49 obserwujących
847 notek
1525k odsłon
  2994   3

O tym, jak PiS strzela sobie samobója

Bardzo lubię dyskusje merytoryczne, czyli oparte na faktach i konstruktywne. Moje poglądy w pewnym stopniu są zbieżne z poglądami PiS (zwłaszcza na temat roli Polski w Europie i na świecie), ale jest też całkiem sporo różnic. Wielokrotnie wypowiadałem się na przykład w przedmiocie braków polityki informacyjnej PiS oraz niezdarnej czasami propagandy. Wiem również, że gdy się nie ma racji, trzeba przynajmniej milczeć, a nawet wycofać się grzecznie z błędnego stanowiska.

Tym razem idzie o zarobki nauczycieli, o których mówił Donald Tusk. Lider KO stwierdził bowiem dzisiaj, że zarobki rosły najszybciej za jego czasów. I to jest prawda. Czy to się podoba politykom PiS, czy też nie podzielają tego stanowiska. Ba! Łatwo to udowodnić, a co pięknie (nie)chcący potwierdził Samuel Pereira na TT, a za nim bracia Karnowscy na portalu wPolityce.pl. 

image

Pereirze i Karnowskim z pewnością chodziło o efekt odwrotny, ale im kompletnie nie wyszło. Z wykresu wynika bowiem  expressis verbis, że to za rządów PiS linia płacy minimalnej jest najbliżej płacy nauczyciela stażysty i kontraktowego. Z kolei linia wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego coraz bardziej oddala się od średniego wynagrodzenia w Polsce. Podobnie jest z dynamiką płac, czyli po prostu z kątem nachylenia tych linii względem czasu (poziomu). 

Nauczyciele nigdy nie byli oczkiem w głowie polityków, choć niektóre rady gmin zdominowane są właśnie przez nich. Moim zdaniem ten przesyt rad gmin nauczycielami nie jest dobry, bo mam przeciętne zdanie o polskich nauczycielach, a powodów jest wiele. A już na pewno nauczyciele nie są oczkiem w głowie prezesa Jarosława Kaczyńskiego bądź premiera Mateusza Morawieckiego. Nie wiem, jak to będzie od 1 września, ale na podstawie dotychczasowych doświadczeń twierdzę, że nauczyciele mają powody do obaw, ponieważ w mojej ocenie proponowane przez ministra Czarnka rozwiązania finansowe oparte są na arcydziwnej i nielogicznej akrobatyce natury prawno-ekonomicznej. 

W tym miejscu mam apel do polityków PiS-u. Miejcie sobie złe zdanie o nauczycielach, wasza sprawa, ale nie bądźcie hipokrytami i nie udawajcie, że wam na nich zależy i że należycie o nich dbacie. Zwłaszcza w sferze finansowej. Bo to po prostu nieprawda. 


https://twitter.com/SamPereira_/status/1552974203623702533?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1552974203623702533%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwpolityce.pl%2Fpolityka%2F608560-tusk-chwali-sie-pensja-nauczycieli-za-po-jak-bylo-naprawde

https://wpolityce.pl/polityka/608560-tusk-chwali-sie-pensja-nauczycieli-za-po-jak-bylo-naprawdehttps://pbs.twimg.com/media/FY1FoogXgAI8Ci5?format=jpg&name=medium
Lubię to! Skomentuj130 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka