Blog
biznesik
Prezes Zarządu
Prezes Zarządu właściciel firmy, szef
2 obserwujących 261 notek 81012 odsłon
Prezes Zarządu, 3 maja 2017 r.

Czy Francja opuści strefę EURO ?

159 3 0 A A A

Już za kilka dni dowiemy się, co dalej z Unią Europejską. W czasach, kiedy obowiązywała żelazna kurtyna dzieląca kraje socjalistyczne od tych imperialistycznych, wspólny układ grupy państw mógł mieć znaczenie strategiczne. Ale zmieniły się okoliczności i już nie ma podziału na kraje "socjalistyczne" oraz kraje "kapitalistyczne. Po prostu wiele zmieniło się. W krajach "posocjalistycznych" do władzy w państwie dorwały się grupy wcześniej utrzymywane na smyczy niczym pies na łańcuchu, aby  alarmował, gdy w pobliżu pojawi się ktoś obcy.

Teraz sposoby inwigilacji są zupełnie inne i już nie trzeba tak wielkiej ilości informatorów. A że po drodze zlikwidowano przemysł - to i pracy dla tych trzecioligowych par uszu także brakuje.

Inaczej stało się z krajami "kapitalistycznymi". Tam nie państwo ze swoimi służbami strzegło porządku. Tam tak skonstruowano prawo, żeby system dawał utrzymanie osobom zbędnym w procesie produkcyjnym. Lecz sami producenci stworzyli system finansowania osób pozostających bez pracy choćby tylko dlatego, aby uratować obrót. Ten - poprzez system naliczania opłaty na rzecz państwa od każdej transakcji - wyzwolił ogromną energię społeczeństwa w poszukiwaniu sposobów na utrzymanie się na odpowiednim poziomie.

W odróżnieniu od krajów "socjalistycznych" - w tej części świata nie było zabronione dorabianie się. Każdy, kto uczciwie płacił podatki, miał możliwość pomnażania swego kapitału, ale i tutaj zdarzały się nad wyraz sprzyjające warunki do tworzenia dużych fortun w krótkim czasie.

W mojej ocenie - w okresie końcówki lat 70. XX w. coś zaczęło się rozsprzęgać w systemie państw kapitalistycznych. Wiązało się to z regresją gospodarki. Produkty wytwarzane w ilościach trudnych do sprzedaży trzeba było rozsyłać gdzieś poza granice strefy dolarowej - miałoby to być rozszerzenie rynku zbytu... I tak stało się z krajami socjalistycznymi. Ponieważ tam społeczeństwo było wygłodzone wszystkiego i jednocześnie było zaradne, mimo niskich wynagrodzeń wiele dóbr materialnych wytwarzanych "w strefie dolarowej" znajdowało się w posiadaniu ludzi "za żelazną kurtyną". To zjawisko skierowało uwagę światowej finansjery na państwa pod patronatem ZSRR i... postawiono kilku takich "wałęsów", którzy dopomogli w likwidacji gospodarki państw socjalistycznych - które przecież nie były ani socjalistyczne, ani socjalne. Tu nadal rządził pieniądz, ale o tym raczej nie mówiono.

Ostatecznie stworzono system referendów i dzięki temu do strefy krajów zachodnich, krajów kapitalistycznych, dołączyły państwa byłego bloku socjalistycznego. Otwarcie granic pozwoliło na wyprzedaż nadwyżki produkcyjnej ze strefy dolarowej i przemieszczenie jej do części krajów byłego bloku socjalistycznego.

W mojej ocenie jest to już kolejna próba destabilizacji gospodarki światowej. Na pierwszy ogień poszły kraje wcześniej stanowiące kolonie kilku państw europejskich. Gdy ludność tych krajów wyzwoliła się i uzyskała polityczną niezależność, ludność tych państw straciła pracę i możliwość zapewnienia środków na życie dla całych narodów. Stąd migracja do Niemiec, jako Eldorado dla tych, którym jest już bardzo źle.


image

Wojciech Jaruzelski, prezydent na przełomie lat 1989-1990


image

Lech Wałęsa, przywódca strajków solidarnościowych lat 80. XX w., prezydent Polski w latach 1990-1995


image

Aleksander Kwaśniewski, prezydent Polski dwóch kadencji 1995-2005

Pierwsi prezydenci Polski po długim okresie sprawowania władzy przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą bez obierania prezydenta państwa, fotografie dostępne w sieci internet.


Jeżeli nie opamiętamy się w porę, to podzielimy los tych ludzi, chociaż już blisko połowa obywateli polskich wyemigrowała z Polski na zachód licząc od lat 80. XX w. Przecież jest to dokładnie taka sama migracja zarobkowa, jak obecnie widoczny najazd na Europę przez ludność z krajów afrykańskich i arabskich. Jeżeli spojrzymy na zmiany polityczne w ostatnich kilku latach - to niewiele mówi się na temat problemów społeczeństw takich państw, jak Grecja czy Hiszpania... A przecież jeszcze nie dawno z sympatią oglądaliśmy kolejne wydania programu "Europa da się lubić"...


image

Lech Kaczyński, prezydent Polski w latach 2005 - (+)2010, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/aa/Para_prezydencka.jpg/350px-Para_prezydencka.jpg


image

Prezydenci Bronisław Komorowski (2010-2015) oraz Andrzej Duda (prezydent urzędujący od 2015 r.) z małżonkami po zmianie personalnej na urzędzie prezydenta państwa w 2015 roku

(wszystkie fotografie par prezydenckich dostępne w sieci internet)


Niestety, zapaść gospodarcza wynika z niewłaściwej dystrybucji pracy. Są obszary, na których funkcjonują zakłady produkcyjne i jeżeli zatrudnieni tam pracownicy zaczynają dopominać się o swoje prawa - wtedy cały park maszynowy przenosi się w nowe miejsca... Tak to widzę. A miejscowa ludność nagle pozostaje bez środków do życia. Byliśmy świadkami załamania się rynku finansowego Szwajcarii. Fran szwajcarski zmienił się znacząco. Zlikwidowane waluty narodowe państw strefy euro pokazują wyraźnie wady systemu zarządzania gospodarką i błędy ograniczania lokalnej produkcji na rzecz importu produktu podobnego, ale tańszego na danym rynku. Napływ tego "tańszego" produktu trwa tak długo, jak długo lokalny przemysł jest w stanie dawać pracę lokalnej społeczności.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Aktualnie nauczyciel zawodu

Darmowe narzędzie do tłumaczeń stron internetowych
FreeWebsiteTranslation.com
1 I - 31 XII 2017 - monitoring pozycji

Średnia liczba odsłon (miesięcznie)
w 2017 r. - 2650.
w 2016 r. - 3040

w 2015 r. - 319

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "w minimalnym stopniu uwalnia " Zatem z emalii na powierzchni naczyń uwalnia się jakaś...
  • Procedura była prosta - kredytobiorca występował o kredyt na podstawie zawyżonego...
  • @Arek Pruszyński "Znowu Pan poprzekręcał." Co to znaczy: "Znowu Pan poprzekręcał."...

Tematy w dziale Polityka