0 obserwujących
4 notki
7292 odsłony
1405 odsłon

Polityczne rozgrywki w szeregach opozycji.

Źródło: PAP/Paweł Supernak
Źródło: PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj109

PSL, SLD, UED i Nowoczesna porozumiały się między sobą przed rozmowami z Platformą Obywatelską. Jak mówi osoba, ze ścisłego kierownictwa PSL, partie mają świadomość jak dużo je dzieli, jednak starają się podkreślać to co łączy, czyli w tym wypadku proeuropejskość. Rozmowy trwały od kilku tygodni.

Skąd decyzja o porozumieniu mniejszych partii przed rozmowami z opozycyjnym hegemonem, Platformą Obywatelską? 

Po wydarzeniach grudniowych, gdy posłowie Nowoczesnej na czele z Kamilą Gasiuk-Pihowicz dołączyli do klubu parlamentarnego PO, a sam klub zmienił nazwę na Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska, mniejsze partie opozycyjne nie mają zaufania do PO kierowanej przez Schetynę.

Kosiniak-Kamysz, Czarzasty i Lubnauer dzięki porozumieniu mają mocniejszą pozycję negocjacyjną. W razie braku porozumienia partie wystawią wspólną listę bez przedstawicieli Platformy.

Grzegorz Schetyna w ramach jednoczenia opozycji otrzymał brak zaufania od swoich przyszłych lub niedoszłych koalicjantów. Teraz będzie miał słabszą pozycję w negocjacjach. Przy stole nie usiądą przedstawiciele czterech partii, tylko jednej i trzech, które już się porozumiały.

PSL dostał wiatru w żagle przez ostatnie sondaże, zwłaszcza te, które ukazują Władysława Kosiniaka-Kamysza jako osobę, do której spośród liderów opozycji Polacy mają największe zaufanie. Być może to jest powodem śmiałych działań partii, która w tym wypadku jest liderem trójki (PSL, SLD, .N) ze względu na największe poparcie w tym gronie.

Moim zdaniem Grzegorz Schetyna nie zaryzykuje startu samotnego - byłoby to dla niego niekorzystne. Wszystkie sztandary proeuropejskości przejęłaby wtedy koalicja PSL+SLD+UED+.N (nieco hybrydowe połączenie), a on pozostałby sam ze swoim problemem: łatką łamiącego umowy. Koalicja Obywatelska stworzona na wybory samorządowe już nie istnieje, teraz trzeba porozumienie budować od początku.

Wykop Skomentuj109
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka