Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Friedrich Merz PAP/Piotr Polak
Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Friedrich Merz PAP/Piotr Polak

Tusk ogłasza nowe otwarcie w relacjach z Niemcami

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 153
W dzień po objęciu urzędu kanclerza Niemiec Friedrich Merz przybył z oficjalną wizytą do Warszawy, gdzie spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. To druga zagraniczna podróż nowego szefa niemieckiego rządu — wcześniej odwiedził Paryż i spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem.

Symboliczny gest Merza: Warszawa na początku kadencji

Wieczorem, po godz. 18, rozpoczęło się spotkanie Merza i Tuska w Kancelarii Premiera. Tematem rozmów były kwestie dwustronne, bieżąca agenda unijna i międzynarodowa, a także sprawy związane z bezpieczeństwem i obronnością. Po spotkaniu odbyła się wspólna konferencja prasowa obu przywódców.


– Z pełną odpowiedzialnością ogłaszam nowe otwarcie w relacjach polsko-niemieckich – oświadczył Donald Tusk. – Być może to najważniejsze otwarcie w historii ostatnich kilkunastu lat – dodał.

Silna Europa – wspólna odpowiedzialność

Premier wyraził zadowolenie, że pierwsze decyzje nowego kanclerza dotyczą wzmacniania relacji z kluczowymi partnerami: Francją i Polską. – Ten gest pokazuje, jak ważna jest silna Europa. A silna Europa to taka, za którą wspólnie bierzemy odpowiedzialność – zaznaczył Tusk.

Pamięć o przeszłości i niemiecka odpowiedzialność

Kanclerz Merz przyznał, że Niemcy „przysporzyły Polakom niewysłowionych cierpień” i zapowiedział upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji Polski. – Niedługo otworzymy tymczasowy pomnik w Berlinie, a potem pojawi się rozwiązanie ostateczne. Niemcy tych milionów ofiar nigdy nie zapomną – zadeklarował.


Wschodnia granica UE wspólnym obowiązkiem

Obie strony mówiły także o kluczowych wyzwaniach stojących przed Europą, w tym o bezpieczeństwie wschodniej granicy UE. – Ochrona granicy Polski z Białorusią i Rosją jest wspólnym obowiązkiem całej Europy – podkreślił Tusk. – Polska ponosi największy ciężar – zarówno jeśli chodzi o pomoc uchodźcom z Ukrainy, jak i inwestycje w infrastrukturę graniczną. Oczekujemy pełnego wsparcia – zaznaczył.

Rosja jako największe zagrożenie

Kanclerz Niemiec jednoznacznie wskazał Rosję jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy i stosunków transatlantyckich. Zapowiedział zwiększenie inwestycji w obronność i rozwój współpracy wojskowej z Polską. – Polska podejmuje wielkie wysiłki, także w interesie całego NATO – powiedział Merz.


– Musieliśmy zmienić niemiecką ustawę zasadniczą, by zwiększyć wydatki na obronność. To będzie nasz wkład w bezpieczeństwo Europy – dodał kanclerz. 

Kolej dużych prędkości i infrastruktura NATO

Obaj liderzy podkreślili też konieczność zacieśnienia współpracy infrastrukturalnej. – Musimy łatwiej i szybciej poruszać się koleją między Warszawą a Berlinem. Kolej dużych prędkości powinna łączyć nasze kraje – mówił Tusk. Merz przyznał, że współpraca dotyczyć będzie także infrastruktury NATO.

Powrót Trójkąta Weimarskiego

Premier zapowiedział również powrót do formatu Trójkąta Weimarskiego – spotkań przywódców Polski, Niemiec i Francji. – Jestem przekonany, że wkrótce do niego dojdzie – zaznaczył Tusk.

red.

Fot: Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Friedrich Merz w Warszawie PAP/Piotr Polak

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj153 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (153)

Inne tematy w dziale Polityka