63 obserwujących
328 notek
624k odsłony
  183   0

Warszawski Marsz Rotmistrza Pileckiego 2017

W sobotę, 14 maja, w 116. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego ulicami Warszawy przeszedł marsz pamięci. Obchody zorganizowane przez Fundację Służba Niepodległej objął honorowym patronatem wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.
IMG_8292m

Wcześniej, w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela została odprawiona msza święta, w której uczestniczył m.in. minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

IMG_8221m

IMG_8223m

IMG_8227m

Po mszy świętej, spod świątyni wyruszył Marsz Rotmistrza Pileckiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele wielu pokoleń, kombatanci i harcerze.

IMG_8317m

IMG_8315m

Uczestnicy marszu skandowali hasła: "Cześć i chwała bohaterom" i "Żołnierze Wyklęci - cześć ich pamięci", wielu z nich nosiło koszulki z wizerunkiem bohatera. Podczas przemarszu czytane były fragmenty raportów Pileckiego o holocauście.

IMG_8322m

IMG_8324m

IMG_8314m

IMG_8342m

IMG_8339m

Kolumna marszowa miała dwa krótkie symboliczne przystanki - pierwszy obok Pomnika Powstania Warszawskiego, drugi przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

IMG_8310m

IMG_8330m

IMG_8353m

IMG_8349m

Marsz zakończył się przy odsłoniętym, w przeddzień, pomniku Witolda Pileckiego, który stanął na skwerze przy alei Wojska Polskiego na Żoliborzu, blisko miejsca, gdzie 19 września 1940 roku wszedł w kocioł łapanki i skąd trafił na do Auschwitz.

IMG_8493m

P5140008m

IMG_8382m

Pod pomnikiem wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia.

Do uczestników uroczystości skierował słowa ks. Józef Maj, członek założyciel Społeczno-Kościelnego Komitetu Uczczenia Ofiar Terroru Władzy z lat 1944–1956, który doprowadził do ujawnienia tajnych pochówków ofiar reżimu komunistycznego na cmentarzu służewskim.

P1530544m

"To pięknie, że taka postać jak rotmistrz Pilecki jest pamiętana przez organizacje młodzieżowe, dlatego, że on może być patronem poprawnych wyborów i poprawnych decyzji w życiu. I chcę się pomodlić przy tym pomniku, aby dał współczesnym pokoleniom młodych Polaków światło umysłu i charakter, by ich decyzje i ich wybory służyły Polsce".

P5140023m

"Rotmistrz, dziś już pułkownik Witold Pilecki był bez wątpienia jednym z największych bohaterów w polskich dziejach. Jego odwaga, wytrwałość i gotowość do poświęceń dla ojczyzny powinny zostać zapamiętane na wieki".

- powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński. -

Warto przypomnieć, że ten weteran wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej 1939 roku na ochotnika udał się na misję do niemieckiego obozu śmierci, gdzie zbudował wewnątrzobozowy ruch oporu. Jego osoba zjednoczyła postaci stojące po przeciwnych stronach politycznej barykady. Współpracowali z nim, i czołowy polityk PPS Stanisław Dubois, i były przywódca ONR Jan Mosdorf, obaj zresztą zginęli w obozie śmierci. W Auchwitz stworzył raporty o Holocauście, które stanowiły pierwsze udokumentowane źródło informacji o zagładzie. Świat zachodni nie chciał wtedy dać wiary temu świadectwu, tak jak nie chciał dać wiary świadectwom Szmula Zygielbojma, Jana Karskiego, prof. Stanisława Swaniewicza czy Józefa Czapskiego".

Prof. Gliński przypomniał, że Pilecki po zakończeniu tej misji nadal walczył o wolność Polski, brał udział w powstaniu warszawskim, a potem był wysłannikiem gen. Andersa skierowanym do komunistycznej Polski w celu budowania siatki konspiracyjnej. Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, został skazany na karę śmierci i zamordowany strzałem w tył głowy w więzieniu na Rakowieckiej. Jego ciała nie odnaleziono. Winnych tej zbrodni nigdy nie rozliczono.

IMG_8402m

Świadectwo Witolda Pileckiego powinno towarzyszyć nam po dziś dzień.

- podkreślił wicepremier. -

Powinniśmy czuć zobowiązanie do kultywowania pamięci o nim, tym bardziej, że tak wielu przez kilkadziesiąt lat dbało o jej zacieranie. Dziś też bywa, że nie wszyscy chcą by o Pileckim pamiętać".

Przypomniał, że dopiero w ostatnich latach dzięki kilku historykom pojawiły się publikacje o rotmistrzu, a Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Orderem Orła Białego. Od 7 lat odbywają się Marsze rotmistrza Pileckiego.

"To organizacje społeczne najwytrwalej upominały się o tę postać, gdy instytucje publiczne nie były zainteresowane jej przypominaniem. Dziś państwo polskie powinno nadrobić te zaległości a jego najwyżsi przedstawiciele mają obowiązek oddania należnego hołdu Witoldowi Pileckiemu.

P5140032m

Marcin Pasierbski,prezes Fundacji Służba Niepodległej zaznaczył, że ważne jest to, żeby publikacje na temat rotmistrza Pileckiego były wydawane w różnych językach. Ukazała się książka włoskiego pisarza Marco Patricelliego "Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim", która "jest dobrym sygnałem, że wieść o rotmistrzu będzie się na świecie rozprzestrzeniać".

P5140038m

Agnieszka Głowacz ze Stowarzyszenia Koliber, który organizuje w całej Polsce marsz Witolda Pileckiego mówiła o tym, że postać rotmistrza jest dla wielu młodych ludzi wzorem do naśladowania. "Takie cechy jak odwaga, honor, umiłowanie ojczyzny, niezłomność, zdolność do poświęceń to fundament naszego człowieczeństwa, również w dzisiejszych czasach".

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura