0 obserwujących
74 notki
61k odsłon
294 odsłony

PGNiG zapewni paliwo do klimatyzacji szybu w kopalni

Korytarz w kopalni, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock
Korytarz w kopalni, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj16

Nowy szyb górniczy na Dolnym Śląsku będzie najgłębszy w Polsce i będzie wymagał klimatyzowania. Paliwem będzie gaz ziemny.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększy dostawy gazu ziemnego dla KGHM Polska Miedź. Obie firmy podpisały dodatkowy kontrakt, który poszerzy dostawy błękitnego paliwa o nowy punkt – Powierzchniową Stację Klimatyzacyjną w Kwielicach na Dolnym Śląsku.  

Stacja Klimatyzacyjna to inwestycja związana z budową nowego szybu kopalnianego w Głogowie. GG-1, bo tak nazywa się ten szyb, będzie prowadził do najgłębszego miejsca w Polsce – aż na 1351 m i to na tej głębokości pracować będą górnicy. Dziś najgłębszym miejscem wydobywczym w Polsce jest poziom 1290 m w kopalni Budryk (Jastrzębska Spółka Węglowa) w Ornontowicach. 

Czemu mówienie o tej głębokości ma tak duże znaczenie? Ponieważ chodzi o górnicze BHP. Im bowiem głębiej, tym cieplej. I bez gigantycznej stacji klimatyzacji na dole, w temperaturze kilkudziesięciu stopni Celsjusza po prostu nie dałoby się pracować. Budowa stacji w Kwielicach obejmuje wykonanie instalacji technologicznej wody lodowej, gorącej, grzewczej, chłodniczej wraz z armaturą i zabudową urządzeń. Zostanie ona oddana do użytku przez KGHM w 2021 roku. A by pracować potrzebuje paliwa – i nim będzie właśnie gaz dostarczany przez PGNiG. 

W ramach realizowanej inwestycji powstanie system rurociągów i podajników, którego zadaniem będzie nie tylko chłodzenie, ale także odzysk ciepła dla celów gospodarki energetycznej spółki. 

To kolejny przykład, że duże firmy mogą się uniezależniać energetycznie i ciepłowniczo inwestując we własne źródła wytwarzania.

Szacunkowa wartość kontraktu zwiększającego dostawy gazu ziemnego od PGNiG dla KGHM to około 190 mln zł. 

– Jesteśmy dumni z poszerzenia współpracy z KGHM – jednym z największych producentów miedzi na świecie oraz naszym wieloletnim strategicznym klientem, który nieustannie rozwija swoją działalność. W ten sposób wspólnie wspieramy rozwój polskiej gospodarki – skomentował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Warto dodać, że KGHM jest również największym konsumentem energii elektrycznej w Polsce. 

- Naszą ambicją jest odpowiadanie na rosnące potrzeby i oczekiwania naszych kontrahentów, czego wyrazem jest podpisany dodatkowy kontrakt indywidualny pomiędzy PGNiG a KGHM oraz aneksy. Klienci PGNiG są naszym największym priorytetem, a ich zaufanie jest dla nas najcenniejsze. Gwarantujemy to, co kluczowe dla przedsiębiorstw produkcyjnych – atrakcyjną cenę oraz bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego – dodał szef gazowej spółki.

- Dzięki zapewnieniu paliwa gazowego dla Powierzchniowej Stacji Klimatyzacji w rejonie szybu GG-1 stwarzamy możliwość dostawy wody lodowej do wyrobisk górniczych zlokalizowanych na poziomie poniżej 1200 m w obszarze górniczym Głogów Głęboki Przemysłowy. Wprowadzona do umowy optymalizacja procesu zakupu gazu była dla KGHM priorytetem przy tak dużych ilościach gazu zużywanego w naszym procesie produkcyjnym - powiedział z kolei prezes miedziowego kombinatu Marcin Chludziński.

- Wartym podkreślenia jest okres negocjacji i wypracowania zapisów nowego kontraktu oraz aneksów, który przypadł na czas pandemii COVID-19. Pokazuje to doskonałe przygotowanie zarówno KGHM, jak i PGNiG do rozmów i negocjacji w trudnych warunkach biznesowych - dodał Marcin Chludziński. 

Obie spółki wypracowały także mechanizmy optymalizacji procesu zakupu i sprzedaży paliwa gazowego, które zostały wprowadzone w postaci aneksów do obowiązującej umowy oraz kontraktów między PGNiG i KGHM z 27 lipca 2017 roku. Podpisane wówczas porozumienia zakładają dostawy gazu ziemnego od PGNiG dla KGHM do 2033 roku.


KB


Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka