25 obserwujących
444 notki
269k odsłon
182 odsłony

dziwne przypadki generała Janiszewskiego - WRON

prof. S. Cenckiewicz na twitterze
prof. S. Cenckiewicz na twitterze
Wykop Skomentuj2

Jak donosi TVN24 (2.1.2020) prokuratura umorzyła śledztwo, dotyczące sprawy generała Michała Janiszewskiego (1926-2016). Współtwórca Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego nie został objęty oskarżeniem za wprowadzenie stanu wojennego.

Podczas trwania śledztwa w 2007 prok. Piotr Piątek uznał, że gen. Janiszewski nie żyje, mimo, że ten umarł prawie 10 lat później. Prowadząca śledztwo prok. Edyta Hraciuk-Tomecka doszła do wniosku, że to zwykły błąd i brak skupienia prokuratora.

Prokuratura w Gliwicach nie znalazła żadnego dokumentu, na podstawie którego prok. Piątek mógł uznać śmierć gen. Janiszewskiego. Mimo to przeniósł go w 2007 do osobnego postępowania, które po 3 miesiącach umorzył.

Pracę prok. Piątka nadzorowała naczelnik Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach - Ewa Koj. Podczas śledztwa twierdziła, że nie zapoznała się z treścią postanowienia o umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci niektórych członków związku przestępczego, który wprowadził stan wojenny w Polsce, ponieważ w tym czasie przebywała na urlopie wypoczynkowym. Zaś o błędzie śledczego zdała sobie sprawę w 2016, już po śmierci generała.Jedyne co zrobiła to porozmawiała z bratem prokuratora, Przemysławem, który też brał udział w śledztwie. Przemysława Piątka min. Ziobro awansował w 2006.

Co bardziej kuriozalne w 2008 gen. Jaruzelski krytykował ówczesny akt oskarżenia wytykając różne błędy, w tym "śmierć" gen. Janickiego. Prok. Piotr Piątek był na tej rozprawie ale nic z tym nie zrobił, jak również towarzysząca mu prokurator z katowickiego IPNu. Uzasadnienie umorzenia można przeczytać w TVNie.

PiS i generała Michał Janickiego łączy osoba Barbary Skrzypek. Sekretarka generała WRON, od 22 grudnia 1990 pracuje u Jarosława Kaczyńskiego. Przejął ją, wraz z cały sekretariatem, po pierwszym prezydencie po 1989 - gen. Wojciechu Jaruzelskim. Telefony od "pani Basi" od lat siały postrach wśród członków PiS.

Otwartym pozostaje kto i dlaczego rozpostarł parasol ochronny nad gen. Janiszewskim. Zwłaszcza, że choćby prof. Antoni Dudek uważał go jedną z najważniejszych postaci WRON.

Wczoraj na twitterze, prof. Sławomir Cenckiewicz uznał fakt umorzenia śledztwa za szokujący.Poprzednia notka
 <--->
Następna notka
Okradanie Polski na przykładzie podatków od kopalin

Zdrada smoleńska - Maciej Lasek ...


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale