Pomnik pomordowanych Polaków za wikipedia.org
Pomnik pomordowanych Polaków za wikipedia.org
ojciec & dyrektor ojciec & dyrektor
413
BLOG

Zbrodnia UPA w Janowej Dolinie i jej obchody na Ukrainie

ojciec & dyrektor ojciec & dyrektor Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

W nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku w Janowej Dolinie na Wołyniu Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała około 600 Polaków.

Janowa Dolina była osiedlem, które powstało w latach 30. XX wieku przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe. W 1939 roku zamieszkiwało je około 2 tysięcy osób, z czego Polacy stanowili 80 proc. W trakcie niemieckiej okupacji w Janowej Dolinie powstał obóz dla jeńców sowieckich i niemiecki posterunek.

W nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 r. (Wielki Piątek) żołnierze UPA, którymi przewodził Iwan Łytwyńczuk „Dubowyj”, wraz z Ukraińcami z sąsiednich wsi weszli do Janowej Doliny i zaczęli podpalać domy.W nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 r. (Wielki Piątek) żołnierze UPA, którymi przewodził Iwan Łytwyńczuk „Dubowyj”, wraz z Ukraińcami z sąsiednich wsi weszli do Janowej Doliny i zaczęli podpalać domy.

Ludzie ginęli w płomieniach bądź byli zabijani, gdy ratowali się ucieczką z płonących zabudowań. Mieszkańcy, którzy nie zdążyli opuścić domów, schronili się w murowanych piwnicach i z tych nikt nie mógł się uratować. Albo podusili się od dymu, albo spalili się tam, gdzie upowcy wrzucali do piwnic butelki z łatwopalnym płynem i płoniące żagwie, albo też upiekli się od żaru płonących domów. Złapani byli przywiązywani do drzew i podpalani lub pozbawieni różnych części ciała. Niektórzy zostali powieszeni. Do ofiar nie strzelano – ludzie byli mordowani siekierami, widłami a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany – napisali na podstawie relacji ocalałych Ewa i Władysław Siemaszkowie w książce „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945”.

(za Kresy.pl)

. Zlikwidowanie Janowej Doliny urosło do symbolu „walki o Wielką Ukrainę”, co do dzisiaj jest kultywowane wśród Ukraińców. W centrum obecnej wsi znajduje się pomnik UPA, który wspomina „akcję bojową” mającą na celu likwidację bazy „polsko-niemieckiego okupanta”. Rocznica napaści na Janową Dolinę była obchodzona przez działaczy Prawego Sektora. Od 1945 roku wieś nosi nazwę Bazaltowe (Базальтове) i obecnie jest zamieszkana przez około 500 osób.Haniebna tablica do zobaczenia na studiowschod.pl.

21 kwietnia 2014 r. działacze Prawego Sektora z obwodu równieńskiego uczcili 71. rocznicę napadu Ukraińskiej Powstańczej Armii na miasteczko Janowa Dolina. Modlitwę w intencji upowców odmówił o. Ihor, dziekan Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwii Prawosławnej.  Strona ukraińska   ( między innymi historyk :Petro Mirczuk ), uważa, że doszło tam do „jednego z największych zwycięstw” UPA, która zlikwidowała „bazę polsko-niemieckich okupantów Wołynia”. Ukraińscy historycy podają liczbę ofiar – po stronie „polsko-niemieckich okupantów” zginąć miało ok. 600 osób, przy 8 zabitych i 3 rannych po stronie UPA.  Uczczono również głównego bohatera wydarzeń.

(za wolyn.org)

Wspieranie ukraińskiego nazizmu przez PiS wychodzi Polsce bokiem. Zaledwie kilka dni po uchwaleniu ustawy 447 ponad 50 senatorów podpisało się pod listem, w którym wzywają właśnie Departament Stanu do potępienia “sponsorowanego przez państwo antysemityzmu i ksenofobii” w Polsce i na Ukrainie. Przez przyzwolenie na kult UPA, SS Galizien, Bandery, Szuchewycza i innych zbrodniarzy, środowisko "pisowskie", w tym media Karnowskich czy Sakiewicza, doprowadzili do sytuacji, gdy za nazistowskie marsze na Ukrainie odpowiada Polska.


Gdzieś w drodze z Polski i do Polski.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka