Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
67 obserwujących
1412 notek
1214k odsłon
121 odsłon

Sonata księżycowa

Ignacy Jan Paderewski
Ignacy Jan Paderewski
Wykop Skomentuj3

Sonata Księżycowa Ignacy Jan Paderewski

https://culture.pl/pl/dzielo/ignacy-jan-paderewski-koncert-fortepianowy-a-moll-op-17-fantazja-polska

Ignacy Jan Paderewski: "Koncert fortepianowy a-moll op. 17", "Fantazja polska" na fortepian i orkiestrę op. 19. Ian Hobson fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk.

image

Ignacy Jan Paderewski, 1860-1941., fot. Rue des Archives / Forum


Wydanie niniejszej płyty wiąże się z obchodzoną w 2001 roku uroczyście sześćdziesiatą rocznicą śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Nagrane utwory należą do najbardziej reprezentatywnych dzieł kompozytora, który we wszystkich dziedzinach swojej bogatej działalnośći zawsze podkreślał swoją polskość. KONCERT FORTEPIANOWY A-MOLL i FANTAZJA POLSKA są z pewnością utworami, które można określić jako "narodowe", a to przede wszystkim ze względu na liczne odwołania do polskiej muzyki ludowej (kujawiakowe motywy w I części KONCERTU, stylizacja krakowiaka w jego finale, tematy FANTAZJI, m.in. nawiązujący do pieśni TY PÓJDZIESZ GÓRĄ). FANTAZJA już podczas pierwszych wykonań pod koniec lat dziewięćdziesiątych XIX wieku odbierana była jako wyraz ducha narodowego Polaków, przypominając swoim nostalgicznym, lirycznym nastrojem o pragnieniu wolności i wyzwolenia. Patriotyczna jej treść odpowiadała dobrze poglądom Paderewskiego, który już niedługo po jej powstaniu do roli pianisty i kompozytora dołączył funkcję polityka, uwieńczoną pod koniec życia objęciem stanowiska przewodniczącego emigracyjnego sejmu.

Ignacy Jan Paderewski: "Koncert fortepianowy a-moll op. 17", "Fantazja polska" na fortepian i orkiestrę op. 19. Ian Hobson fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk. Polskie Radio S.A. 2001 - PRCD 141, DDD 58'13''.

Z kuratorką wystawy Paderewski, Magdaleną Pinker, rozmawiała Anna Zaleska.


Helena Paderewska

image

Helena Maria Paderewska z domu Rosen, primo voto Górska – polska działaczka społeczna, żona kompozytora i premiera Ignacego Jana Paderewskiego. Wikipedia

Data i miejsce urodzenia: 1856, Warszawa

Data i miejsce śmierci: 16 stycznia 1934, Riond-Bosson

Mąż: Ignacy Jan Paderewski (od 1899 do 1934)

Książki: Wspomnienia 1910-1920, Paderewski: The Struggle for Polish Independence (1910-1920)


Anna Zaleska: Zwiedzając wystawę Paderewski, przy portrecie jego żony Heleny słyszałam szepty: „Podobno wredna była”…

https://www.harpersbazaar.pl/kultura/5182/paderewski-byl-wielka-gwiazda-krolem-slonce-mezczyzna-ubostwianym-przez-kobiety


Magdalena Pinker: (śmiech) Ta opinia w dużej mierze zrodziła się wtedy, gdy Ignacy Paderewski został premierem. Oboje nie byli przygotowani na to, co ich czeka. On nie był politykiem, tylko artystą, wielką gwiazdą, choć jako dyplomata i filantrop bardzo angażował się w sprawy Polski. Ona bardzo wspierała pianistyczną karierę męża, za to nie do końca radziła sobie z rolą żony premiera. Czyta się opisy, że wpadała na posiedzenie w Zamku Królewskim i przeganiała ministrów, mówiąc, że Ignacy jest zmęczony i musi odpocząć. Chowali się przed nią. To trochę śmieszne, ale też wynika z faktu, że była mężowi niezwykle oddana.

I zawsze walczyła o niego jak lwica. Od początku, gdy tylko go poznała w 1882 roku. A rywalek miała mnóstwo, bo był niebywale pięknym mężczyzną…

Gdy się patrzy na jego zdjęcia, widać, jak bardzo był atrakcyjny. Jego uroda wydawała się wręcz anielska, poruszała wyobraźnię. Helena Modrzejewska, która bardzo pomogła mu na początku kariery, pisała, że kiedy zasiadał za fortepianem, wyglądał jak jeden z aniołów Botticellego lub Fra Angelica. Kobiety dosłownie mdlały na jego widok. Fanki wystawały pod oknami hotelu, w którym nocował, wyszywały sobie na pończochach fragmenty nut z jego Menueta…

Marząc, że kiedyś z tych nut zagra?

Raczej nie o to chodziło… To spełniało taką funkcję, jak obecnie T-shirt z ulubionym zespołem. Sława Paderewskiego za oceanem przypominała kult współczesnej gwiazdy pop. Gdy się czyta wycinki z gazet amerykańskich z początku XX wieku, to momentami jest aż zabawne. Przeprowadzano na przykład wywiady z ludźmi, którzy czyścili wagon kolejowy, którym wielki pianista podróżował. Pisano o człowieku, który powtarzał to wielokrotnie, by jak najdłużej słuchać gry Paderewskiego. Ale jego życie prywatne przez długi czas nie było udane. W wieku 20 lat został wdowcem z maleńkim synem, bo jego pierwsza żona zmarła zaraz po porodzie.

Ślub niedługo po 19. urodzinach to wcześnie, nawet jak na XIX-wieczne standardy…

Domorośli psychologowie mówią, że to dlatego, że Paderewski wcześnie stracił matkę, właściwie jej nie znał. Do tego, mając 12 lat, opuścił dom, by pobierać nauki w Warszawie, stąd być może tak silna w nim przez całe życie potrzeba ciepła rodzinnego. Na domiar złego jego jedyny syn Alfred był ciężko chory. Jak się czyta wspomnienia z tamtych czasów, to widać, że nie tylko uroda Paderewskiego działała na kobiety, wzruszała je też jego sytuacja życiowa: młody samotny ojciec chorego dziecka. Bardzo mu współczuły, każda chciała otoczyć go opieką i pocieszyć. Wiele o niego walczyło, a wygrała jedna: Helena.

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale