Lodowcowe Pole
Nie czyńcie Prawdy groźną i złowrogą, Ani jej strójcie w hełmy i pancerze, Niech nie przeraża jej postać nikogo
76 obserwujących
517 notek
1275k odsłon
  1612   0

Nowy Legion Chrystusa? Odpowiadając Witoldowi Gadowskiemu

Witold Gadowski w najnowszym nagraniu przedstawia arcybiskupa Jędraszewskiego, jako budowniczego prawdziwego legionu Chrystusa.

Co w czasach Jezusa oznaczał dla Żydów legion?

Kiedy czytamy Ewangelię św. Marka, sprawa legionu pojawia się w przypowieści o wypędzeniu wyjątkowo złośliwych demonów:

Przybyli na drugą stronę jeziora do kraju Gerazeńczyków. 2 Ledwie wysiadł z łodzi, zaraz wybiegł Mu naprzeciw z grobów człowiek opętany przez ducha nieczystego. 3 Mieszkał on stale w grobach i nawet łańcuchem nie mógł go już nikt związać. 4 Często bowiem wiązano go w pęta i łańcuchy; ale łańcuchy kruszył, a pęta rozrywał, i nikt nie zdołał go poskromić. 5 Wciąż dniem i nocą krzyczał, tłukł się kamieniami w grobach i po górach. 6 Skoro z daleka ujrzał Jezusa przybiegł, oddał Mu pokłon 7 i krzyczał wniebogłosy: «Czego chcesz ode mnie, Jezusie, Synu Boga Najwyższego? Zaklinam Cię na Boga, nie dręcz mnie!». 8 Powiedział mu bowiem: «Wyjdź, duchu nieczysty, z tego człowieka». 9 I zapytał go: «Jak ci na imię?» Odpowiedział Mu: «Na imię mi "Legion", bo nas jest wielu». 10 I prosił Go na wszystko, żeby ich nie wyganiał z tej okolicy. 11 A pasła się tam na górze wielka trzoda świń. 12 Prosili Go więc: «Poślij nas w świnie, żebyśmy w nie wejść mogli». 13 I pozwolił im. Tak duchy nieczyste wyszły i weszły w świnie. A trzoda około dwutysięczna ruszyła pędem po urwistym zboczu do jeziora. I potonęły w jeziorze. 14 Pasterze zaś uciekli i rozpowiedzieli to w mieście i po zagrodach, a ludzie wyszli zobaczyć, co się stało. 15 Gdy przyszli do Jezusa, ujrzeli opętanego, który miał w sobie "legion", jak siedział ubrany i przy zdrowych zmysłach. Strach ich ogarnął. 16 A ci, którzy widzieli, opowiedzieli im, co się stało z opętanym, a także o świniach. 17 Wtedy zaczęli Go prosić, żeby odszedł z ich granic.

No jak widzicie ten legion siedzący w człowieku, to nie była żadna pozytywna moc. Zatem Żydzi postrzegali tę nazwę z pozycji cierpień i śmierci, jakie zostały im zadane przez legiony rzymskie. Zauważcie, że duchy te są tak paskudne, że nawet świnie uznawane przez Żydów za zwierzęta nieczyste rzuciły się w wody – symbol otchłani – aby się ich pozbyć i potonęły.

Tak, więc nazwanie jakiejś organizacji chrześcijańskiej legionem, należy uznać za wyjątkową perfidię i policzek wymierzony samemu Jezusowi.

Co gorsza powstawały i inne organizacje o podobnej nazwie, ale odnoszące się do Maryi matki Jezusa. Najsłynniejszą z nich jest założony w 1921 roku w Irlandii „Legion Maryi”. Dziś są w Polsce ludzie nazywający polski kościół „prawdziwym legionem Chrystusa”. Znak, że nadchodzi jego koniec, bo legion zawsze kończy w otchłani, taki jego los – los opisany w Ewangelii.

Ludzie uczcie się, kim był Jezus i nie róbcie głupot!


Lubię to! Skomentuj81 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo