Nowa elektrociepłownia w Przemyślu, która ma powstać do połowy 2023 r., będzie bardziej przyjazna dla środowiska. Fot. Shutterstock
Nowa elektrociepłownia w Przemyślu, która ma powstać do połowy 2023 r., będzie bardziej przyjazna dla środowiska. Fot. Shutterstock
Blog energetyczny Blog energetyczny
579
BLOG

Przemyśl będzie miał nową, czystą elektrociepłownię

Blog energetyczny Blog energetyczny Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

Nowa inwestycja PGNiG Termika w Przemyślu – budowa elektrociepłowni opalanej gazem - jest współfinansowana ze środków unijnych.

Walka o czystsze powietrze, podejmowana intensywniej w Polsce od kilku lat, ma w przypadku PGNiG coraz bardziej wymierne efekty. Inwestycja w blok gazowy na stołecznym Żeraniu, która zastąpi stare bloki gazowe, budowa wraz z Tauronem instalacji w Stalowej Woli, czy teraz elektrociepłownia w Przemyślu mają poprawić również jakość życia mieszkańców. Podkarpacka inwestycja została uroczyście rozpoczęta 31 lipca. Zakończenie - za dwa lata. 



- Program Infrastruktura i Środowisko ma istotne znaczenie w rozwoju nowoczesnych instalacji produkujących w jednym procesie energię elektryczną i cieplną. Projekty te przyczyniają się do rozwoju systemów ciepłowniczych, a co za tym idzie likwidacji niskiej emisji. Na wsparcie sektora energetycznego POIiŚ przeznacza niemal 12,5 mld zł. Dofinansowujemy systemowe rozwiązania, inwestując w rozwój sieci oraz wysokosprawną kogenerację – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


Jakie parametry będzie miała nowa elektrociepłownia? Instalacja ta będzie produkować ciepło na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego i jednocześnie wytwarzać energię elektryczną. Moc jednostki wyniesie 11,05 MW energii cieplnej i 5,19 MW energii elektrycznej. Rocznie nowa ciepłownia zużywać będzie ponad 9 mln m sześc. gazu ziemnego.

- To bardzo ważna inwestycja zarówno dla Przemyśla, jak i Grupy Kapitałowej PGNiG. Dzięki niej miasto uzyska nowoczesne, efektywne źródło wytwarzania energii, które nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Przemyśla, ale także przyczyni się do poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców. Dla Grupy Kapitałowej PGNiG to krok w stronę realizacji naszych planów związanych z rozwojem rynku ciepłowniczego. Chcemy być integratorem tego rynku, którego przyszłością są właśnie jednostki zasilane gazem ziemnym – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. 


Koszt inwestycji to 31,,85 mln złotych. Na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej projekt jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a kwota dofinansowania to ponad 5,6 mln złotych.

– Dofinansowanie pozwoli nam ograniczyć własne środki finansowe i wykonać realizację projektów, pomimo trudnej sytuacji wywołanej epidemią, w założonym terminie. Zbudujemy elektrociepłownię, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom Przemyśla i okolic – mówi prezes PGNiG Termika Paweł Stańczyk. 

Nowa elektrociepłownia będzie działać obok już istniejącej Ciepłowni Zasanie opalanej węglem. Latem, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, energia będzie wytwarzana jednak docelowo wyłącznie w jednostce gazowej. Przełoży się to na zmniejszenie szkodliwych emisji pyłów o 4,5 tony, a dwutlenku siarki aż o 32 tony rocznie. Wpłynie to też na mniejsze zużycie węgla. Ważną zaletą elektrociepłowni budowanej przez PGNiG Termika będzie ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 4300 ton rocznie. Dzięki temu przemyski system energetyczny będzie mógł sprostać coraz bardziej restrykcyjnym wymogom ochrony środowiska. 


Wykonawcą przemyskiej elektrociepłowni jest konsorcjum firm Metrolog i Ferox Energy Systems, z którym umowę podpisano w marcu 2020 roku. Inżynierem kontraktu podczas budowy będzie Firma SWECO Consulting.

KB 


Blog o energetyce prowadzony przez zespół Salon24.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka