5 obserwujących
373 notki
157k odsłon
372 odsłony

Stabilność waluty w czasie

Wykop Skomentuj2

Jednym z ważnych elementów oceniających stabilność waluty jest jej wymienialność na produkt. Oznacza to mniej więcej tyle, że bez względu na upływ czasu można nabyć niemal tę samą ilość danego dobra.

To filozoficzne przesłanie definicji pieniądza wymaga dookreślenia. Przyjęto, że pieniądzem może być dobro rozpoznawalne i nie ulegające erozji w czasie. Poza tym powinno być na tyle trudno dostępne, żeby nie było łatwe do zwiększenia ilości pieniądza na rynku tak "samo z siebie"...

Jednym z niewielu materiałów spełniających takie kryterium są pierwiastki rzadkie a w szczególności metale szlachetne - złoto i srebro. Niestety, ciężar właściwy tych dóbr nie ułatwia swobody obrotu a zagrożenie rabunkiem wymusiło stosowanie zaświadczenia o zdeponowaniu stosownej ilości tego kruszcu.

Tak powstał bilet na okaziciela, łatwy w transporcie i trudny do podrobienia. Ciągle jednak nie jest to środek posiadający zabezpieczenie na tyle trwałe, że stabilizuje pieniądz w czasie. Jedną z prób takiej stabilizacji jest kryptowaluta.

Kryptowaluta jest umownym środkiem płatniczym funkcjonującym równolegle do pieniądza właściwego. O ile pieniądz jest miernikiem wartości przedmiotów oraz usług, to kryptowaluta jest ... bez pokrycia i tylko jej wymienialność na pieniądz państwowy utrzymuje jej wartość. Na razie jest to waluta bazująca na spekulacji - drogą licznych transakcji prowadzi się obrót kryptowalutą podobnie, jak produktem materialnym. Jednak społeczeństwo boi się tej formy jako powszechnego środka płatniczego i po części ma rację. W każdej chwili można taką kryptowalutę zamienić na coś innego - a wtedy klops. Można pozostać z masą utopionych środków płatniczych bez możliwości rekompensaty.

Jedną z ciekawszych form gwarancji wartości waluty państwowej jest  lokalna waluta gminna. Jest postulat, aby taką walutę tworzyła gmina lub ich zespół. Waluta ta byłaby wymienialna na pieniądz państwowy, lecz także mogłaby ona służyć jako środek płatniczy - początkowo na terenie - który taką Lokalną Gminną Walutę utworzy.


Zabezpieczenie Lokalnej Waluty Gminnej

Na wartość lokalnej waluty gminnej składało by się zobowiązanie przedsiębiorców na terenie gminy z tytułu zobowiązań podatkowych na rzecz gminy. Ten podatek zobowiązany mógłby uiścić albo w pieniądzu państwowym, albo w postaci równoważnej swoim produktem. Tu należy zaznaczyć, że nie gmina jest nabywcą produktu. Gmina mogłaby przyjąć zobowiązanie w postaci produktu przedsiębiorcy funkcjonującego na terenie swojej gminy a gmina mogłaby ten produkt wydać innym osobom w ramach swoich zobowiązań.

Rozumowanie jest proste - produkt wytworzony na terenie gminy jest z zasady produktem społecznie potrzebnym a możliwość przekazania części produkcji w ramach zobowiązania wobec gminy jest formą wynagrodzenia za "pracę społecznie potrzebną". Jeżeli gmina nie będzie w stanie wydać tego produktu osobom trzecim - będzie to znaczący sygnał dla producenta o konieczności zastanowienia się nad dalszą produkcją bądź kierunkiem zmiany jej jakości. Ale produkt dobry uzyska w ten sposób dodatkową reklamę i być może będzie mógł uzyskać wyższą cenę z uwagi na wzrost popytu.

A producent nie będzie w zwłoce wobec gminy z tytułu swoich zobowiązań.

Tak w skrócie można przedstawić koncepcję gwarancji wartości środka płatniczego. Produkt społecznie potrzebny zawsze znajdzie nabywcę a współpraca gmin w trosce o utrzymanie swobody wymiany lokalnych walut na pieniądz państwowy sprzyja stabilności gospodarki.

W takim przypadku nie powinno być problemów z dodatkowym wynagrodzeniem w lokalnej walucie gminnej uzupełniającym wynagrodzenie w pieniądzu państwowym. Pozostaje jeszcze rozważyć, kto powinien prowadzić rachunek lokalnej waluty gminnej. Jeżeli przyjmiemy, że zabezpieczeniem jest wartość produktu wytworzonego na terenie gminy, to ten rachunek powinna prowadzić gmina. W obecnej sytuacji nie ma konieczności ponoszenia wydatków na utworzenie materialnego wizerunku takiej waluty. Wystarczy zaświadczenie o posiadaniu środków na rachunku a ich dystrybucja może być dokonana drogą elektroniczną.


Więcej artykułów na ten temat:

https://www.google.com/search?q=lokalna+waluta+gminna&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-bWykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka