0 obserwujących
3 notki
4052 odsłony
1292 odsłony

Hot16challenge2: głośna akcja - finansowa klapa?

Wykop Skomentuj11

Do ciekawych wniosków prowadzi próba analizy przyczyn, dla których dotychczas stosunkowo niewiele środków wpłacono na konto podawane w ramach akcji hot16challenge2. 

Celem tego oddolnego projektu jest pozyskanie pieniędzy na wyposażenie szpitali i karetek w środki ochrony indywidualnej.

Idea oczywiście szczytna, jednak dobór środków technicznych do realizacji założonego celu (rozpropagowywanie akcji wśród internautów i mówienie hermetycznym slangiem blokerskiej młodzieży) jest raczej niewłaściwy.

Poza nielicznymi wyjątkami (jakim jest np. Wiktor Zborowski) aż razi po oczach pragnienie lansu, nierzadko w oderwaniu od tego, co powinno leżeć u podstaw tej inicjatywy. (Skądinąd tego nawiązania nie zabrakło akurat u tak krytykowanego Andrzeja Dudy, a "ostry cień mgły" już na zawsze wejdzie do polszczyzny).   

Wszystko wskazuje na to, że takie choroby jak grypa i zapalenie płuc oraz cała gama zachorowań okołogrypowych, które do 2019 r. w statystykach były podawane jako przyczyny zgonów, zostały obecnie przemianowane na covid-19.

Być może pojawiła się nowa jednostka chorobowa, a być może nastąpiło po prostu wyodrębnienie tej konkretnej dotychczas nienazwanej choroby z całej gamy zachorowań grypopochodnych - trudno w tej chwili o tym jednoznacznie przesądzać, zresztą to i tak jest tu bez znaczenia.

Faktem jest, że (przynajmniej w Polsce) ilość zgonów w porównaniu z poprzednimi latami nie zwiększyła się, co nakazuje co najmniej rozważyć sugestię, że nie mamy wcale do czynienia z nową jednostką chorobową, ale po prostu z zaawansowaniem stanu diagnostyki i laboratorystyki, pozwalającym dostrzec nam pod mikroskopem i nazwać nam to, co dotychczas pozostawało nienazwane.

Niezaprzeczalnym faktem jest natomiast to, że wartość pasywów w bilansach firm oraz deficyt na kontach podatników uległy znacząco zwiększeniu, przy czym epitet "znacząco" jest tu eufemizmem.

Różne grupy zawodowe w różny sposób zostały dotknięte Covidem-19. Fryzjerzy, kosmetyczki, branża fitness i instruktorzy nauki pływania zostali (do niedawna) całkowicie pozbawieni możliwości zarobkowania. Zarobki restauratorów stopniały co prawda nie całkowicie, ale niemalże do zera, bo ich działalność została ograniczona do posiłków wydawanych "na wynos".

Jest jednak wiele innych branż, którym wprawdzie nie zakazano działalności, ale które zanotowały równie gigantyczne spadki przychodów, np. taksówkarzom w kwietniu 2020 r. przychody spadły ponoć o 80-90%. Zasadniczo wszyscy przedsiębiorcy, u których bezpośredni kontakt z klientem był warunkiem uzyskania przychodu (sprzedawcy towarów non-food, doradcy, dietetycy, trenerzy personalni, prawnicy, psycholodzy, instruktorzy pływania, korepetytorzy, masażyści, rehabilitanci, domokrążcy (np. handlarze, pośrednicy ubezpieczeniowi) zanotowali potężne straty. Przedstawiciele wielu innych zawodów także notują spadki przychodów na poziomie 50-70%.

Darczyńcami, jak powszechnie wiadomo, w polskich realiach najczęściej są (wg kryterium sposobu zarobkowania) przedsiębiorcy oraz (wg kryterium geograficznego) mieszkańcy dużych miast.

W tej właśnie sytuacji statystyczny przedsiębiorca (potencjalny darczyńca) sam sobie stawia takie oto dwa pytania, tutaj być może nieco zbyt darwinistycznie sformułowane:

1. Czy aby na pewno w dobrze pojętym ekonomicznym interesie mojej grupy społecznej (przedsiębiorców), i tak przecież obciążonej znacznymi jak na nasze realia daninami na rzecz ZUS, jest angażowanie się w działania zmierzające do większej przeżywalności emerytów w razie zachorowania ich na Covid-19?

2. Dlaczego to znów my mamy dotować państwową służbę zdrowia, która przez tyle lat skazywała nas na stanie w gigantycznych kolejkach do lekarzy specjalistów albo na wizyty w prywatnych przychodniach, gdzie za kilka minut rozmowy musieliśmy płacić jak za zboże?

Założenie, jakie przyświecało inicjatorom  hot16challenge2, że szpitale (w ramach tej Wielkiej Orkiestry Internetowej Pomocy) będą dziś dotowane przez pozaetatowców (przedsiębiorców, przedstawicieli wolnych zawodów, artystów), którzy jednak z powodu całkowitej stagnacji w gospodarce z trudem wiążą koniec z końcem, a najczęściej po prostu przejadają swoje oszczędności modląc się o to, by Covid-19 spowolnił i by powrót do pełnej normalności (czytaj: do ich poprzedniego poziomu przychodów) nie trwał kolejnego roku czy dwóch, a niewykluczone że i dekady, jest z gruntu chore. Nikt z przedsiębiorców, no może poza Dominiką Kulczyk, nie będzie dziś wspierał lekarzy, którzy dotychczas inkasowali od społeczeństwa po 300 PLN za piętnastominutową wizytę. Założenie to jest tak samo chore, jak bardzo chory jest cały obecny system transferów społecznych, poza tym jest ono po prostu naiwne.

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo