Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
4 obserwujących
26 notek
12k odsłon
  1093   0

Covidowa turystyka w Turcji, czyli o testach i HES kodzie

Screenshot aplikacji na telefon Hayat Eve Sığar. Na mapie przedstawiono ryzyko zakażenia w Stambule od niskiego (kolor niebieski) do wysokiego (kolor czerwony).
Screenshot aplikacji na telefon Hayat Eve Sığar. Na mapie przedstawiono ryzyko zakażenia w Stambule od niskiego (kolor niebieski) do wysokiego (kolor czerwony).

Restrykcje związane z COVID-19 wstrząsnęły światem, liczne rządy zdecydowały się na zamknięcie gospodarki. Jedną z branż, która najbardziej ucierpiała jest turystyka. 


Turystyka w Turcji - statystyki za rok 2020

Wiele osób pytało mnie czy w tym roku ludzie w ogóle odwiedzają Turcję. Spójrzmy więc na dane za rok 2020 styczeń-wrzesień udostępnione przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji.

image

Powyższa tabela przedstawia liczbę obcokrajowców, którzy odwiedzili Turcję w latach 2018, 2019 i 2020, oraz wzrost/spadek liczby turystów. W miesiącach styczeń-wrzesień 2020, Turcję odwiedziło 9 458 589 obcokrajowców. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 roku nastąpił 14,50% wzrost w stosunku do roku 2018, natomiast w 2020 nastąpił 74,03% spadek w stosunku do roku 2019.

image

Tabela ta przedstawia kraje, z których przyjechało najwięcej turystów do Turcji. Kolejno za rok 2020: Rosja (1 421 428), Niemcy (912 749), Ukraina (772 851), Bułgaria (764 741), Anglia (727 532). Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Kultury i Turystyki, w 2020 roku do Turcji przyjechało 106 322 Polaków, którzy stanowili 1,12% wszystkich zagranicznych turystów.

75,96% turystów przybyło do Turcji drogą lotniczą, 22,42% drogą lądową, 1,57% drogą morską i zaledwie 0.05% kolejową.


Program Certyfikacji Bezpiecznej Turystyki 

Turecki "Program Certyfikacji Bezpiecznej Turystyki" określa i zaleca serię środków, które należy podjąć w odniesieniu do transportu i zakwaterowania wszystkich turystów, którzy spędzą swoje wakacje w Turcji. Dotyczy to także dobrego samopoczucia i kondycji wszystkich pasażerów/gości, a także pracowników obiektów turystycznych.

Certyfikacja jest obowiązkiwa dla obiektów powyżej 50 pokoi (od 01.01.2021 powyżej 30 pokoi) i nieobowiązkowa dla obiektów poniżej 50 pokoi (od 01.01.2021 poniżej 30 pokoi). 

Instytucje akredytacyjne, które zostały uprawnione do inspekcji obiektów noclegowych, lokali gastronomicznych zgodnie z wytycznymi międzynarodowymi, będą przeprowadzały inspekcje higieny i zdrowia na terenie obiektów. Po przeprowadzeniu inspekcji, instytucje umieszczą swoje ustalenia w raportach, a następnie będą wysyłały inspektorów by sprawdzili czy usługi dalej są świadczome zgodnie z kryteriami.

image

Logo Bezpiecznej turystyki, źródło: Anadolu Agency

Obiekty, które otrzymały certyfikat zostaną ogłoszone na stronie Ministerstwa Kultury i Turystyki. Logo Certyfikacji Bezpiecznej Turystyki zostanie umieszczone w widocznych miejscach wewnątrz ośrodków, które przeszły weryfikację.

Listę zarejestrowanych hoteli, restauracji i innych obiektów można znaleźć na stronach Agencji Promocji i Rozwoju Turystyki TurcjiMinisterstwa Kultury i Turystyki Turcji oraz Tureckiej Agencji Akredytacyjnej.

Proces weryfikacji 

 • Inspekcje okresowe będą przeprowadzane co miesiąc. 
 • Proces inspekcji zostanie zakończony w jeden dzień. 
 • Nie będzie inspekcji zdalnych.
 • Oprócz inspekcji okresowych będą przeprowadzane także comiesięczne inspekcje tajnego klienta. Będą one zaraportowane i nie będzie pobierana żadna opłata.
 • Proces weryfikacji będzie zakończony maksymalnie w 3 od dnia inspekcji.
 • Jeżeli podczas inspekcji zostaną stwierdzone niezgodności z zadanymi kryteriami, obiekt zostanie ostrzeżony. Jeżeli sytuacja się powtórzy, certyfikat zostanie odebrany.
 • Po inspekcji, na dokumencie weryfikacji zostanie umieszczony kod QR. Kod QR będzie dostępny dla każdego, a po jego przeskanowaniu pojawią się szczegóły dotyczące daty inspekcji, imienia inspektora, braki oraz nieprawidłowości usunięte podczas inspekcji oraz inne szczegóły dotyczące inspekcji.
 • Raport z inspekcji będzie zawierać kluczowe elementy bezpieczeństwa.
 • Po przeprowadzonej inspekcji będą naklejone naklejki przy drzwiach wejściowych i innych widocznych miejscach na terenie obiektu. Obiekty będą odpowiedzialne za te naklejki.
 • Koszty inspektora zostaną ustalone w ofercie.
 • Oferta będzie zawierać ceny dokumentów i naklejek, a także inne koszta związane z transportem i inspekcjami.
 • Cena będzie podana w walucie tureckiej (TL) bez VAT, w okresach miesięcznych i będzie ważna do końca roku 2020.

Warto również wspomnieć o maseczkach. Na stronie rzadowej Anadolu Agency można przeczytać: "Obywatele są zobowiązani do noszenia maseczek bez wyjątku we wszystkich obszarach (miejsca publiczne, aleje, ulice, parki, ogrody, miejsca piknikowe, plaże, transport publiczny, miejsca pracy, fabryki itd.) na terenie całego kraju (z wyjątkiem miejsca zamieszkania)". Za brak maseczki można dostać mandat w wysokości 900TRY. 

Covidowe dane w Turcji

Aktualne dane na temat zakażeń w Turcji można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia Turcji. Informacje takie można również znaleźć w aplikacji Hayat Eve Sığar (o której można przeczytać na końcu artykułu).

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości