Konfucjusz
Konfucjusz
zhongguo zhongguo
1992
BLOG

CZY KONFUCJUSZ BYŁ SMAKOSZEM?

zhongguo zhongguo Kultura Obserwuj notkę 3

   Konfucjusz (551-479) -  przedstawiciel i twórca szkoły konfucjańskiej, był uważany przez późniejsze pokolenia za pierwszego smakosza. W swoich ‘’Dialogach’’ (Lun Yu) powiedział:

Pysznym i smacznym jedzeniem nigdy nie możemy się znużuć„.

Ten wielki maestro nie był mistrzem sztuki kulinarnej, ale posiadał pasję dobrego i zdrowego jedzenia. To właśnie ta pasja głęboko się wryła w mentalność Chińczyków przez ponad 2000 lat.

   Mandaryni są filarami chińskiej kuchni. Wśród nich byli ludzie mądrzy i pracowici, byli oni  twórcami i czuli, że kuchnia to nie tylko przyjemność materialna , ale również duchowa. Urzędnicy zwali  pyszne jedzenie również „mądrą żywnością”.


   Jak wyglądał taki „bankiet” n.p. w IV wieku?


   Jesteśmy w Qu fu, w prowincji Shandong, w rodzinnym mieście Konfucjusza. W jego rodzinie gotowanie cieszyło się dużą renomą, była to wyrafinowana kuchnia. Jej subtelność  dostrzegana jest  nawet w przygotowaniu fasoli sojowej lub sztuki  mięsa. Receptury serwowane podczas bankietu ilustrowane są  doskonałością pracy połączonej  ze sztuką dekoracyjną. Często, jego kucharze przygotowywali pyszne dania z kurczaka, kaczki, gołębi, przepiórek, z niezliczonymi przyprawami.

 

Su Dong Po (1037-1101) - poeta z dynastii Song (960-1279) nie tylko napisał wiele znanych wierszy, ale także przygotował wiele znanych potraw na południu od Jangcy. Dzięki jego książce kucharskiej, odkrywamy pyszne jedzenia:

·      dong po Zhouzi (smaczna szynka w cukrowym sosie),

·      dong po doufu (ser sojowy z grzybami),

·      dong po Geng (jajko gotowane  w bulionie)

 

   Yuan Mei (1716-1797), pisarz i znany smakosz z dynastii Qing (1644-1911), był porównywany  z Su Dong Po. "Sui yuan shi dan" -  jego książka kucharska, którą napisał  w swojej rezydencji w Sui yuan jest nadal uważana przez chińskich kucharzy jako  teoria sztuki kulinarnej.


Yuan Mei był prefektem za dynastii Qing. Mając 34 lata zrezygnował z urzędu. Potem poświęcił się poezji i podróżował odwiedzając słynne miejsca. W czterdzieści lat, oddawał się sztuce kosztowania wspaniałych potraw podpisując się i aprobując  większość delicji. Jego doświadczenie, jego praktyka i systematyczne zbierane dokumentów historycznych pozwoliły mu   zrealizować tę książkę kucharską składający się z 326 przepisów posiłków i przekąsek. Wszystkie te potrawy stanowią specjały z Południa od Jangcy, z Shandong, z Anhui, z Guangdong i innych południowych prowincji. Po jego opublikowaniu w Chinach, ta książka kucharska była sukcesywnie tłumaczona i publikowana na język japoński, angielski i francuski.

 

Trzeba jednak dodać, że wszystkie dania z kuchni chińskiej przeszły od tej epoki kilka udoskonaleń. Niewątpliwie, próby i wysiłki wielu pokoleń kucharzy doprowadziły do​​ zadowalających rezultatów.

Wiele z nich jest okrytych legendami, chociażby  dla przykładu "Jiao hua Ji" (kurczak przygotowany przez żebraka). Istnieją różne legendy w Chinach dotyczące pochodzenia tego dania. Najczęściej mawia się, że  żebrak wędrował w regionie Changshu, gdzie  kupił kurczaka, ale nie miał naczynia do gotowania. Po zabiciu zwierzęcia wypatroszył go, owinął w glinę, po  czym zaczął piec kurczaka.

 

Inna legenda mówi, że pewnego dnia, głodny żebrak skradł kurczaka, sam go zabił i oprawił, przygotował farsz z grzybów, wieprzowego mięsa, młodych pędów bambusa, owinął całość w liść lotosu i pokrył błotem... Po upieczeniu błoto pozostawiło po sobie charakterystyczny aromat zadawalający nozdrza żebraka. Początkowo ta historia rozprzestrzeniła się w prowincjach Jiangsu, Zhejiang i Sichuan. Podobno historia zanotowała ten przepis już ponad 2000 lat temu, w czasie  zachodniej dynastii Zhou (1066-771 pne).

 

Ale legendy  są legendami i jak mawiał Konfucjusz:


''Kto lubi dobrze jeść, może z głodu umrzeć''. 

 

C.D.N.

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Su Dong Po
Su Dong Po Dong Po Rou Dong Po Zhou Zi Jia Hua Ji
zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura