Przełom ws. Sebastiana M. Sąd w ZEA zgadza się na ekstradycję

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski potwierdził, że Sebastian M., który po tragicznym wypadku na A1 uciekł do Dubaju, zostanie wydany Polsce. Sąd Najwyższy Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozpatruje odwołanie ws. ekstradycji. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie skandalicznego wypadku, w którym zginęła trzyosobowa rodzina. Sebastian M. zbiegł później do ZEA. Oto najważniejsze informacje dnia.

Sąd w ZEA zgodził się na ekstradycję pirata drogowego

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski potwierdził w środę, że Sebastian M. stanie przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie wypadku na autostradzie A1 we wrześniu 2023 r., w którym zginęli rodzice i ich pięcioletni syn.

Po zdarzeniu Sebastian M. uciekł do Dubaju, gdzie korzystał ze statusu rezydenta, tzw. złotej wizy. Zatrzymano go po międzynarodowych poszukiwaniach, ale został wypuszczony z aresztu za kaucją. Polska od miesięcy prowadziła procedurę ekstradycyjną. W styczniu sąd w Dubaju uznał ekstradycję za dopuszczalną, a w środę Sąd Najwyższy ZEA rozpatrywał odwołanie.

Sikorski zapewnił, że "pirat drogowy stanie przed polskim sądem", a to oznacza rychłe zakończenie procedur i sprowadzenie podejrzanego do kraju.

- Mamy to! Sąd Najwyższy Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie uwzględnił odwołania Sebastiana M. od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Dubaju stwierdzającego prawną dopuszczalność jego wydania do Polski. Orzeczenie emirackiego Sądu Najwyższego jest prawomocne. Oznacza to koniec sądowego etapu procedury ekstradycyjnej - napisał minister sprawiedliwości Adam Bodnar. 

- Ostatnia decyzja należy już tylko do Ministra Sprawiedliwości ZEA, który zdecyduje o ewentualnym wydaniu Sebastiana M. władzom polskim. Wówczas będzie można wreszcie doprowadzić do końca sprawę spowodowania tragicznego wypadku drogowego na trasie A1, w którym śmierć poniosła trzyosobowa rodzina - dodał. 

 


Seria pozwów KE wobec Polski

Komisja Europejska poinformowała o skierowaniu trzech skarg przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE:

  • Brak wdrożenia Aktu o usługach cyfrowych (DSA) – Polska nie wyznaczyła koordynatora ds. usług cyfrowych i nie przyjęła przepisów umożliwiających jego działanie.
  • Brak implementacji dyrektywy NIS2 – dotyczącej cyberbezpieczeństwa, w sektorach kluczowych dla państwa i gospodarki.
  • Nieprzestrzeganie dyrektywy o eurowiniecie – Polska nie wprowadziła przepisów różnicujących opłaty drogowe według emisji CO₂, co miało wejść w życie do 2026 r.

Wszystkie te działania wpisują się w tzw. procedury naruszeniowe, które mogą skutkować karami finansowymi dla państwa członkowskiego. 

Duda i Kaczyński bronią Nawrockiego 

Prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński zabierali w środę głos w sprawie kandydatury Karola Nawrockiego na prezydenta. Obaj politycy konsekwentnie bronią Nawrockiego, mimo ujawnienia przez Onet informacji o jego drugim mieszkaniu i okolicznościach jego przejęcia.

Duda, przebywający w Bułgarii, przypomniał, że sam również był "brutalnie oczerniany" przed wyborami, a "Polacy się nie dali oszukać". Z kolei Kaczyński w Sejmie powiedział: - Nie żałuję w najmniejszym stopniu poparcia dla Nawrockiego. Jego wyjaśnienia są spójne. Ręczę za niego - ocenił. 

Zarzuty dotyczą tego, że Nawrocki — mimo deklaracji, iż ma tylko jedno mieszkanie — przejął drugie od starszego mężczyzny, który miał w zamian otrzymać opiekę, ale trafił do państwowego domu opieki. 

Niemcy chcą silniejszej współpracy z Polską i Francją

W środę kanclerz Niemiec Friedrich Merz i nowy szef MSZ Johann Wadephul przyjechali do Warszawy po spotkaniach w Paryżu. Niemiecki rząd chce wzmocnić oś Paryż–Berlin–Warszawa i przywrócić aktywność Trójkąta Weimarskiego.

Wadephul zapowiedział, że Niemcy liczą na "pełne zaangażowanie Polski" w konsultacjach europejskich. Spotkał się z ministrem Radosławem Sikorskim w ramach nieformalnego spotkania szefów MSZ krajów UE, które odbywa się w Warszawie.  

Fot. Sebastian M. 

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Polityka