182 obserwujących
879 notek
1807k odsłon
1905 odsłon

Zagadkowy wszechświat

Wykop Skomentuj78

Dział :Technologie,   Temat:  Nauka

Wśród fizyków i astronomów bardzo popularny jest pogląd , że światy(gwiazdy,planety,galaktyki,gromady galaktyk) powstawały z materii bezpostaciowej na drodze zdarzeń przypadkowych,rodziły sie z chaosu,np.dzięki fluktuacjom kwantowym w zupie kwarkowo-gluonowej,a później przez przypadkowe zderzenia już uformowanych brył kosmicznych.

Ciekawe,co się stanie z tym poglądem, gdy jego autorzy i propagandziści zapoznają się z wynikami nowego międzynarodowego badania z udziałem Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) i Uniwersytetu w Sydney[1].

Badania opisane w tej pracy, jakby weryfikowały hipotezę sformułowaną jeszcze w roku 2005 [2].Najliczniejsze galaktyki są typu spiralnego z wygiętymi ramionami ,ich postać jest podobna do wirów spływającej wody przez otwór w dnie zbiornika, lub dysku z wyraźnym centrum(zgrubienie).Gwiazdy w takich galaktykach są rozłożone symetrycznie i wirują wokół centrum w sposób uporządkowany,w większości niezgodnie z prawem Keplera.

Zaskoczeniem jednak grupy badawczej, był fakt odkrycia korelacji pomiędzy postacią(kształtem) galaktyki,   a jej wiekiem.

Najmłodsze galaktyki są spiralne,najstarsze- pozostałe typy.Oczywistą jest więc hipoteza,że układy gwiezdne są kreowane jako obiekty wybitnie symetryczne,o dynamice elementów( gwiazd) nacechowanej regularniścią i ładem ,a z upływem czasu symetria i porządek znikają ,ruchy gwiazd stają się chaotyczne, galaktyka staje się zbiorem, a nie strukturą.

Czyżby większość struktur kosmicznych była dużo młodsza niż wiek wszechświata,oraz czy rzeczywiście wszechświat wciąż jest in statu nascendi? Gdyby to miałoby być prawdą, to co z Big Bangiem?O czym by świadczyło promieniowanie reliktowe[kosmicznen tło ExH]?A redshift jakie miałyby przyczyny ?

Literatura

[1]A.Green, L. Cortese, A.Medling, I. Van De Sande, and all.The SAMI Galaxy Survey: Data Release One with emission-line physics value-added products. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 475(1), 2018,p.716-734.

[2].H. Russell.  Evidence for a Young World. Acts and Facts, Impact Article #384, Institute for Creation Research. 2005, http://www.icr.org/index.php? 


Wykop Skomentuj78
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie