W czwartek na warszawskiej Wisłostradzie doszło do wypadku, w wyniku którego zginęli ojciec i 13-letni syn. Prokuratura postawiła zarzuty dwóm podejrzanym. Jeden z nich 8 godzin po tragedii był pod wpływem alkoholu.
Uciekli z miejsca wypadku. Odpowiedzą za tragedię
W związku ze śmiertelnym wypadkiem, do którego doszło w czwartek na ul. Wybrzeże Gdyńskie w Warszawie, zarzuty usłyszeli dwaj mężczyźni. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Piotr Antoni Skiba, 23-letni Dawid F. odpowie za spowodowanie śmiertelnego wypadku, ucieczkę z miejsca zdarzenia oraz złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Grozi mu do 20 lat więzienia.
Drugi z podejrzanych, 37-latek, usłyszał zarzut nieudzielenia pomocy – za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Obaj mężczyźni przyznali się do zarzucanych im czynów, choć – jak zaznaczył prok. Skiba – w kluczowych kwestiach złożyli odmienne wyjaśnienia.
Do tragedii doszło, gdy kierujący Oplem Vectrą zjechał na przeciwny pas i zderzył się czołowo z motocyklem oraz Audi. 45-letni motocyklista zmarł w szpitalu w czwartek, a jego 13-letni syn w piątek rano. Samochód sprawców zawierał ślady mefedronu i pustą butelkę po alkoholu. Jeden z podejrzanych w chwili zatrzymania – osiem godzin po zdarzeniu – był pod wpływem alkoholu.
Trump uderza w Europę i Meksyk. Cła od 1 sierpnia
Donald Trump zapowiedział, że od 1 sierpnia wprowadzi 30-procentowe cła na towary z Unii Europejskiej i Meksyku. Informację przekazał za pośrednictwem swojej platformy Truth Social.
To kontynuacja polityki protekcjonizmu, którą Trump zapowiadał już wcześniej – podobne listy otrzymały Korea Południowa, Japonia oraz kolejne kraje, w tym Brazylia i Libia.
Migranci zatrzymani na granicy. "Nie ma przejścia"
Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak napisał w sobotę o zatrzymaniu kuriera z trzema migrantami, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski. Do zatrzymania doszło dzięki działaniom Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
Polska tymczasowo przywróciła kontrole graniczne z Niemcami i Litwą, które potrwają przynajmniej do 5 sierpnia. Tylko w piątek zatrzymano 13 migrantów z Somalii, Erytrei, Indii, Sudanu, Bangladeszu i Egiptu, którzy przekroczyli granicę z Litwy. Osoby te zostały przekazane stronie litewskiej w ramach procedury readmisji.
Rocznica pacyfikacji Michniowa
W sobotę obchodzono 82. rocznicę pacyfikacji Michniowa – jednej z najtragiczniejszych zbrodni niemieckiego okupanta podczas II wojny światowej. W liście do uczestników obchodów prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Niemcy chcieli zniszczyć nie tylko wieś, ale także prawdę o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach pozostaje ważnym elementem tożsamości narodowej.
Michniów został spacyfikowany w odwecie za pomoc udzielaną partyzantom. 12 i 13 lipca 1943 roku niemieckie oddziały zamordowały 204 osoby, w tym kobiety i dzieci. Najmłodsza ofiara miała osiem dni. Po wojnie wieś została odbudowana, a w 2021 roku otwarto Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich – symbol pamięci o 817 polskich wsiach spacyfikowanych przez Niemców.
Fot. Wisłostrada/Wikipedia
Red.
Inne tematy w dziale Polityka