Układ otwarty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
187 obserwujących
1450 notek
3441k odsłon
  1118   2

Tragedia Grassmanna

Urodził się Grassmann, Hermann Günther, w Szczecinie, dawno, dawno temu. Konkretnie 15-go kwietnia 1809 roku, zatem ponad 200 lat temu. Urodził się w domu przy ulicy Grodzkiej (kiedyś ulica Mnisia, Mönchestrasse).

image

Tak ta jego ulica wyglądała w roku 1910

Ojciec był nauczycielem,  i syn nauczycielem został.

image

Tak wyglądała szkoła, w której potem uczył. A uczył tam wielu przedmiotów: religii, biologii, łaciny, matematyki, fizyki, chemii. 18-30 godzin tygodniowo.

Choć najpierw bardzo chciał być mnichem. Dopóki się nie zakochał. A jak już się zakochał, to tak na całego i do końca życia.

A zakochał się w matematyce. Matematyka też go pokochała, odsłoniła mu swoje tajemnice i wdzięki, jak mało komu.

Więc gdzie tu tragedia? Szczęśliwa i odwzajemniona miłość - sczęście to, a nie tragedia.

imageJednak taki właśnie jest tytuł artykułu wybitnego Bourbakisty, francuskiego matematyka Jeana Dieudonné: "The Tragedy of Grassmann"  ( do ściągnięcia tutaj). Tragedia polegała na tym, że Grassmann wyprzedził swój czas. Miast "robić w matematyce",  tak jak to robili inni wielcy, on poszedł swoją drogą. Miast siedzieć bezpiecznie w dwóch czy trzech wymiarach, on nie znał umiaru, i zaczął wędrować w dowolnej ich (wymiarów) liczbie. Stworzył podstawy algebry liniowej, dziś mamy po nim przestrzenie wektorowe, algebry zewnętrzne i rozmaitości Grassmanna. Jednak za życia Grassmann zrozumienia nie doczekał. Grassmann zmarł 26 Września 1877. Dopiero rok później  William Kingdon Clifford pisał:


Until recently I  was unacquainted with the Ausdehnungslehre, . . . .  I  may, perhaps, therefore be permitted to express my profound admiration of that extraordinary work, and my conviction that its principles will exercise a vast influence upon the future of mathematical science.

Aż do ostaniego czasu nie znałem  Ausdehnungslehre [tytuł książki Grassmanna] .... Pozwolę sobie zatem wyrazić mój głęboki zchwyt i uznanie dla tego nadzwyczajnego dzieła. Jestem przekonany, że wyłożone tam zasady wywrą szeroki wpływ na przyszłość matematyki


(William Kingdon Clifford, 1878)

I tak się stało. Moja ostatnia praca (aktualnie jet ponoć w recenzjach), o czym wspominałem w notce "Cierpienia młodego algebraika", to odkrywanie nowych zakątków w  krainie pełnej algebr Clifforda i algebr Grassmanna. Mam zamiar pomóc Czytelnikowi poznać smak owoców z drzew tej krainy - w przyszłych notkach,

P.S.

Głębszą notkę na temat Grassmanna można znaleźć na blogu Zajtenberga:

https://www.salon24.pl/u/zajtenberg/231056,niedoceniony-matematyk-amator


Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie