Blog
Lepiej mówić prawdę
babcia weatherwax
babcia weatherwax Jeśli będę grzeczna, to na starość zostanę moherem
19 obserwujących 67 notek 113035 odsłon
babcia weatherwax, 24 marca 2013 r.

Wieczór operowy XVI - poczuć bicie jej serca...

To notka opóźniona. Planowałam opublikować ją w okolichach 8 marca, jako, że pomyślana została jako prezent dla wszystkich przedstawicielek naszej płci. Z drugiej strony tak naprawdę nie przepadam za Dniem Kobiet, więc data nie ma znaczenia.

Oto kilka arii, w których przystojni panowie wyznają miłość w możliwie najpiękniejszy sposób. Miłego słuchania, moje panie! Panowie również mogą posłuchać, w celach edukacyjnych - tak się wyraża uczucia, moi drodzy :)

Oczywiście będą to przede wszystkim arie tenorowe, bo w operze amant niemal zawsze jest tenorem. Baryton często bywa przyjacielem, bratem lub rywalem głównego bohatera, zaś bas mężem lub ojcem głównej bohaterki. Naturalnie od tych reguł, ukształtowanych gdzieś na początku XIX wieku, lub jeszcze wcześniej, jest mnóstwo wyjątków, tym niemniej trudno znaleźć słynną arię miłosną, która nie byłaby napisana na głos tenorowy.

W operze "Don Giovanni" sprawa jest nieco bardziej skomplikowana - głównym bohaterem jest baryton. Tenor - Don Ottavio - to postać drugoplanowa. O ile jednak Don Giovanni jest łajdakiem i uwodzicielem bez serca, to Don Ottavio jest wiernym narzeczonym Donny Anny, gotowym zrobić dla niej wszystko. W niektórych przedstawieniach robi się z niego nieporadnego pantoflarza, co moim zdaniem szkodzi ogólnej wymowie dzieła. Don Giovanni musi mieć przeciwwagę - człowieka oddanego i odważnego. To on jest prawdziwym mężczyzną, a nie obdarzony niewątpliwą charyzmą, ale bezwzględny i egoistyczny Don Giovanni. Wydaje mi się, że znakomicie oddawał charakter tej postaci znany z elegancji peruwiański tenor liryczny Luigi Alva. Oto słynna aria "Dalla sua pace", dopisana przez Mozarta na wiedeńską premierę "Don Giovanniego", która miała miejsce rok po światowej prapremierze w Pradze. Wykonanie Alvy pochodzi z 1960 roku.

Dalla sua pace la mia dipende;
Quel che a lei piace vita mi rende,
Quel che le incresce morte mi dà.
S’ella sospira, sospiro anch’io;
È mia quell’ira, quel pianto è mio;
E non ho bene, s’ella non l’ha.
Od jej spokoju mój zależy.
Co ją cieszy, mnie pozwala żyć,
co ją martwi, mnie zabija.
Jeśli ona wzdycha, ja wzdycham wraz z nią.
Mym jest jej gniew, jej smutek jest moim.
Nie znam szczęścia, jeśli ona jest nieszczęśliwa.

 

Luigi Alva śpiewa arię Don Ottavia "Dalla sua pace" z opery "Don Giovanni" (1787) Wolfganga Amadeusza Mozarta

Na marginesie dodam, że powyższa aria bywa odbierana w Polsce jako niezamierzenie śmieszna ze względu na wielokrotnie powtarzaną frazę "morte mi dà", która dla naszego ucha brzmi jak "w mordę mi da".  Stanisław Barańczak opublikował w swojej książce "Pegaz zdębiał" kilka swoich przeróbek tej arii. Zacytuję tylko początkowe fragmenty dwóch z nich:

W Dallas łapacze
lamy doili pędem:
— Mleko w herbacie –
witalnym trendem!
Lecz kelner w stresie
w mordę mi da!
W mordę, w mordę
mi da.

 

W Dallas Apacze
rabina bili prętem:
— Kwęka i płacze?
Zwyczajny endek!
Kwęknie, lecz jeszcze
w mordę mi da!
W mordę, w mordę
mi da.
 

