0 obserwujących
22 notki
19k odsłon
  1120   0

PERN: nadzwyczajne środki dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju

Fot. PERN
Fot. PERN

Operator systemu rurociągów w Polsce – PERN – podjął działania prewencyjne, aby ograniczyć ryzyko związane z koronawirusem i zapewnić ciągość dostaw do rafinerii i stacji paliw. 

Ograniczenie do niezbędnego minimum wjazdów na teren obiektów chronionych, zakaz delegacji, ograniczenie bezpośrednich spotkań służbowych, a także szereg działań profilaktycznych – to tylko niektóre postanowienia zarządzenia prezesa PERN w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju. Jego celem jest minimalizowanie ryzyk związanych z wystąpieniem przypadków zarażenia koronawirusem. W spółce powstał specjalny zespół kryzysowy, który monitoruje sytuację i na bieżąco podejmuje działania. 

- PERN jako firma należąca do infrastruktury krytycznej jest zobowiązany do przestrzegania środków ostrożności w celu kontynuowania ciągłości działania i tym samym zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju – mówi Igor Wasilewski, prezes PERN.  Spółka zapewnia, że na bieżąco zaopatruje rafinerie w ropę naftową i stacje benzynowe w paliwa. 

Ograniczenie wjazdów

Do minimum ograniczono wjazd na teren obiektów chronionych, dotyczy to przede wszystkim baz surowcowych i paliwowych. W przypadku próby wejścia na teren obiektu osoby z widocznymi objawami choroby, typowymi dla koronawirusa, pracownik ochrony ma obowiązek zapobiec wejściu takiej osoby na teren spółki i niezwłocznie poinformować o zaistniałym fakcie osobę zarządzającą obiektem. Ma też obowiązek poprosić osobę o opuszczenie pomieszczenia, zalecić rozważenie kontaktu ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, a w razie potrzeby wyposażyć osobę w maskę ochronną. 

Kierowcy cystern drogowych korzystają z samoobsługowego systemu odbioru produktów ropopochodnych. Obsługa kierowców jest praktycznie bezkontaktowa, a tam, gdzie jest to niezbędne, kontakt odbywa się z zachowaniem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. 

Specjalnie wydzielone pomieszczenia

We wszystkich obiektach spółki wydzielono pomieszczenia, w których w razie potrzeby będzie przebywać osoba potencjalnie zarażona. W przypadku identyfikacji osoby, która zgłosiła złe samopoczucie i posiada objawy typowe dla koronawirusa osoba zarządzająca obiektem powiadamia najbliższy szpital z oddziałem zakaźnym lub stację sanitarno-epidemiologiczną.

Ograniczenie spotkań i praca zdalna

Zarządzenie prezesa PERN dotyczy spotkan służbowych. Wyjazdy zagraniczne zostały wstrzymane do odwołania, a krajowe są możliwe tylko w sytuacji, gdy są niezbędne. Pracownicy muszą ograniczyć bezpośrednie spotkania służbowe i zastąpić je rozwiązaniami takimi jak wideokonferencje czy telekonferencje.

Jednocześnie rozpoczęto ćwiczenia pracy zdalnej. Taką możliwość przewiduje wprowadzona kilka dni temu ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Dwudniowy test takiego rozwiązania, obejmujący część pracowników warszawskiego biura spółki, rozpoczał się dziś, a w kolejnych tygodniach planowane są podobne ćwiczenia.

Profilaktyka

PERN informuje, że prowadzi działania profilaktyczne, które mają zwiększyć świadomość wśród załogi na wypadek wystąpienia w spółce zachorowania na koronawirusa. Zgodnie z zaleceniai Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia wszyscy pracownicy otrzymali wytyczne zawierające zasady bezpieczeństwa i higieny związane m. in. z zapobieganiem zakażeniu koronawirusem. Zasady i środki higieny są dostępne dla wszystkich, którzy wchodzą i przebywają na terenie spółki. 


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka