Kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów. Fot. PGNiG
Kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów. Fot. PGNiG
Blog energetyczny Blog energetyczny
451
BLOG

Kwarantanna nie dla wszystkich

Blog energetyczny Blog energetyczny Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Energetyka to dziedzina gospodarki, która musi działać ciągle, bez względu na okoliczności. Kopalnie ropy i gazu PGNiG pracują mimo epidemii.

W czasie epidemii koronawirusa i społecznej kwarantanny spółka PGNiG musiała stanąć wobec dwóch wyzwań: bezpieczeństwa dostaw gazu i ochrony zdrowia pracowników. 

- Zdrowie i bezpieczeństwo całego naszego personelu, w tym pracowników kopalń ropy naftowej i gazu ziemnego, a także innych obiektów technologicznych, ma dla nas zawsze kluczowe znaczenie – mówi Magdalena Zegarska, wiceprezes zarządu PGNiG. - Wprowadziliśmy procedury pozwalające zminimalizować ryzyko zarażenia i zapewniające zachowanie nieprzerwanych dostaw gazu i ciepła. 

Należące do koncernu kopalnie, a jest ich w całym kraju pięćdziesiąt cztery, działają bez zakłóceń. Są to kopalnie ropy naftowej i gazu (często połączone, ponieważ gaz towarzyszy złożom ropy). Najwięcej jest ich na Podkarpaciu, w Małopolsce, Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w Zachodniopomorskiem. 

Pracownicy kopalń należących do spółki zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej i mają stały dostęp do środków dezynfekcyjnych. Wprowadzono restrykcyjne zasady higieny rąk, noszenia maseczek i rękawic ochronnych oraz kontrolę temperatury osób wchodzących na teren wszystkich oddziałów firmy. 

Podobnie wygląda to w zakładach należących do spółki-córki PGNiG Termika, czyli w warszawskich elektrociepłowniach Siekierki i Żerań, elektrociepłowni Pruszków oraz w ciepłowniach Kawęczyn i Wola. 

Wszyscy pracownicy PGNiG dostali termometry do mierzenia temperatury ciała. Sieć Polmed, która świadczy usługi opieki medycznej dla pracowników PGNiG, uruchomiła infolinię dla załogi na temat koronawirusa. 

Praca zmianowa jest zaplanowana tak, aby w przypadku ewentualnego zakażenia koronawirusem pracownika z podstawowej zmiany i konieczności kwarantanny pozostałych osób, do pracy była gotowa zmiana rezerwowa: odseparowana i przebywająca poza miejscem pracy. 

We wszystkich obiektach należących do PGNiG maksymalnie ograniczono ruch zewnętrzny, w tym dostawy kurierskie. 

Błękitne paliwo jest bez zmian importowane gazociągami i w postaci skroplonej statkami do terminalu LNG w Świnoujściu. W magazynach są od początku epidemii przygotowane zapasy gazu na wypadek problemów z importem surowców. 

Pracownicy administracyjni pracują zdalnie. Wstrzymano delegacje służbowe, a spotkania biznesowe zastąpiły wideokonferencje. Zamknięto wszystkie fizyczne biura obsługi PGNiG – obsługa klienta odbywa się mailowo i telefonicznie. Klienci mogą też załatwić online wszystkie formalności związane z przyłączeniem do sieci gazowej. 

PGNiG

PGNiG to spółka Skarbu Państwa. Głównym przedmiotem jej działalności jest poszukiwanie i wydobywanie gazu ziemnego i ropy naftowej. PGNiG ma kopalnie głównie w Polsce, ale także za granicą – w Libii, Pakistanie, Czechach, Danii, Niemczech. Gaz dostarcza do klientów indywidualnych i przedsiębiorstw.

PGNiG dostarcza również gaz skroplony do terminalu LNG w Świnoujściu. Pierwszy ładunek przypłynął do gazoportu w czerwcu 2016 r. w ramach umowy między PGNiG z Qatargas. Od lutego 2017 r. spółka-córka PGNiG Supply & Trading prowadzi w Londynie działalność handlową na międzynarodowym rynku LNG. 

BG 


Blog o energetyce prowadzony przez zespół Salon24.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka