25 obserwujących
443 notki
269k odsłon
680 odsłon

Okradanie Polski na przykładzie podatków od kopalin

Wykop Skomentuj3

Mamy ostatnio dziwne przypadki zmian ustaw i komunikatów prasowych.

Ale od początku.

W odróżnieniu od USA, Polacy nie są właścicielami ziemi, którą kupili. Prawo własności obowiązuje do pierwszej kopaliny. W efekcie czego np. kopalnia może fedrować pod miastem. Również jeśli, przysłowiowemu Kowalskiemu, tryśnie ropa na jego działce, to nie jest on jej właścicielem. Wojciech Cejrowski opisywał (chyba w książce), że ma na swojej działce w Arizonie dwie pompki, od wykorzystania których firma wydobywcza wpłaca mu pieniądze na konto. Jeśli ktoś zazdrości WC to kupienie działki w Arizonie specjalnie kłopotliwe nie jest.

W Polsce, w efekcie innego podejścia do własności, w 2014 wprowadzono specjalną ustawę zwaną podatkiem od kopalin/weglowodorowym. Było to efektem m.in. boomu na gaz łupkowy. Ustawa była jak zwykle wadliwa, bo podatek był zbyt wysoki, co spowodowało nieopłacalność wydobycia gazu z łupków. Dla uzupełnienia podwyższony podatek od miedzi i srebra obowiązywał od 2012 i zgodnie z uzasadnieniem, powodował zwiększenie opodatkowania KGHMu.

A teraz kalendarium.

2012/2014 - wprowadzono podatki od kopalin (miedź, węglowodorowy).

2014 - koncesję na wydobycie miedzi w Polsce dostała spółka córka kanadyjskiej Copper Corp. Bezskutecznie ubiegało się o to KGHM.

2015 - Central European Petroleum GmbH rozpoczyna poszukiwania ropy i gazu w Niemczech wraz z PGNiG

2016główny geolog kraju złożył zawiadomienie do prokuratury w/s niejasności procesu przydzielenia koncesji na poszukiwanie miedzi.

2017 - zostaje zarejestrowana spółka Central European Petroleum Ltd sp. z o.o. (KRS 0000656841) i dostaje koncesje na poszukiwanie ropy i gazu w Polsce.

maj 2019 - PiS obniża podatek od wydobycia miedzi.

czerwiec 2019 - Ponad 10 mln ton miedzi i kilkadziesiąt tysięcy ton srebra czeka na wydobycie. - Tak bogate złoże, to ewenement na skalę światowąpodkreślał prof. Stanisław Speczik dyrektor generalny Miedzi Copper Corporation, podczas konferencji, która odbyła się w siedzibie Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. To złoże większe niż wszystkie złoża obecnie eksploatowane przez KGHM

listopad 2019 - Rzeczpospolita ujawniła list członków Kongresu USA, w którym domagają się obniżki podatku od miedzi. Nie podano czy list powstał przed czy po obniżce podatku od miedzi. Niektóre zapisy listu sugerują, że jednak przed:

"Podatek, który jest unikalny w przemyśle wydobywczym, zwiększył poprzednią efektywną stawkę podatku od wartości dodanej dla nowych inwestycji wydobycia miedzi z 38,5 do 89 proc. i przedłużył okres zwrotu o 11 lat"

listopad 2019 - PiS znosi podatek węglowodorowy. PAD podpisuje twierdząc, że w Polsce "nie ma łupków więc nie potrzeba podatku". Pomija milczeniem, że węglowodory to też ropa i "normalny" gaz.

grudzień 2019 - ogłoszono odnalezienie gigantycznych złóż gazu i ropy koło Świnoujścia. Poszukiwała i wydobywać będzie w/w kanadyjska Central European Petroleum ...


PS. PiS, w związku z brakiem kasy spowodowanym obietnicami wyborczymi, podwyższył podatki Polakom. PAD tłumaczy, że rosną pensje to i rosną ceny.


Polecam też vlog Atora na ten sam temat.


Poprzednia notka
 <--->
Następna notka
PiS + Lewica

dziwne przypadki generała Janiszewskiego - WRONWykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka