0 obserwujących
62 notki
55k odsłon
691 odsłon

Biometan i wodór w transformacji energetyki

Celem tranformacji energetyki w UE i w Polsce jest zmniejszenie emisyjności. Fot. Shutterstock
Celem tranformacji energetyki w UE i w Polsce jest zmniejszenie emisyjności. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj11

Celem transformacji energetyki w Polsce jest zmniejszenie emisyjności. PGNiG pracuje nad wykorzystaniem biometanu i wodoru jako paliw alternatywnych.

Przyszłość transformacji energetycznej Unii Europejskiej, w tym również Polski jest jednym z głównych tematów XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Polskie spółki energetyczne, w tym PGNiG, aktywnie uczestniczą w dyskusjach panelowych. 

– Naszym priorytetem jest obniżenie emisyjności polskiego miksu energetycznego, ale chcemy, żeby ekonomia łączyła się tu z ekologią. Żeby to obniżenie emisyjności odbywało się w sposób bezpieczny, z możliwie najmniejszym całościowym obciążeniem dla gospodarki – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka. 

- Musimy rozwijać nowe technologie, w tym odnawialne źródła energii (OZE). Szczególnie ważnym dla nas obszarem są takie paliwa jak biometan i wodór. Wspólnie m. in. z ministerstwem klimatu pracujemy nad ich rozwojem – powiedział w Katowicach prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. 


W ocenie ministra klimatu Michała Kurtyki oparta na odnawialnych źródłach energetyka rozproszona stanowi dla Polski ogromną szansę. Pozwoli ona stworzyć bardzo dobrze dopasowane do polskich potrzeb miejsca pracy.

Kolejna szansa na pracę dla wysoko wykwalifikowanych pracowników to nowe sektory energetyki – jak energetyka wiatrowa na morzu czy energetyka jądrowa, które będę wkrótce rozwijane. 

– Mamy ogromną szansę i musimy mieć odwagę ją wykorzystać. Dzięki Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji otrzymamy wsparcie dla regionów najbardziej dotkniętych transformacją, nasi przedsiębiorcy dołączą do światowej czołówki, a w Polsce powstaną wysokopłatne miejsca pracy - podkreślił Kurtyka. 

- Jedną z kluczowych kwestii w Europejskim Zielonym Ładzie jest to, że gaz będzie uznany za paliwo przejściowe, więc inwestycje będą mogły być prowadzone. Musimy jednak wchodzić w obszar OZE. Obszarem, w którym będzie odbywać się najwięcej inwestycji, będzie biometan. Chcemy, by nasz program miał wymiar europejski, bo uważamy, że problem ten ma nasza część Europy. Produkcja biometanu będzie pozwalać nam wysyłać go do sieci, może być on wykorzystywany m. in. w transporcie – mówił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. 

Dodał, że nadwyżki energii z morskich farm wiatrowych będzie można wykorzystywać do produkcji biometanu. - W ciągu 10 lat chcemy, by w Polsce można było produkować 4 mld metrów sześciennych biometanu rocznie. Ważnym obszarem są dla nas inwestycje w sektor ciepłownictwa. Spadek wykorzystania węgla jest dramatyczny, rośnie za to wykorzystanie gazu i OZE. Źródła ciepłownicze w Polsce są w Polsce oparte o węgiel i stanowi to dla nas problem – mówił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński przypominając, że uprawnienia do emisji CO2, za które płaci energetyka konwencjonalna będą drożeć. – W ciągu najbliższych 20 lat konieczne jest przeobrażenie systemu elektroenergetycznego zbudowanego przez ostatnie 60-70 lat w nowy, równie duży, system oparty na źródłach zeroemisyjnych – tłumaczył Kurtyka. Jego zdaniem jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę, że odnawialne źródła są w większości nieciągłe. Potrzebne jest więc zapewnienie energii w te dni, kiedy wiatraki czy fotowoltaika produkują mniej prądu.

– Stoimy przed ogromną transformacją, która w ciągu najbliższych 10 lat spowoduje, że jedna na trzy megawatogodziny wyprodukowanej energii będzie pochodziła z nowych jednostek odnawialnych. Jednocześnie rola energii elektrycznej będzie rosła. Stąd wyzwania przed system energetycznym, dotyczące zapewnienia jego elastyczności, ciągłości dostaw i funkcjonowania sieci elektroenergetycznych – podsumował minister klimatu. 

KB 


Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka