3 obserwujących
111 notek
49k odsłon
  277   0

O epidemii koronawirusa obrazowo

Z dnia na dzień zwiększa się w Polsce liczba osób, u których stwierdzono zakażenie wirusem COVID-19. Wielu spośród mojej rodziny i znajomych – podobnie zresztą jak ja sam – odczuwa w związku z tym lęk. To zrozumiałe. Rzecz jednak w tym, aby obawy były współmierne do niebezpieczeństwa i nie prowadziły do irracjonalnych zachowań. Spróbujmy zatem w ramach posiadanych informacji nakreślić najczarniejszy scenariusz wydarzeń, aby wyobrazić sobie poziom ryzyka związanego z rozwijającą się epidemią koronawirusa.

Według stanu na dzień 12 marca 2020 roku jedną z najwyższych zapadalności na zachorowania koronawirusowe (jeżeli nie najwyższą), wynoszącą 115 przypadków na 100 tys. mieszkańców, odnotowano w chińskiej prowincji Hubei. Natomiast najwyższa chyba śmiertelność spowodowana zakażeniami COVID-19, kształtująca się na poziomie 8,53%, występuje w Lombardii.

Według specjalistów epidemia koronawirusa w Hubei zaczyna wygasać. Przyjmijmy, że zanim wygaśnie zapadalność osiągnie tam wartość o 20% wyższą niż podana wyżej – czyli 137 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Załóżmy teraz, że w Polsce będzie taka sama zapadalność. Ponadto załóżmy, że śmiertelność wywołana COVID-19 będzie równa tej jaką obserwuje się w Lombardii.

Według GUS Polskę zamieszkuje 38,383 mln osób. Gdyby więc spełniły się przyjęte założenia, to na infekcję koronawirusową zachorowałoby 52 763 mieszkańców naszego kraju, a zmarłoby od tej przypadłości 4 499. Mniej więcej tylu Polaków (4 572) straciło życie w wypadkach drogowych w 2009 roku.

Przedstawmy powyższe wartości bardziej plastycznie. Jeżeli urzeczywistniłby się nakreślony scenariusz, co 727 Polak zostałby zakażony COVID-19, a zmarłby z tego powodu jeden na 8 531 mieszkańców Polski.

A czy przedstawiony scenariusz się urzeczywistni? Mam nadzieję, że nie. Wirusowa zaraza pojawiła się u nas później niż w Chinach czy Włoszech. Dlatego mamy szansę uniknąć błędów popełnionych przez te kraje oraz skorzystać z rozwiązań, które się tam sprawdzają.


Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości