24 obserwujących
118 notek
484k odsłony
  2122   0

Ilu mamy ex-PZPR-owców w Sejmie?

Poniżej zestawienie pokazujące liczbę osób "skażonych" PZPR-em w ostatnich dwóch kadencjach, z podziałem na poszczególne partie: 

 

Kadencja VIII (2015- ) 

PO: Iwona Śledzińska-Katarasińska,  Leszek Korzeniowski, Magdalena Kochan, Marcin Święcicki 4 z 138 wprowadzonych posłów (tj 2,9 %)

PIS: Wojciech Jasiński, Stanisław Piotrowicz - tj 2 z 245 wprowadzonych posłów (tj 0,8 %)


Kadencja VII (2011-2015) 

PO: Iwona Śledzińska-Katarasińska,  Leszek Korzeniowski, Miron Sycz, Bożena Sławiak, Barbara Kudrycka, Magdalena Kochan. Dariusz Rosati, Marcin Święcicki, Grażyna Ciemniak, Marian Cycoń, Jerzy Kozdroń, Ryszard Zawadzki  - 12 z 232 wprowadzonych posłów tj. 5,2 %

PIS: Wojciech Jasiński, Maciej Łopiński 2 z 159 wprowadzonych posłów tj. 1,3 %

 

Rekordzistą był w tamtej kadencji oczywiście SLD, który wprowadził 12 byłych członków PZPR na 28 posłów (Romuald Ajchler, Leszek Aleksandrzak, Anna Bańkowska, Tadeusz Iwiński, Tadeusz Tomaszewski, Jerzy Wenderlich, Stanisław Wziątek, Ryszard Zbrzyzny, Ryszard Kalisz, Krystyna Łybacka, Leszek Miller, Zbyszek Zaborowski) tj.42,9 %.

Osobno należy rozpatrywać sytuację PSL-u, który przynajmniej w dwóch ostatnich kadencjach nie wprowadził do sejmu żadnego byłego członka PZPR, ale za to znaczący trzon tej partii stanowią od lat byli członkowie ZSL, czyli przybudówki PZPR, Najwięcej zostało wprowadzonych w VII kadencji (2011 - 2015) : 18 ex-ZSLowców (Edmund Borawski, Jan Bury, Eugeniusz Grzeszczak, Stanisław Kalemba, Mieczysław Kasprzak, Eugeniusz Kłopotek, Jan Łopata, Krystyna Ewa Ozga, Waldemar Pawlak, Mirosław Pawlak, Janusz Piechociński, Józef Racki, Marek Sawicki, Franciszek Stefaniuk, Genowefa Tokarska, Józef Zych, Stanisław Żelichowski, Mieczysław Łuczak) na 33 wprowadzonych posłów tj. 54,5 %.

Ruch Palikota wprowadził w tamtej kadencji  jedna osobę z korzeniami w PZPR (Anna Grodzka) na 42 posłów tj. 2,4 %. 

W zestawieniu nie znalazły się osoby, co do których pojawiają się sprzeczne lub trudne do zweryfikowania informacje, chodzi tu Józefinę Hrynkiewicz z PiS (VII i VIII kadencja) oraz Mirosława Nykiel z PO (VII i VIII kadencja).

Byłych członków PZPR nie wprowadziły do sejmu jak dotąd ani Nowoczesna ani Kukiz'15.

 

Ja wynika z powyższego, udział posłów z PZPR-owskim "rodowodem" w PiS (1,3 i 0,8%) w ostatnich kadencjach jest mikry w porównaniu z Platformą Obywatelską (5,2 i 2,9 %), Ruchem Palikota (2,4%) i SLD (42,9 %). Inna bajka to PSL gdzie ponad połowę stanowią byli członkowie ZSL (przybudówki PZPR). Byłych PZPR-owców wśród posłów KUKIZ-15 i Nowoczesnej nie stwierdzono.


PS. Ponieważ nie mam konta na Facebooku więc nie mam możliwości odpowiadania na komentarze pod notką.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka