Blog
Kontekst
Antoni Dudek
Antoni Dudek Historyk i politolog
185 obserwujących 207 notek 756593 odsłony
Antoni Dudek, 18 grudnia 2015 r.

List otwarty do Senatora RP Pana Bogdana Klicha

Szanowny Panie Senatorze

W dniu 17 grudnia 2015 r. na portalu internetowym wpolityce.pl  ukazał się wywiad z Panem Piotrem Woyciechowskim (http://wpolityce.pl/polityka/275349-woyciechowski-zlikwidowac-zbior-zastrzezony-on-stal-sie-dziura-dla-szczurow-w-ktorej-przechowuje-sie-materialy-o-funkcjonariuszach-aparatu-represji-prl-nasz-wywiad ), w którym w następujący sposób opisuje operację ponownego włączenia do tzw. zbioru zastrzeżonego IPN niektórych, wcześniej odtajnionych, materiałów wojskowych służb specjalnych z czasów PRL:

 Bogdan Klich, jako minister obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska, uciekając się wręcz do presji i przemocy psychicznej zmusił śp. Janusza Kurtykę, ówczesnego szefa IPN, by zrewidował stanowisko. To spowodowało, że choć prawnie materiały zostały ujawnione i wyłączone ze zbioru zastrzeżonego, Klich skutecznie zablokował przekazanie ich do zbioru ogólnego Instytutu. Te materiały nie są dostępne.

Jako były doradca prezesa IPN śp. Janusza Kurtyki pragnę w związku z tym publicznie zapytać Pana Senatora:

1) Czy prawdą jest, że jako minister nadzorujący pracę wojskowych służb specjalnych zażądał Pan od Prezesa IPN ponownego włączenia do tzw. zbioru zastrzeżonego Instytutu wcześniej odtajnionych materiałów wojskowych służb specjalnych z czasów PRL, a jeśli tak, to jakimi przesłankami Pan się kierował?

2) Czy prawdą jest, że wywierał Pan w powyższej sprawie presję na Prezesa IPN, co stanowiłoby rażące naruszenie art. 9 ust. 2 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, który głosi, że Prezes Instytutu „w sprawowaniu swojego urzędu jest niezależny od organów władzy państwowej”?

Jestem przekonany, że jako Senator RP, będący osobą zaufania publicznego, udzieli Pan w tej sprawie wyczerpujących wyjaśnień, a jeśli powyższe zarzuty nie są prawdziwe, to podejmie stosowne w takim przypadku działania.

Z poważaniem

Prof. dr hab. Antoni Dudek

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękuję
  • Może "pozbawić reelekcji", ale dopiero za trzy lata. A do tego czasu bez wspracia PAD niewiele...
  • Historia pamięta i o Poniatowskim i o Zajączku. A czy PAD będzie miał lepsze notowania od...

Tematy w dziale