Blog
Blog prawniczy
Balticc
Balticc Uczony w prawie i faryzeusz
5 obserwujących 29 notek 80960 odsłon
Balticc, 9 czerwca 2017 r.

W Polsce skazani to ponad 26% wyborców. Mamy problem!

1176 43 0 A A A
Pixabay
Pixabay

Od czasu do czasu jakiś domorosły socjolog z uśmiechem eksperta głosi światu, że TVP przekonuje przekonanych, podobnie jak inne media po prawej stronie.  A ja się pytam, kogo przekonuje TVN, czy GW? To nie jest głos w obronie TVP,  lecz pytanie,  co tak naprawdę przemawia do Polaków.  Otóż przede wszystkim, ktoś kto pędzi żywot łajdaka nie będzie popierał partii typu "Prawo i Sprawiedliwość". Nie bez przyczyny lokatorzy zakładów karnych zawsze, jak jeden mąż, popierają tego, kto jest w danych wyborach głównym wrogiem prawicy, czy to w wyborach do Sejmu,  czy to w wyborach prezydenckich. Dlatego dla dobra państwa lepiej jest, aby ci ludzie nie głosowali. Prawo głosu, to przywilej demokracji i przestępcy winni być go pozbawieni. Tak jest w USA i nikt nie uważa tego za dyskryminację. Skala zjawiska jest ogromna. Co prawda,  w zakładach karnych w Polsce przebywa ledwo 60-70 tys. osadzonych, ale np. w roku 2014 w sumie za przestępstwa skazano w Polsce aż ok. 0,3 mln osób, a przecież tylko mała część przestępców jest  schwytana i skazana. W latach 2010-2014 skazano w Polsce 1,9 mln osób,  co daje ok. 4 mln osób w ciągu 10 lat i 8 mln osób w ciągu 20 lat, a przecież 20 lat to moment w życiu państwa, więc otaczają nas przestępcy. Co roku skazywanych jest bowiem w Polsce zaledwie ok. 14-17 tys. recydywistów. Ignorując więc zjawisko recydywistów, osoby skazane tylko od roku 1997 stanowią już 26% uprawnionych wyborców! A co z wcześniej skazanymi i jeszcze żyjącymi ?  Wydaje się zatem, że czas na zmiany w prawie i odebranie praw wyborczych wszystkim nowoskazanym na 15-20 lat. Do wyborów w 2019 roku opozycja straci w ten sposób ok. 0,6- 0,8 mln głosów, a to może być już strata na wagę kolejnego zwycięstwa PiS, wszak Platforma Obywatelska zebrała w 2015 roku ledwo 5,6 mln głosów. W zakładach karnych za B. Komorowskim głosowało 82,7% osadzonych, a za A. Dudą -14,8%, a więc przestępcy zaburzają wyniki głosowań i należy z tym patologicznym stanem skończyć. Dla nich liczą się obietnice typu... " zlikwidujemy CBA" i PO to rozumie. Pozbawienie praw wyborczych na 15- 20 lat powinno być składnikiem każdej   kary w sądzie, skoro mniej  niż 1/5-1/6 skazanych idzie do celi - byłaby  to więc dla nich często jedyna długoterminowa kara... W naszym chorym państwie ponadto na miejsce w celi czeka ok. 70 tys. skazanych. 

Szokujące jest to, że nikt jeszcze takiego problemu, jakże ważnego, nie zdiagnozował. Czy więc robię jakiś rachunkowy  błąd, czy też wszystkim to uszło uwadze? Zrobiłem jedynie takie uproszczenie, że bazuję na danych o skazanych z okresu 5 lat po roku 2009 oraz pomijam te 14-17 tys. recydywistów,  którzy zawyżają statystyki,  ale za okres 10 lat ich wyroki dają ledwo 140 tys. - 170 tys. skazań. Ponadto, w pewnym uproszczeniu,  po upływie okresu 5 lat od poprzedniego skazania, nowi skazani nie są traktowani już jako recydywiści i jeśli dostają wyrok, to w statystykach nie są tak wykazani, ale zapewne ogromna większość z nich dostaje jednak kolejny wyrok przed upływem 5 lat. 

 W USA od 4 do 5 mln byłych więźniów oraz niemal wszyscy aktualnie osadzeni nie ma prawa wyborczego,  a więc i do wybierania prezydenta. W części stanów do końca życia. W Wielkiej Brytanii także więźniowie nie decydują o losach kraju.  Czas na dobrą zmianę.

Źródła :

Link 1

Link 2 - recydywa Tabele

Wyborcy 

Wybory w zakładach karnych

USA cz 1

USA i Wlk. Brytania

Opublikowano: 09.06.2017 08:00. Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 16:13.
Autor: Balticc
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Pan sobie prześledzi historié zmiany hasła.Czy w tym zakresie była podobna zmiana przez wiele...
  • A moźna wiedzieć, co w Pana komentarzu jest sprostowaniem? Umknął mi ten fragment.
  • Pan znowu, niczym pracownik Ambasady Federacji Rosyjskiej.

Tematy w dziale Polityka