Po przeczytaniu notki biograficznej ambasadora Pietrzyka zamieszczonej w Rzeczpospolitej, w której to napisano: „Po odzyskaniu niepodległości pozostał w armii” doznałem pewnego dyskomfortu intelektualnego. Najpierw sprawdziłem datę urodzenia Pana Generała – może urodził się na tyle wcześnie, żeby zostać oficerem jeszcze przed 1920 rokiem albo chociaż w II RP i walczył na frontach II wojny światowej. Niestety okazało się, że urodził się on w 1949 roku – zatem autorowi notki chodziło z pewnością o coś innego. W tym wypadku pozostała tylko jedna data – 1989 rok a wniosek wypłynął z tego jeden: wg Rzeczpospolitej przed tym rokiem na mapie świata nie było takiego państwa jak Polska!
Pamiętałem coprawda co innego – niemniej skoro pisze o tym tak poważna gazeta to pomyślałem, że może jednak się mylę zatem sięgnąłem do mojej biblioteczki po atlasy geograficzne wydane w okresie 1950 – 1989. Otwierałem każdy z nich po kolei i w każdym z nich na mapie Europy a nawet świata znajdowałem kraj o dźwięcznej i miłej memu sercu nazwie Polska. Przyznam się, że trochę mi wtedy ulżyło. Niemniej, jako że uważam, iż jedno źródło informacji to za mało zatem fakt ten postanowiłem sprawdzić także w inny sposób – wykonałem kilka telefonów do znajomych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym i studenckim oraz poprosiłem ich o sprawdzenie we współczesnych podręcznikach historii czy takie państwo jak Polska rzeczywiście istniało pomiędzy 1945 a 1989 rokiem. Wszyscy oni uspokoili mnie ostatecznie – był wtedy taki kraj coprawda zarządzany przez komunistów, na których duży wpływ mieli koledzy z bratniej partii Związku Radzieckiego – niemniej państwo nasze miało wszystkie atrybuty niepodległości.
Przede wszystkim byliśmy pełnoprawnym członkiem ONZ – co samo w sobie stanowi o niepodległości państwa. Poza tym należeliśmy do wielu innych międzynarodowych organizacji na tych samych zasadach co inne niekomunistyczne państwa. Mieliśmy własny parlament oraz rząd. Posiadaliśmy własne struktury siłowe i bezpieczeństwa. Przy okazji dowiedziałem się też, że pojęcie Ludowe Wojsko Polskie było tylko obiegowym bowiem we wszystkich oficjalnych dokumentach normatywnych z tamtego okresu zapisane jest Wojsko Polskie z pominięciem dopisku „Ludowe”. Po za tym jedynym oficjalnym językiem w tamtym okresie był język polski.
Oczywiście Polska w tamtym okresie daleko odbiegała od ideału i nie wszystkie decyzje mogła podejmować samodzielnie niemniej z pewnością dużym nadużyciem jest powiedzieć, że nie była państwem niepodległym.
Inne tematy w dziale Polityka