28 obserwujących
37 notek
190k odsłon
867 odsłon

Mury

Wykop Skomentuj19

Zdarzyła mi się ostatnio dziwna przygoda. Ale najpierw kilka słów wyjaśnienia. Kilka lat temu przyszedł mi do głowy pomysł, aby skupić się na postaci i dokonaniach Alberta Einsteina, który jak powszechnie wiadomo wielkim geniuszem był. Muszę dodać, iż w czasach młodości byłem wielkim admiratorem dokonań i wielkości geniusza wszech czasów i nie miałem naprawdę żadnych niecnych zamiarów. Jakoś tak wyszło. Trafiłem na pracę „Henri Poincare and Relativity Theory” A. A. Logunova, rosyjskiego fizyka specjalizującego się w szczególnej i ogólnej teorii względności, pracę właściwie popularno-naukową poświęconą analizie prac z 1905 roku, które stworzyły podstawy Szczególnej Teorii Względności. Logunov analizuje prace wielkiego francuskiego matematyka Henri Poincare z 1905 roku i udowadnia, dla mnie przekonująco, że to właśnie Poincare odkrył, czy stworzył STW, zaś prace Alberta Einsteina w tym słynna praca Einsteina „Zur Elektrodynamik bewegter körper” z 1905 roku, są wtórne. Jak to!? Przecież to Albert Einstein jest wielkim odkrywcą Szczególnej Teorii Względności!

 Książka A. A. Logunva jest dziwna. Poświęcona w zasadzie historii fizyki, ale zwiera drobiazgowy wykład Szczególnej Teorii Względności i jest bardzo zaawanasowana matematycznie. Przeciętny, czy nawet z większą niż przeciętna wiedzą matematyczną na poziomie szkoły średniej humanista nie jest w stanie przez nią przebrnąć, czyli przeczytać ze zrozumieniem. Humaniści, w tym historycy odpadają od tej książki jak himalaista od ściany. Dla fizyków z kolei ta książka jest mało ciekawa, bo autor pisze o problemach dawno już rozwiązanych. W sumie książka napisana nie wiadomo dla kogo: ani dla naukowców, ani dla humanistów. Ma też inne wady. Ale ma też zalety. Moim zdaniem Logunov udowadnia w sposób niepodważalny, że to Poincare był pierwszy, zaś wkład Poincare w stworzenie STR jest kompletnie i całkowicie niesprawiedliwie pomijany. Zacząłem czytać więcej na ten temat, analizować i odkryłem, że takie dziwne, czy nadzwyczajne zbiegi okoliczności (ang. amazing coincidences, w języku angielskim jest sporo takich gładkich sformułowań), jak te z 1905 roku towarzyszące publikacji prac Poincare i Einsteina, w życiu Einsteina trafiały się regularnie. Jak na przykład inny nadzwyczajny zbieg okoliczności przy publikacji prac Davida Hilberta i Einsteina z roku 1915, tworzących tzw. Ogólną Teorię Względności. Są i inne, niezwykłe koincydencje, które jak się wydaje są immamentną cechą geniuszu Alberta Einsteina.

 Przyszło mi do głowy kilka pomysłów, które by te cudowne zbiegi okoliczności charakterystyczne dla Einsteina wyjaśniały. Tak powstało najpierw seminarium, potem zamienione na trzy teksty, które opublikowałem na blogu w sierpniu, wrześniu 2017 roku w trzech częściach: „Narodziny geniusza. 1905”, „Geniusz” oraz „Einstein pokazuje język”. Kilka miesięcy temu pomyślałem, że dobrze byłoby, aby popracować jeszcze nad tymi tekstami, przetłumaczyć na angielski i spróbować opublikować w jakimś czasopiśmie naukowym. Prawdę mówiąc poradził mi tak przyjaciel. No i tak zrobiłem. I zaczęła się moja gehenna. Wiedziałem, że będzie ciężko, ale nie że aż tak. Są oczywiście czasopisma poświęcone historii, czy filozofii nauki. Problem w tym, że historycy, czy historycy nauki, tworzą własny zamknięty krąg, zwany czasami „kręgiem wzajemnej adoracji”, bardzo niechętny obcym. Nie po to pracują tyle lat, piszą, w pocie czoła uczą, wykładają, układają klocki we właściwym porządku, aby przyszedł ktoś z zewnątrz i mieszał im w ich zabawkach, albo, inaczej mówiąc, napluł im do zupy. Cecha wszystkich wąskich specjalistów, nie tylko historyków. I nie tylko Polsce, ale ogólnie na świecie; tam jest tak samo jak u nas, tylko kręgi adoracji/akceptacji są nieco szersze. Czułem, że to będzie droga przez mękę. Ale prawdę mówiąc moim celem był portal naukowy: arXiv.org. Portal arXiv.org jest to miejsce, gdzie publikowane są artykuły z matematyki i fizyki, które z jakiś powodów nie zostały opublikowane przez czasopisma naukowe, w tym jest również dział poświęcony historii i filozofii fizyki. O tym portalu myślałem pracując nad swymi tekstami o Einsteinie i zlecając ich tłumaczenie na angielski. Samodzielnie tłumaczenia na angielski nie zdołałabym wykonać poprawnie. Portal arXiv.org działa pod patronatem Cornell University, jest to jeden z najlepszych amerykańskich uniwersytetów przynajmniej jeśli chodzi o nauki ścisłe. Pierwszą część: „The birth of genius. 1905” ukazała się 12 listopada 2018 roku na portalu arXiv.org w dziale History and Philosophy of Physics. Druga część: „Genius”, 30 stycznia 2019, zaś ostania, trzecia część: „Einstein sticks out his tongue” 23 kwietnia 2019 roku.

Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie