Es lebe Berlin! Lub jak kto woli: Пусть всегда будет Берлин! *
No tak, w samym sercu Europy, jakos tak od niechcenia, jak Feniks z popiołów,odradza sie wielka metropolia, czy to sie komus podoba czy nie: przyszla stolica, nazwijmy to, Federacji Europejskiej. Wielkie miasto z szescdziesiecioletnia przerwa w zyciorysie – tak mniej wiecej od 1934 do 1991. Tak – Berlin powstaje w zasadzie na nowo. Musi doscignac, a nastepnie przescignac pozostale europejskie metropolie – i uda to sie mu.
Ostatnie pare lat pokazuje, ze lepiej wybrac na szefa Landu schwula, niz starego kawalera bez prawa jazdy i bez konta w banku...
Zakladajac niniejszego fotobloga, zastanawialem sie: od czego zacząć? Nie chce tutaj powielac turystycznych przewodnikow dla dulszczyzny, chce pokazac takie miejsca w Berlinie, gdzie sie rzadko trafia, chociaz czesto sa to dosc slynne miejsca.
Na start wybralem dworzec U-Bahnhof Warschauer Straße, jako taki zwiazek pomiedzy Berlinem a Warszawa, znaczy: propagujemy dzisiaj przyjazn polsko-niemiecka.
23 lutego 1874, „Straße Nr. 11 in der Abteilung XIV“ otrzymuje nazwe Warschauer Straße . Dwadziesia osiem lat pozniej, 17 sierpnia 1902 roku , zostaje oddany do użytku dworzec najstarszej linii berlinskiego metra (U1), U-Bahnhof Warschauer Straße






Idac w kierunku zachodnim trafiamy na powstaly w latach 1894-1902 most Oberbaumbrücke.




Na kazdym moscie w Berlinie jest kolo ratunkowe dla ewentualnych "topielcow"

W 1945 roku most zostal czesciowo wysadzony na rozkaz Adolfa Hitlera. Po wojnie łączył „radziecki“ Friedrichshain z „amerykanskim“ Kreuzberg’iem, ale przeznaczony byl tylko dla pieszych. W 1961 roku od dnia powstania Berlinskiego Muru, most zostal zamlniety. W 1972 roku otwarto przejscie graniczne dla pieszych. W roku 1994 Oberbaumbrücke zostaje, po niemal pół wieku, oddany ponownie do uzytku. Odbudowa kierowal hiszpański architekt i inżynier, Santiago Calatrava.
Widok na Berlin Wschodni:

Obok mostu, po wschodniej stronie, jest taki mini-park, z takim czyms:


Z mostu mozna zobaczyc monument amerykanskiego rzeźbiarza Jonathan’a Borofsky’ego „Molecule Man“ znany tez jako „Die Dreikäsehoch“ lub „Calgon-Männer“.

*****************
Mapa: tutaj
Dojazd: U1, S3, S5, S7, S75, S9,
*************************
*) Пусть всегда будет Берлин – oryginal tutaj -
*************************
Na koniec zagadka (trudna)
Z jakiego dworca w Berlinie wykonano te zdjecia:



Inne tematy w dziale Kultura