z drugiej ręki
Nie jestem dziennikarzem - piszę tylko o swoich wrażeniach, odczuciach, odbiorze rzeczywistości medialnej. Bo jak jest NA PRAWDĘ - a któż to wie?
22 obserwujących
246 notek
160k odsłon
200 odsłon

Konfederat Andrzej Duda

Wykop Skomentuj17

Nigdy w życiu nie przyszłoby mi do głowy propagowanie programu Konfederacji Wolność i Niepodległość - aż do dziś.

Zadałem sobie bowiem pytanie co mogłoby skłonić wyborcę Konfederacji do popierania w wyborach Andrzeja Dudę. Zacząłem zatem przeglądać punkt po punkcie i szukać jakiejś zbieżności, jakiegoś zbliżenia poglądów pomiędzy etatystycznymi socjalistami a konserwatywnymi, narodowymi wolnościowcami.

Zazwyczaj PiS klasyfikuję jako partię narodowo-socjalistyczną, więc jakieś elementy programu Konfederacji powinien chyba realizować?

1. “1000+” Powszechna ulga podatkowa

Punkt pierwszy, więc chyba najważniejszy programu Konfederacji to odwrót od fiskalizmu. Postulowanie pozostawienia Polakom możliwości decydowania o ich pieniądzach na poziomie własnej kieszeni, a nie przez przedstawicieli w sejmie i budżet państwa. Budżetowa redystrybucja przychodów scentralizowanego państwa to kamień węgielny polityki PiSu, więc ten punkt możemy sobie podarować - zero zbieżności.

2. Szybkie i sprawiedliwe sądy

Konfederacja proponuje logiczną i kompleksową reformę kodeksów postępowania. PiS zamiast reformować prawo postanowił podporządkować sądownictwo partii - zero zbieżności.

3. Bon oświatowy i kulturalny

Wg konfederatów to rodzice powinni decydować i sposobie nauczania ich dzieci. Obywatele powinni mieć możliwość wybierania dóbr kultury, z których mają zamiar korzystać. PiS dąży do jednolitego szkolnictwa podporządkowanego państwu. Podporządkowanie Kuratoriów Oświaty wojewodom najlepszym dowodem. O deformie oświaty szkoda pisać - zero zbieżności.

4. Bezpieczeństwo narodowe

"Chcemy odejść od polityki zagranicznej: z jednej strony pełnej strachu i upokorzeń, a z drugiej pełnej iluzji, oderwanej od doświadczeń historycznych, uwarunkowań geopolitycznych i realiów polityki międzynarodowej. Podstawowe gwarancje zachowania integralności i niepodległości państwa to dla nas silna kultura, stabilna gospodarka, nowoczesne Wojsko Polskie i wysoki poziom wyszkolenia strzeleckiego i obronnego społeczeństwa, niemożliwy do utrzymania bez możliwości posiadania broni palnej przez każdego wyszkolonego i uczciwego obywatela."

Dla wolnościowców jednym z głównym postulatów jest dostęp obywateli do broni. Dla PiS postulat groza. Dla Konfederatów gwarancją bezpieczeństwa jest silna własna armia. Dla PiSu obecność armii amerykańskiej na terytorium RP i uzależnienie obronności nawet nie od NATO tylko bezpośrednio od US. Zakup F35 skazanych na podporządkowanie amerykańskim systemom rozpoznania i kierowania walką pozostającymi w ich dyspozycji jest krokiem pogłębiającym nasze uzależnienie. 

5. Zdrowe życie

Tu chyba też trudno znaleźć jakieś podobieństwa. Może w zamiłowaniu do węgla? Natomiast PAD w sprawie ochrony życia poczętego na sposób postulowany przez Konfederację nic nie zrobił.

Są jeszcze dwa nienumerowane punkty programu, ale nie chcę nużyć potencjalnego czytelnika. Zajmę się nimi może jutro.

Dlaczego wyborca Konfederacji ma głosować na Andrzeja Dudę?!

Poglądy Trzaskowskiego też nie są podobne do poglądów konfederatów, ale prezydent w naszym systemie może skutecznie, co najwyżej, blokować szkodliwe rozwiązania. A PiS mając "swojego" prezydenta może przeforsować dosłownie wszystko, a każdą obietnicę wyborczą zlekceważyć. PiS zawłaszcza coraz większe obszary państwa i nie dąży do tego by jego kompetencje były jak najmniejsze, wręcz przeciwnie! Dąży do scentralizowanej władzy, w której obywatel jest tylko pozbawionym wolności trybikiem maszyny pracującej dla dobra rządzącej mafii.

Konfederatów i antyPiS łączy jedna silna więź - szacunek dla prawa!

Każdy zagłosuje lub nie, zgodnie ze swoim sumieniem - 12 lipca jeszcze mamy taką szansę.

Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka