0 obserwujących
22 notki
19k odsłon
  1414   0

Megainwestycje PERN: nowy zbiornik w Koluszkach

Zbiorniki na olej napędowy w bazie w Koluszkach. Fot. PERN S.A.
Zbiorniki na olej napędowy w bazie w Koluszkach. Fot. PERN S.A.

W bazie paliw w Koluszkach oddano do eksploatacji nowy zbiornik na olej napędowy o pojemności 32 tysięcy metrów sześciennych. 

Nowy zbiornik zmieści tyle oleju, ile wystarczyłoby do napełnienia ok. 710 tys. przeciętnych baków samochodów osobowych. Podczas budowy największym wyzwaniem był montaż dachu – była to bardzo precyzyjna operacja, którą mogła uniemożliwić nawet minimalna zmiana pogody. Do konstrukcji zbiornika użyto 1080 ton stali.

Zbiornik jest jedną z dużych inwestycji w projekcie Megainwestycje, który PERN – krajowy operator sieci rurociągów naftowych i magazynów - realizuje od 2018 roku. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.


Baza paliw w Koluszkach składa się z 37 zbiorników o łącznej pojemności nominalnej 343 tysięcy metrów sześciennych. Magazynuje się w nich m. in. olej napędowy, olej opałowy lekki, benzynę i biokomponenty. Produkty docierają do magazynów rurociągiem z Płocka, cysternami kolejowymi i drogowymi. Z magazynów są transportowane dalej rurociągiem Koluszki-Boronów, a także koleją i transportem drogowym. 

Baza paliw w Koluszkach jest połączona rurociągami z rafinerią PKN ORLEN w Płocku na północy i z bazą paliw PERN S.A. w Boronowie na południu. W ramach Megainwestycji ma powstać także 100-kilometrowe przedłużenia rurociągu Płock-Koluszki-Boronów do Trzebini. Dzięki temu zmniejszy się transport produktów naftowych drogami lokalnymi i wzrośnie bezpieczeństwo dostaw paliw do Aglomeracji Śląskiej.

image


- Zbliżamy się do uzyskania pełnej suwerenności energetycznej przez Polskę zarówno w zakresie dostaw ropy jak i paliw. Kluczowe projekty w tych obszarach są coraz bliżej finalizacji. Spółki należące do infrastruktury energetycznej, w tym PERN S.A., skutecznie i konsekwentnie prowadzą działania inwestycyjne, mimo utrudnień wynikających z epidemii koronawirusa. Utrzymanie ciągłości prowadzonych inwestycji strategicznych wymagało wielu zabiegów i zmian w działaniu. Te wysiłki Zarządu PERN S.A., jak również pracowników Spółki przynoszą zamierzony efekt – mówi Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. 

- Niebawem zakończymy realizację inwestycji dwóch potężnych zbiorników na ropę w Bazie Gdańsk – 100 tys. m³ każdy. Jesienią będą dostępne kolejne pojemności surowcowe – tym razem w Terminalu Naftowym w Gdańsku. To nasza odpowiedź na zmianę trendów na rynku zakupów surowca. Nasi klienci coraz więcej ropy nabywają z innych niż wschodni kierunków, a to wymaga od nas elastycznego podejścia i zaspokojenia ich oczekiwań – mówi Igor Wasilewski, prezes PERN S.A.

To już trzeci zbiornik o podobnej wielkości, który oddajemy w tej bazie w przeciągu trzech lat, co oznacza wzrost pojemności tej bazy o około 35 proc. - dodaje Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes PERN S.A.

Megainwestycje PERN

Nowy zbiornik w Koluszkach to element drugiego etapu rozbudowy baz paliw w ramach Megainwestycji. Pierwszy etap obejmował budowę czterech zbiorników o łącznej pojemności 128 tys. m³. Drugi etap, obecnie realizowany, to 9 nowych zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m³, również w bazach w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. Obecnie trwa zbieranie ofert na zaprojektowanie zbiorników w ramach trzeciego etapu, który maksymalnie może zwiększyć pojemność magazynową spółki o 480 tys. m³. Tempo realizacji zależy od konsumpcji paliw w kraju i zapotrzebowania na magazynowanie oraz obrót paliwami.

W ramach programu spółka realizuje również szereg projektów inwestycyjnych związanych z ropą naftową. Kończą się prace przy budowie nowych zbiorników na ropę naftową w Bazie w Gdańsku oraz Terminalu Naftowym. W sumie pojemność magazynowa wzrośnie o prawie 600 tys. m³ , do poziomu 4,1 mln m³ . Kolejnym realizowanym projektem jest drugi rurociąg, który będzie poprowadzony od Naftoportu położonego nad Morzem Bałtyckim do centrum Polski – do rafinerii PKN ORLEN w Płocku.BG


Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka