Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
70 obserwujących
1511 notek
1297k odsłon
167 odsłon

Pamięci Sophii Scholl i Przyjaciół członków Białej Róży

Wykop Skomentuj2

Mieć odwagę w obliczu gilotyny, która w Niemczech hitlerowskich i egzekutora Kata Niemiec pracowała bez wytchnienia szczególnie w czasie II Wojny Światowej i sukcesów oraz kapitulacji Niemiec.

Jaki to "był piękny kraj" pod wodzą Hitlera.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/unikalne-zdjecia-z-50-urodzin-hitlera/8rnjy

Unikalne zdjęcia z 50. urodzin Hitlera

Czwartek 20 kwietnia 1939 roku był dla Niemców dniem wolnym od pracy. Główne uroczystości odbywały się w Berlinie. Tysiące Berlińczyków od rana spieszyło do centrum miasta, gdzie odbywała się uroczysta defilada wojskowa na część fuhrera. W wielkiej paradzie, ulicami stolicy Rzeszy przemaszerowało 50 tysięcy żołnierzy.

https://www.youtube.com/watch?v=AkXPD92Fg2cOdrzucona miłość Hitlera do Polski i Polaków.

Symboliczny pogrzeb Józefa Piłsudskiego w Berlinie - maj 1935 roku.

image

1 września 1939 roku Polska Rzeczypospolita na drodze do Paryża i Londynu.

wiadomo Sojusze zobowiązują. Trzeba było najpierw z Rosją Sowiecką dokonać IV Rozbioru Rzeczypospolitej.

...


Rasa aryjska nadludzi uratowala życie nawet nie którym z Przyjaciół Sophii.

Oto fragment z encyklopedii.

https://en.wikipedia.org/wiki/Franz_Josef_M%C3%BCller

Franz Josef Müller (8 września 1924, Ulm [1] [2] - 31 marca 2015 Monachium ) był członkiem II wojny światowej -era Biały Rose grupy oporu w Trzeciej Rzeszy . W 1986 założył Weiße Rose Stiftung (fundację Białej Róży).

Müller zbierał pieniądze na zbieranie znaczków i kopert, w tym broszur adresowanych do Białej Róży, i był zaangażowany w rozpowszechnianie listów. Zwykle spotykał się z kolegą z klasy Hansem Hirzelem, synem ówczesnego proboszcza , w ukrytej sali organowej kościoła Marcina Lutra w Ulm . Wraz z Hansem Hirzelem i starszą siostrą Hirzel , Susanne Hirzel , zaadresował i ostemplował 1000 piątej broszury Białej Róży. Müller został powołany do wojska w lutym 1943 roku we Francji .

W marcu 1943 r. Został aresztowany przez gestapo . Inny członek Białej Róży ujawnił swoje imię podczas tortur . 19 kwietnia 1943 r. W Justizpalast (Pałacu Sprawiedliwości w Monachium) rozpoczęła się druga sprawa Sądu Ludowego przeciwko Białej Róży pod kierownictwem Rolanda Freislera . Müller został skazany na pięć lat więzienia. Powód, dla którego on, Hans i Susanne Hirzel nie zostali skazani na śmierć , w przeciwieństwie do innych członków Białej Róży, jest nieznany. Müller uważał, że rasizm Freislera odegrał ważną rolę, ponieważ wszyscy trzej byli blondynamii niebieskookie. Podczas postępowania sądowego Freisler krzyczał: „Masz klasyczny, przystojny wygląd, jak możesz być przeciwko Führerowi ?” Pod koniec wojny Müller został uwolniony. [3]

http://www.bg.agh.edu.pl/IIWS/ludzie.php


Sophie Scholl i „Biała Róża”

Sophie Scholl urodziła się w 1921 r. w Wirtenbergii, w luterańskiej rodzinie. Jako dziecko uległa fascynacji narodowym socjalizmem, lecz postawa jej ojca i braci szybko spowodowały powrót do wartości chrześcijańskich. W roku 1942 zapisała się na uniwersytet w Monachium. Zamierzała studiować biologię i filozofię.

Latem 1942 r. znalazła ulotkę sygnowaną przez organizację „Biała Róża”. Autorzy wzywali w niej do biernego oporu wobec nazizmu i powrotu do wartości chrześcijańskich. Postanowiła nawiązać kontakt z tą grupą, co było łatwiejsze, niż przypuszczała. Okazało się, że założycielem i działaczem „Białej Róży” jest jej starszy brat Hans, studiujący na tym samym uniwersytecie.

„Biała Róża” była niedużą grupą skupiającą niewielkie grono studentów i jednego profesora. W sumie udało się im przeprowadzić sześć akcji ulotkowych.

Większej śmiałości nabrali w zimie 1943 r., gdy klęska pod Stalingradem wzbudziła w części społeczeństwa niemieckiego wątpliwości co do nieuchronności zwycięstwa Hitlera i III Rzeszy. Zaczęli rozprowadzać materiały w całych Niemczech, malować antynazistowskie napisy na murach.

18 lutego 1943 r. Sophie i Hans przynieśli na uniwersytet walizkę z ulotkami. Wychodząc, Sophie wpadła na nieszczęśliwy pomysł, rozsypała ulotki na dziedzińcu uniwersyteckim. Dostrzegł to dozorca, który doniósł o tym do gestapo. Tego samego wieczora została aresztowana. 22 lutego Sophie, Hans Scholl i Christoph Probst stanęli przed sądem. Wyrok mógł być tylko jeden – śmierć na gilotynie. Został wykonany jeszcze tego samego dnia. Kat wspominał później, że nie spotkał dotychczas skazanego, który z takim spokojem szedł na śmierć, jak Sophie.

Ostatnią ulotkę „Białej Róży” przemycono do Anglii, skąd w tysiącach egzemplarzy była zrzucana z samolotów.

Patrząc z punktu widzenia Polaka, mieszkańca innego kraju okupowanego przez III Rzeszę, czy choćby spiskowców płk Stauffenberga, dokonania „Białej Róży” wydają się drobne i niewarte uwagi. Trzeba jednak pamiętać, że ci młodzi ludzie podjęli działalność w czasie, gdy zdecydowana większość Niemców z fascynacją podziwiała budowę „Tysiącletniej Rzeszy”. Wystąpienie przeciw większości własnego narodu wymaga większej odwagi i determinacji, niż walka z obcym najeźdźcą. W dodatku wystąpienie w czasie, gdy zbrodnicza ideologia osiąga namacalne sukcesy. To różni Schollów choćby od płk. Stauffenberga, który podjął działania, gdy wskutek operacji „Suworow” niemiecki front wschodni poszedł w rozsypkę, a alianci zachodni wylądowali we Francji.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale