Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1124
BLOG

W poszukiwaniu utraconego czasu

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 15

Czas, czas, czas. Koła czasu. Męczy mnie, dręczy, fascynuje. Przychodzi i odchodzi. Znowu przyszedł. Czas na czas. Po podróżach w trzeci i czwarty wymiar przestrzenny wybrałem się w podróż do krainy czasu. A może to kraina przyszła do mnie.

 
Bawię się w modelowanie pomiarów kwantowych. Penrose też próbował, ale jakoś nie dał rady niczego sensownego w tym zakresie zrobić. Skończył na filozofowaniu. A to modelować trzeba nie filozofować. Od filozofii do modelu droga daleka i bynajmniej nie wysłana różami.
 
Mam model. Mogę rzeczywistość modelować na komputerze. Powstają przy okazji kwantowe fraktale. Ale czy można je obserwować? Czy też żyją jedynie w modelu, jako produkt uboczny symulacji? Obiekty mikroskopowe są bezpośrednio nieobserwowalne. Obserwowalne są makroskopowe i materialne przyrządy – detektory. Jednak te oddziałują jakoś z tym co dla nas wprost niewidzialne. Czy detektor kierowany matematycznym czystym chaosem, przypadkowością, da się odróżnić od detektora reagującego na skaczące w swojej przestrzeni stanów obiekty kwantowe? Czy można wykryć wykrywacz?
 
Detektor produkuje szereg czasowy sygnałów. Gdy na przykład mam włączone cztery detektory, oznaczmy je cyframi 1,2,3,4. Wtedy obserwując ich działanie w czasie otrzymuję szereg czasowy ułożony z czterech cyfr, np.
 
1,1,3,4,4,1,2,2,3,1,3,3,4,....
 
Innym razem obserwuję tego typu szereg gdy mój układ czterech detektorów jest sprzężony z obiektem kwantowym – jak to ma miejsce w opisywanym w poprzednich notkach UFO sterowanym przez małpę. Tam były 24 detektory. Otrzymam inny szereg czasowy, np.
 
2,2,3,4,3,2,3,3,3,3,2,1,2,3,2,4,3,...
 
Jeden i drugi wygląda na przypadkowy. Ale czy ten drugi nie ma jakichś ukrytych regularności? Pytania takie zadają sobie grający na giełdzie, grający w ruletkę, w toto-lotka. Szukamy ukrytych regularności. Trzeba jednak najpierw regularność zdefiniować, a regularności mogą być bardzo nieregularne. Jak tego szukać?
 
I na tym pytaniu się ostatnio skoncentrowałem. Sprawa jest oczywiście nie nowa. Interesuje geologów obserwujących trzęsienia ziemi. Czy można je przewidzieć? Czy można przewidzieć zachowanie giełdy? Katastrofy? Być może można, ale trzeba wiedzieć czego szukać w sygnale wyglądającym na pierwszy rzut oka na przypadkowy.
 
O postępach i nowościach w mojej własnej pracy w tym kierunku będę tu donosił.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie