Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Była ona wyczekiwana przez kredytobiorców od wielu miesięcy. Z artykułu dowiesz się o najważniejszych wydarzeniach z ostatnich godzin.
RPP tnie stopy procentowe. Kredyty mogą stanieć
Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła pierwszą od miesięcy zmianę poziomu stóp procentowych. Główna stopa referencyjna spadła o 50 punktów bazowych – z 5,75 proc. do 5,25 proc. Zmiana wejdzie w życie 8 maja.
Obniżone zostały także pozostałe stopy: lombardowa: z 6,25 proc. do 5,75 proc., depozytowa: z 5,25 proc. do 4,75 proc., redyskontowa: z 5,80 proc. do 5,30 proc., dyskontowa: z 5,85 proc. do 5,35 proc.
To pierwsza zmiana stóp od października 2023 r. Obniżka może oznaczać tańsze kredyty dla konsumentów, choć wiele zależy od polityki banków komercyjnych. - Stopy procentowe wreszcie obniżone. Lepiej późno niż wcale. Będzie łatwiej zdobyć mieszkanie. Bez kontekstu - odniósł się do decyzji RPP premier Donald Tusk.
Rozpoczęło się konklawe
W Rzymie rozpoczął się proces wyboru nowego papieża. 133 kardynałów elektorów bierze udział w uroczystej procesji do Kaplicy Sykstyńskiej i składa przysięgę zachowania tajemnicy.
Po ceremonii rozpocznie się pierwsze głosowanie. Wynik może zostać ogłoszony o godz. 19-19:30. Czarny dym będzie oznaczać brak wyboru, a biały – nowego papieża. Kardynałowie są odcięci od świata zewnętrznego aż do momentu wyboru Biskupa Rzymskiego. Potrzeba 89 głosów (2/3) do ostatecznego wyboru.
Trzaskobus w trasie. Kampania KO przyspiesza
Rafał Trzaskowski rozpoczął kluczową fazę kampanii prezydenckiej. W środę z Wrocławia wyruszył "Trzaskobus", który odwiedzi głównie duże miasta. W planach są m.in. Łódź, Bydgoszcz i Kraków.
Kampanię wspierają akcje: "Obywatele naprzód", "Kobiety z Trzaskiem", "Młodzi na wybory". Jak zapowiadają sztabowcy KO, w przyszłym tygodniu nastąpi podsumowanie tych inicjatyw. Wśród postulatów młodych i kobiet dominują kwestie edukacji, mieszkalnictwa, aborcji i renty wdowiej.
Rezerwy NBP i złoto warte ponad 200 mld zł
Narodowy Bank Polski opublikował dane o stanie oficjalnych rezerw. Na koniec kwietnia wyniosły one: 213,2 mld euro (spadek o 6,2 mld), 242,4 mld dolarów (wzrost o 4,9 mld). NBP komunikuje, że rezerwy są inwestowane głównie w bezpieczne papiery rządowe, a także fundusze inwestycyjne i lokaty w bankach o wysokim ratingu.
Wartość złota w posiadaniu banku centralnego: 47,28 mld euro (wzrost z 46,03 mld euro miesiąc wcześniej), 53,77 mld dol. (wzrost z 49,83 mld dol.), ponad 202 mld zł (wzrost z 192,5 mld zł).
Ceny paliw najniższe od ponad trzech lat
Portal e-petrol poinformował, że czwarty tydzień z rzędu obserwujemy spadki cen paliw:
- Pb95 kosztuje średnio 5,79 zł/l,
- diesel – 5,84 zł/l,
- autogaz – 2,99 zł/l.
To najniższe poziomy od ponad trzech lat. Jednak – jak ostrzegają analitycy – kończą się sezonowe promocje, przez co realne koszty tankowania mogą wzrosnąć. Najdrożej jest na Mazowszu (Pb95 – 5,95 zł/l), najtaniej na Śląsku (Pb95 – 5,64 zł/l).
Fot. Siedziba NBP/Wikipedia
Red.
Inne tematy w dziale Polityka