Skoro posłuchałyśmy już zacnego Don Ottavia, czas dowiedzieć się, dlaczego niegodziwy Don Giovanni miał tak wielkie powodzenie u dam. W poprzedniej notce zamieściłam scenę pokazującą, jak Don Giovanni, z pomocą Leporella, pozbył się z domu Donny Elviry. Zrobił to, żeby móc bez przeszkód zalecać się do jej służącej. Teraz śpiewa pod jej oknem piękną serenadę.

Serenadę usłyszymy w dwóch wykonaniach - Samuela Ramey w tradycyjnym przedstawieniu, w kostiumie i z lutnią w ręku, oraz Dmitrija Chworostowskiego z nieco dziwacznego filmu "Don Giovanni Unmasked" ("Don Giovanni zdemaskowany"), w którym Chworostowski wykonuje rolę zarówno Don Giovanniego, jak i Leporella, a akcja dzieje się w dawnym Hollywood.

Deh, vieni alla finestra, o mio tesoro,
Deh, vieni a consolar il pianto mio.
Se neghi a me di dar qualche ristoro,
Davanti agli occhi tuoi morir vogl’io!
Tu ch’hai la bocca dolce più del miele,
Tu che il zucchero porti
in mezzo al core!
Non esser, gioia mia, con me crudele!
Lasciati almen veder,
mio bell’amore!
Ach, podejdź do okna, mój skarbie,
Ach, podejdź i utul mnie w płaczu.
Jeśli odmówisz mi pociechy,
zabiję się przed twoimi oczyma!
Ty, której usta są słodsze od miodu,
ty, której serce
pełne jest słodyczy!
Nie bądź, moja radości, okrutna dla mnie!
Pozwól się chociaż zobaczyć,
moje kochanie!

 

Samuel Ramey w tytułowej roli śpiewa arię "Deh vieni alla finestra" z opery "Don Giovanni"

 Dmitrij Chworostowski śpiewa tę samą arię

 

Hiszpanie chyba uchodzą w reszcie Europy za szczególnie romantycznych, bo oto kolejna opera rozgrywająca się w Hiszpanii, w której kawaler śpiewa pod oknem ukochanej. Hrabia Almaviva z "Cyrulika sewilskiego" wykonuje serenadę pod oknem pięknej Rozyny, wychowanicy doktora Bartolo. Dziewczyna jest pilnie strzeżona, ale udało się jej zrzucić z okna liścik, w którym prosi swojego wielbiciela o podanie imienia i wyjaśnienie, jakie ma wobec niej zamiary. Hrabia, chcąc mieć pewność, że Rozynie zależy na nim, a nie na jego bogactwach, podaje się za ubogiego studenta o imieniu Lindor.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

LAS SMOLEŃSKI

"...nasi przeciwnicy życzą nam bolesnych dla społeczeństwa reform, które zmniejszą poparcie dla PO i rządu. Rząd w tę pułapkę nie wpada..."
Sławomir Nitras, europoseł PO

"Władza siedzi w bagnie po szyję i własnym butem w łeb się wali, żeby prędzej utonąć"
Jacek Kuroń, 1981

"Jest wielką niegodziwością ze strony Kaczyńskiego, że zawłaszczył sobie uniwersalne wartości takie jak patriotyzm, uczciwość czy poszanowanie prawa. Chyba nie ma w Polsce innego polityka, który miałby czelność wpisać w sztandary swojej partii ideały wspólne dla ogółu obywateli i uzurpować sobie prawo do bycia ich rzecznikiem."
bloger MGM

"Kto by pomyślał, że pod niewinnie wyglądającymi, z pozoru nawet dobrotliwymi buziami, kryją się najwięksi hamulcowi postępu i jątrzyciele, którzy nie mogą się pogodzić z faktem, że większość Narodu nie podziela ich fobii i paranoi."
bloger Tabul o "obciachowcach"

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @INTUICJA Wybaczcie, że spóźniona, ale się zgłaszam. Nie pamiętałam ani swojego loginu...
  • @Intuicja Odszedł kolejny dobry człowiek...
  • @Autor Po co Panu premierowanie? Pan taki ładny jest, panie Gowin, że aktorem mógłby Pan...

Tematy w dziale