowych – twierdzi Jerzy Dudała z portalu gospodarczego WNP.

- Kasa nie pójdzie za żaden ocean dlatego, że takie jest polskie prawo. Wszystkie złoża są własnością państwa. Myśmy to złoże odkryli, udokumentowali, ale to złoże jest własnością państwa. My dostajemy jedynie koncesję na wydobycie – wyjaśnia profesor Stanisław Speczik.

Złoża miedzi i srebra odkryto w województwie lubuskim

TVN24

Ministerstwo klimatu nie odpowiada, czy Kanadyjczycy dostaną zgodę na budowę kopalni. - Kto je będzie wydobywał, to chyba dla nas ma drugorzędne znaczenie, dlatego że podatki dla kopalni są gigantyczne. (...) Polska będzie miała gigantyczne korzyści i zyski – mówi były prezydent Nowej Soli, a obecnie senator niezależny Wadim Tyszkiewicz.

Z jednej strony chodzi o to, kto na tym ma zarabiać, z drugiej chodzi o środowisko i przyszłość mieszkańców. - Przy tego typu wielkich inwestycjach, które ingerują w te prawa zastane, musi tu być uwzględnione przede wszystkim dobro mieszkańców – podkreśla poseł Jacek Kurzępa z Prawa i Sprawiedliwości.

"Jest zgoda wszystkich samorządów"

To nie pierwsza planowana kopalnia w województwie lubuskim. Niedaleko granicy z Niemcami PGE szykowała się do wydobycia węgla. Mieszkańcy protestowali przeciw przesiedleniom i inwestycja nie ruszyła.

- Wiemy, co się działo na obszarze Gubin-Brody, gdy zaplanowaliśmy budowę kompleksu energetycznego, natomiast jeśli chodzi o wydobycie miedzi w regionie lubuskim, jest zgoda wszystkich samorządów – twierdzi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Złoża miedzi i srebra znajdują się 1900 metrów pod ziemią

TVN24

Inwestor zapewnia, że w przypadku kopalni miedzi o przesiedleniu ludzi nie ma mowy. - Nowoczesna kopalnia nie będzie miała wpływu na ekologię czy środowisko naturalne, jak kopalnia chociażby węgla brunatnego. To zupełnie coś innego – przekonuje Tyszkiewicz.

Lubuskie chce mieć i miedź, i srebro, które kryją się prawie dwa kilometry pod ziemią. Zanim jednak kanadyjska firma zacznie je wydobywać, musi załatwić szereg zgód. Start budowy kopalni inwestor planuje w ciągu pięciu lat.

Łukasz Wieczorek, asty/adso

POWIĄZANE TEMATY

Rusza nowa polska kopalnia. Premier: będzie potrzebna całej Europie


https://www.youtube.com/watch?v=09DQbrMBZEY


Witam,

W sejmie burza. Protesty Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Polskich Zasobów Naturalnych, ożywienie w mediach społecznościowych, a u nadawców telewizyjnych i radiowych cisza.

Krótko mówiąc: prof. Stanisław Speczik, były dyrektor w Państwowym Instytucie Geologicznym, członek Komitetu Geologicznego, Komitetu Górnictwa oraz Komitetu Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi Polskiej Akademii Nauk, były prezes zarządu KGHM Polska Miedź i były wiceminister w Ministerstwie Skarbu Państwa , obecnie jako dyrektor generalny kanadyjskiej Miedzi Copper Corp., zajmujący się udostępnianiem naszych zasobów zagranicznej firmie, znalazł wielkie wsparcie u posłów PiS i Konfederacji. Posłowie ci przegłosowali bez dyskusji – mimo negatywnej oceny Biura Analiz Sejmowych - nowelizację Ustawy Prawo geologiczne i górnicze, umożliwiającą przekazanie złoża miedzi i srebra w Nowej Soli (wartego przynajmniej 250 mld zł.) Kanadyjczykom, a nie KGHM. 

Wygląda to na początek całkowitej grabieży polskich zasobów naturalnych.

W piątek 21 lutego, o godz. 12, spod Sejmu RP i Kancelarii Prezydenta RP do Pałacu Prezydenckiego nastąpi przemarsz protestacyjny Górników przeciwko planowanej likwidacji następnych 14 kopalń. Najbardziej perspektywiczna Kopalnia Krupiński jest już wyburzana. Protestować będzie też Ogólnopolski Komitet Obrony Polskich Zasobów Naturalnych. Nasze Stowarzyszenie popiera te protesty. Kto może i zechce, niech przyjedzie do Warszawy.


Pozdrawiamy serdecznie,

W imieniu

Zarządu Stowarzyszenia „Zrównoważony

Rozwój – Geotermia w Polsce”

im. Świętej Królowej Jadwigi

Marek Kaźmierczak


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale