0 obserwujących
22 notki
19k odsłon
  1423   0

Megainwestycje. PERN buduje nowe magazyny paliw i rurociągi

Zbiorniki PERN w Naftoporcie Gdańsk. Fot. PAP
Zbiorniki PERN w Naftoporcie Gdańsk. Fot. PAP

Megainwestycje - to strategiczny projekt PERN, w ramach którego firma buduje nowe zbiorniki na ropę naftową i paliwa oraz rurociągi. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- Bezpieczeństwo energetyczne państwa nie bierze się samo z siebie, ale jest konsekwencją szeregu zaplanowanych i skutecznie wdrożonych działań - mówi Igor Wasilewski, prezes PERN. - Inicjatywy, które wdrażamy w PERN od czterech lat, zapewnią nam niezależność energetyczną w obszarze ropy i paliw. Kluczowe jest, by inwestycje odbywały się w maksymalnym, możliwym w czasie zagrożenia epidemiologicznego tempie, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa - podkreśla.

Zobacz też: PERN ma już pięć norm ISO

Magazyny paliw

Jeden z elementów Megainwestycji to rozbudowa pojemności baz paliw. Projekt podzielono na trzy etapy. I etap, już zrealizowany, obejmował budowę dwóch zbiorników o pojemności 32 tys. m3 wraz z infrastrukturą w Koluszkach oraz dwa zbiorniki w Nowej Wsi Wielkiej. Dzięki temu pojemość magazynowa PERN zwiększyła się o 128 tys. m3.

Obecnie spółka realizuje II etap, w którym powstaje 9 zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m3 w: Koluszkach, Rejowcu, Boronowie, Emilianowie, Małaszewiczach i Dębogórzu. Zbiornik w Bazie Paliw nr 1 w Koluszkach o pojemności 32 tys. m3 przeszedł wszystkie próby techniczne i pod koniec maja zostanie oddany do eksploatacji.

Jednocześnie rozpoczyna się III etap - rozbudowy magazynów. Powstanie 15 zbiorników o pojemności 32 tys. m3 do magazynowania produktów naftowych III klasy oraz infrastruktura towarzysząca. Uruchomiono przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej.

Rozbudowa magazynów na paliwo z morza

Program Megainwestycji obejmuje także rozbudowę magazynów w Bazie Gdańsk i Terminalu Naftowym. Budowa tych zbiorników poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez zwiększenie elastyczności systemu przesyłowego oraz zapewni dodatkowe magazyny na zapasy interwencyjne.

Rozbudowa Bazy Gdańsk zakłada budowę dwóch zbiorników magazynowych na ropę naftową o pojemności 100 tys. m3 każdy wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dzięki tej inwestycji pojemność magazynowa parku zbiornikowego bazy Gdańsk, jeszcze w tym roku, przekroczy 1 mln m³.

Etap II rozbudowy Terminala Naftowego obejmuje rozbudowę terminalu o dodatkowe pojemności zbiornikowe wraz z infrastrukturą konieczną do ich eksploatacji. W ramach projektu powstanie 5 zbiorników przeznaczonych do magazynowania ropy naftowej - 3 zbiorniki o poj. 100 tys. m3 i 2 zbiorniki po 45 tys. m3. Po zakończeniu realizacji inwestycji pojemność terminalu zostanie zwiększona z 375 tys. m3 do pojemności 765 tys. m3. Dzięki temu zostanie zwiększona zdolność magazynowania, a także możliwości separacji różnych gatunków ropy naftowej dostarczanej drogą morską do Naftoportu.

Nowe rurociągi

Rurociąg Boronów-Trzebinia będzie dodatkowym zabezpieczeniem zaopatrzenia południa kraju w paliwa. Będzie przedłużeniem o 97 km istniejącej magistrali rurociągowej Płock-Koluszki-Boronów do Terminala Paliw w Trzebini.

Rewersyjny rurociąg ropy naftowej na trasie Płock-Gdańsk będzie miał długość ok. 240 km i będzie przebiegał przez trzy województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie i pomorskie. Władze spółki podkreślają, że nowe połączenie razem z dodatkowymi zbiornikami na ropę w Gdańsku umożliwią pełną dywersyfikację dostaw ropy naftowej, co jest jednym z głównych zadań PERN.

Epidemia i bezpieczeństwo

Problemem oczywiście jest trudna sytuacja związana z COVID-19. PERN robi wszystko, by utrzymać tempo prac i jednocześnie zabezpieczyć własnych pracowników i podwykonawców. Firma wprowadziła pakiet antykryzysowy na rzecz wykonawców robót budowlanych. Skrócenie terminów płatności faktur, czy też pomoc w płatnościach za dostarczane w ramach umów maszyny i urządzenia – to niektóre elementy programu wsparcia.

Polecamy: PERN: nadzwyczajne środki dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju


Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka