Tzw. podstawowa organizacja partyjna przez dziesięciolecia kształtowała charaktery kadry naukowej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Formalnie nieboszczka ("Partia. Należeć do niej, z nią działać, z nią marzyć z nią w planach nieulękłych, z nią w trosce bezsennej - wierz mi, to najpiękniejsze, co się może zdarzyć, w czasie naszej młodości - gwiazdy dwuramienne", cyt. W Szymborska) już dawno opuściła w niesławie mury tej szacownej niegdyś uczelni, ale atmosfera po niej i myślenie pozostały. Skutki widzimy gołym okiem.
Dyscyplinowani przez dziesięciolecia naukowcy uchwalają dokument, którego treści nie powstydziłby się prof. Kazimierz Buchała "Magister", onegdaj ideowy przewodnik części środowiska prawniczego. Uchwała zawiera brednie zwykłe i niezwykłe, a w świetle wiedzy jaką dziś dysponujemy również dzięki samemu Trybunałowi Konstytucyjnemu - pospolite kłamstwa.
Nie do uwierzenia, że ta skamielina przetrwała i jest zdolna jeszcze prowadzić działania zaczepne.
To niesłychanie zły przykład dla młodych naukowców i studentów UJ.
----
Na szczęście jeszcze nie wszyscy na tej uczelni zlewaczeli i zgłupieli do cna. Na stronie WPiA UJ możemy przeczytać oświadczenie grupy naukowców, którzy odcinają się od uchwały w sprawie oceny postępowania Prezydenta RP.
Oświadczenie
Prof. dr hab. Krystyna Chojnicka
Oświadczenie członków Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego
W dniu 30 listopada 2015 r. Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęła większością 55 głosów, przy 21 głosach przeciwnych i 6 głosach wstrzymujących się, uchwałę – wystąpienie do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Treść uchwały odzwierciedlała określone oceny, poglądy i interpretacje prawne dotyczące ostatnich wydarzeń związanych z działaniami organów Państwa. W uchwale m. in. jednoznacznie krytycznie odniesiono się do działania Pana Prezydenta, polegającego na podpisaniu ustawy z dnia 19 listopada 2015 r. i zwrócono się o uszanowanie przez Prezydenta praw i wolności obywatelskich.
Oceny, poglądy i interpretacje prawne leżące u podstaw powyższego wystąpienia nie były i nie są podzielane przez wszystkich członków Rady Wydziału, na co w trakcie jej obrad zwracano uwagę. Pomimo to, większość Rady Wydziału uznała, iż to właśnie większość zadecyduje o tym jakie oceny, poglądy i interpretacje prawne uznane zostaną za słuszne i uzasadniające wystąpienie do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Uchwała została podana do publicznej wiadomości jako przykład zdecydowanej krytyki działań Pana Prezydenta ze strony jego wspólnoty akademickiej.
W związku z tym, my niżej podpisani członkowie Rady Wydziału Prawa i Administracji UJ wyrażamy w niniejszej formie dezaprobatę wobec praktyki rozstrzygania o słuszności ocen, poglądów i interpretacji prawnych związanych z aktualnymi wydarzeniami politycznymi w drodze głosowania, w oparciu o zasadę większości. Sądzimy także, że wykorzystywanie uchwał Rady Wydziału w celu - jak praktyka pokazała - podniesienia rangi i mocy przegłosowanych poglądów, ocen i interpretacji prawnych jest etycznie wątpliwa. Uważamy, że działania takie są sprzeczne z takimi wartościami jak swoboda myśli i poglądów, które zawsze cechowały etos wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Prof. dr hab. Andrzej Bryk
Prof. dr hab. Andrzej Dziadzio
Prof. dr hab. Wacław Uruszczak
Prof. dr hab. Tadeusz Włudyka (Dziekan Wydziału w latach 2005-2008)
Dr hab. Grzegorz Tracz
Mgr Krzysztof Kopacz
Tylko prawda jest ciekawa.
Tego nie przeczytasz gdzie indziej. Ripostuję zwykle na zasadach symetrii.
Wszystkie umieszczone teksty na tym blogu należą do mnie i mogą być kopiowane do użytku publicznego tylko za moją zgodą.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka