Blog
Układ otwarty
Arkadiusz Jadczyk
Arkadiusz Jadczyk fizyk teoretyk
155 obserwujących 1250 notek 2943110 odsłon
Arkadiusz Jadczyk, 1 czerwca 2017 r.

Burza nadciąga relatywistyczna

1358 64 1 A A A
Burza nadciąga
Burza nadciąga

Burza nadchodzi. Relatywistyczna.


Zaczynam opowiadać o co mi idzie. Piszę „o co” a nie „po co”. Bo na pytanie „po co?” mam tylko odpowiedź w stylu Ramanujana: bogini mi tak podszeptuje. No, może nie bogini, jak takich znajomości nie mam. Raczej Muza lub muzyczka.


Jest zatem gajka Dżanibekowa. No, fajna jest. Ale to przecież archetyp. Są inne gajki – na pewno. Trzeba tylko zrozumieć o co w tej gajce idzie. No i zrozumiałem. Zatem zabieram się za inne gajki. A zrozumiałem matematycznie. Bowiem Bóg jest matematykiem. To chyba jasne, nie? Diabeł oczywiście też. No i zaraz po Bogu i po diable są Amerykanie i Chińczycy. Z tą gajką to wyprzedzimy Amerykanów i Chińczyków. Będziemy pierwsi. Bo potrafimy, bo Polak potrafi, bo matematykę zna, fizykę czuje, szabelką wymachuje.


No więc o co idzie z tą gajką, matematycznie?


Matematycznie idzie o to, że gajka się obraca. A co to znaczy? A to znaczy, że ma w jednym palcu matematykę grupy obrotów. A co to jest ta grupa obrotów? Ano to grupa macierzy ortogonalnych 3x3. Albo lepiej, grupa kwaternionów o normie 1. Albo: grupa macierzy SU(2). To ostatnie brzmi bardziej kwantowo. Eine kiedyś chciał cały wszechświat budować z sieci grup SU(2). Więc to sprawa poważna.


Normalnie grupa, to grupa symetrii, takich czy innych. Lub grupa transformacji jakiegoś ciała czy jakiejś przestrzeni, transformacji zwanych symetriami. Co je można składać i odwracać. Co nimi na coś można działać. A sama grupa symetrii może też działać na siebie. No i wtedy, tak z urodzenia, bardzo jest symetryczna.


Grupy bywają ciągłe i dyskretne. Te dyskretne mogą przyciągnąć uwagę służb specjalnych, dla spokoju ducha zajmujemy się tu tymi ciągłymi. Z tą SU(2) od obrotów na czele. Ona jest z natury bardzo symetryczna, okrągła. Jest to, o czym pisałem, trójwymiarowa sfera. W dzisiejszych czasach nawet 3D gry komputerowej porządnie zaprogramować nie można bez tej matematycznej wiedzy.


Więc sama SU(2) z natury jest sferyczna. Jednak gajka nią obracana sferyczna nie jest. Gajka jest asymetryczna. No to sferę można przypłaszczyć w jednym kierunku, rozciągnąć w innym. Tak by przypominała gajkę. Wyjdzie SU(2) z geometrią Riemanna. Będzie to trójwymiarowy świat. Będzie jednorodny, bo gajka ma pasywną symetrię sferyczną – obserwator może się obracać dowolnie bez przeszkód. Będą więc trzy pola Killinga, ale tylko trzy, bo symetria aktywna metryki jest zaburzona nierównomiernym rozkładem masy w gajce. Matematyka gajki okazuje się być dokładnie tym samym co matematyka geodezyjnych w lewo niezmienniczej metryce na grupie SU(2).


No to krok następny będzie taki: zastąpmy grupę obrotów grupą Lorentza. Żeby nie komplikować, to w 2+1 wymiarach. To znaczy tylko dwa wymiary przestrzenne i jeden czasowy. Też trzy parametry, jak w gajce. Co będzie? W dwu wymiarach zwykła gajka, nierelatywistyczna,  to by się tylko mogła kręcić jednostajnie wokół jednej osi. A taka gajka czasoprzestrzenna, relatywistyczna,  może też robić inne rzeczy, może podlegać transformacjom Lorentza. Co to znaczy w praktyce? Tego jeszcze nie wiemy. To technologia przyszłości, to nowe materiały, nowe właściwości, nowe wytrzymałości.


image

Ⓒ Perry Rhodan


Więc taka gajka relatywistyczna to geodezyjne lewo-niezmienniczych metryk na grupie SU(1,1). Ta grupa SU(1,1) to dla mnie chleb powszedni. Zajmowałem się nią, gdy pisałem całą serię notek o geometrii symplektycznej, to też stany koherentne pola fotonowego. Przyszłość fizyki i techniki. Maurice de Gausson o tym książki pisał. SU(1,1) to także anti de Sitter, Sabine Hossenfelder o tym prace pisała. A, przy okazji: jesteśmy już przyjaciółmi na Facebook.


No więc od SU(2) do SU(1,1). Da się taką gajkę rozwiązać jawnie? Da się. Przez te same funkcje eliptyczne. Tyle, że czas wchodzi jako argument urojony. Tylko roboty jest teraz o wiele więcej. Wiadomo, gdy dochodzi relatywistyka, to zaraz pojawia się antymateria (pisała o niej Sabina), pojawiają się Tachyony, różne możliwośći dotąd niesłychane. To wszystko jeszcze przed nami.


Ale teraz, od jutra, to może być u mnie przez dwa- trzy tygodnie zastój w robocie. Będę przez tydzień w Słowenii, potem w Belgradzie. Nie wiem czy będę miał dostęp do sieci. Nie wiem ile będę miał czasu i energii....


Opublikowano: 01.06.2017 11:08. Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 19:10.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki.

Katalog SEO Katalog StronRanking i toplista blogуw i stron

Najlepsze Blogi Katalog blogów. Najlepsze blogi. world map hits counter
map counter

Życie jest religią.
Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem.
Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone.
Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić.
Dla tych ludzi świat zgaśnie.
Staną się dokładnie tym co dali życiu.
Staną się jedynie snem w "przeszłości".
Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości"Lista wszystkich wpisów

 

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @navigo Więcej „koincydencji”: w notce napisałem, że samolot SU-30SM rozbił się o godz...
  • @navigo"czy koincydencją jest przywołanie w notce Autora, którego samolot  (inny model!)...
  • @tichy"Nie wiem, więc dlaczego miałbym Ci mówić?"A pytanie o to skąd się wzięły prawa...

Tematy w dziale Technologie