0 obserwujących
29 notek
26k odsłon
309 odsłon

Nawet 4 mld zł na OZE chce przeznaczyć PGNiG

PGNiG będzie inwestować w OZE. Jeszcze w tym roku strategia spółki ma zostać uzupełniona o budowę segmentu odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim farmy wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne.
PGNiG będzie inwestować w OZE. Jeszcze w tym roku strategia spółki ma zostać uzupełniona o budowę segmentu odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim farmy wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne.
Wykop Skomentuj5

Aktualizowana strategia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jeszcze w tym roku ma zostać uzupełniona o budowę segmentu odnawialnych źródeł energii (OZE).

PGNiG dołącza tym samym do zielonego trendu spółek Skarbu Państwa. Gazowy koncern zapowiedział, że chce do 2022 roku zbudować w swym portfolio ok. 900 MW mocy w OZE. Zgodnie z założeniami mają być to przede wszystkim farmy wiatrowe oraz instalacje fotowoltaiczne. 

– W ciągu minionych tygodni sygnalizowaliśmy, jak zamierzamy realizować zapowiadany zwrot PGNiG w kierunku zielonej energii, prezentując nasze plany związane z produkcją i wykorzystaniem wodoru oraz biometanu – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. – Wejście w nowy obszar, jakim są OZE pozwoli nam nie tylko na budowanie wartości spółki, na wzrost i stabilizację jej przychodów, ale także na intensywniejsze włączenie się w transformację w kierunku gospodarki nisko- i zeroemisyjnej – dodał.

W perspektywie kilku lat, ale wykraczającej poza 2022 r., koncern chce przeznaczyć na te działania nawet ponad 4 mld zł. Część stanowiłyby akwizycje, część własne inwestycje – m.in. panele słoneczne budowane na dachach.

– Przy budowie i rozwoju segmentu OZE najbardziej interesują nas projekty związane z energetyką wiatrową i fotowoltaiką. To technologie o największym potencjale inwestycyjnym. Przy czym najbardziej dla nas atrakcyjne pod kątem naszych możliwości inwestycyjnych są projekty już istniejące albo znajdujące się na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju. Na rynku takich projektów nie brakuje – podkreślił wiceprezes spółki Arkadiusz Sekściński. – Jednocześnie zamierzamy budować również własne kompetencje deweloperskie w tym obszarze, rozwijając m.in. projekty instalacji fotowoltaicznych na obiektach i terenach należących do grupy – dodał.

Po co OZE w PGNiG? Segment ten ma się stać stabilizatorem finansowym dla spółki. A to dlatego, że zielone źródła nie są poddane wahaniom cen jak węglowodory, na których dziś bazuje firma.

– Dzisiaj wysyłamy sygnał do inwestorów, który pokazuje, co chcemy zrobić, aby nasz model biznesowy był jeszcze bardziej zrównoważony i odporny na wahania otoczenia rynkowego. Będziemy sondować rynek OZE i szukać takich inwestycji, które zapewnią nam zarówno odpowiednią stopę zwrotu, jak i stabilne przepływy pieniężne. W tym celu zamierzamy przeznaczyć na najlepsze projekty nawet do 4 mld zł. W ramach tej kwoty będziemy uruchamiać nowe inicjatywy, ale także skupować z rynku funkcjonujące już projekty – przyznał wiceprezes Przemysław Wacławski.

PGNiG już prowadzi symulacje inwestycyjne i będzie dążyć do nawiązania współpracy z potencjalnymi partnerami. Spółka nie wyklucza pierwszych decyzji inwestycyjnych w obszarze OZE jeszcze przed aktualizacją strategii. 

Wtorkowe deklaracje PGNiG to początek realizacji niedawnych zapowiedzi. Pod koniec stycznia zarząd PGNiG zapowiedział, że obok dotychczasowych priorytetów, którymi są dywersyfikacja źródeł gazu i wspieranie bezpieczeństwa energetycznego kraju, równolegle można spodziewać się nowych kierunków rozwoju. Pełen obraz sygnalizowanych zmian planowanych przez spółkę, które sygnalizowały komunikaty o wejściu w rozwój produkcji wodoru i teraz właśnie w OZE, poznamy podczas prezentacji zaktualizowanej strategii grupy spodziewanej jesienią tego roku.KB


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka